Řidič kamionu Zdeněk Pekara nechce příliš vzpomínat na to, co zažil v Turecku.

Řidič kamionu Zdeněk Pekara nechce příliš vzpomínat na to, co zažil v Turecku. Bylo to prý otřesné. | foto: David Neff, MAFRA

Vězněný řidič z Tábora: Myslel jsem, že v Turecku dostanu trest smrti

  • 121
Infarktem a psychickými problémy zaplatil řidič kamionu z Tábora za zpackaný policejní zátah na výrobce a dealery drog. Nevědomky totiž odvezl do Turecka tuny látky na výrobu heroinu a o Vánocích skončil v tamním vězení. Myslel si, že dostane trest smrti. Teď jezdí s kamionem zase, raději ale na západ Evropy.

Zfušovaná akce slovenské policie, při které dali policisté Zdeňku Pekarovi do kamionu látku na výrobu drog a chtěli tak nachytat skutečné obchodníky s heroinem, se odehrála loni. Šoférovi se poté změnil život. Po zážitcích v Turecku prodělal pětačtyřicetiletý muž infarkt a nějakou dobu musel pracovat jen jako skladník. Postihlo ho i trauma a deprese.

Vzpomínat na tehdejší pocity příliš nechce. Byl to pro něj otřesný zážitek. Do Turecka vyjel s tím, že veze dezinfekci pro organizaci podobnou Českému červenému kříži. Zboží si ale nikdo nechtěl vyzvednout, a tak v Turecku devět dnů čekal.

Mezitím se šéf spediční firmy Martin Pavlát dozvěděl, že si slovenští policisté udělali z jeho zaměstnance volavku a v Dunajské Stredě do kamionu naložili jedenáct tun anhydridu kyseliny octové, který se používá k výrobě heroinu a dál sledují cestu zásilky do Istanbulu.

"Když mi šéf zatelefonoval, že mám naloženy tuny látky na výrobu drog, tak jsem si říkal, že je to na trest smrti. Ty pocity jsou strašné, opravdu za to žádný risk nestojí," řekl Pekara.

Pak už ho zadrželi turečtí policisté, i přesto, že podle slovenských kolegů o protidrogovém zátahu věděli. "Nejhorší okamžiky byly ty, když mi brali otisky prstů a fotili mě s číslem pod bradou," vzpomíná Pekara, který strávil několik dnů v cele a navíc dostal roční zákaz vstupu do země.

Majitel kamionu na odškodnění ještě čeká

Podle chemiků prý sám neměl šanci poznat, co veze. Dezinfekce, kterou měl vézt, i anhydrid kyseliny octové, který mu policisté podstrčili, jsou totiž látky kapalné a bezbarvé.

Celá akce slovenských policistů však byla velmi riskantní. Pro skladování i nakládání s toxickou látkou platí zvláštní pravidla, ale šofér i lidé, kteří barely s kapalinou nakládali, neměli nejmenší tušení, jak nebezpečný náklad mají v rukou. Anhydrid kyseliny octové je totiž výbušný a hoří už při 54 stupních Celsia.

Slováci se přesto hájili, že bezpečnost šoféra byla zajištěna, protože jej celou dobu sledovala policie i záchranka, ačkoliv šofér si prý ničeho takového nevšiml a rozhodně neměl pocit, že by byl nějak jištěný.

Teď se dočkal odškodnění za své útrapy. Slovenská republika mu vyplatí téměř 650 tisíc korun. "Přivítal jsem to, ale za ty peníze to určitě nestálo, protože člověk celou dobu trnul, co s ním bude a co se vlastně stane," vypráví dnes šofér Pekara, který dál vozí náklady po Evropě. MF DNES s ním hovořila, když byl v Belgii.
"Jen jezdím na opačnou stranu," dodal.

Naopak na odškodnění stále ještě čeká majitel kamionu Martin Pavlát. "Zatím nám slovenská strana vůbec neodpověděla. Právníci nám radili, abychom počkali na to, zda a jak odškodní řidiče. Na to teď došlo, takže i my budeme také chtít nějaké odškodné," sdělil Pavlát.


Video