Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vězněná žena bude své dítě navštěvovat

  21:43aktualizováno  21:43
Vedení Vězeňské služby vymyslelo způsob, jak umožnit Daniele Schindelbeckové, která čeká na soud ve vazební věznici na Pankráci, kontakt s její čtrnáctidenní dcerkou. Mladá žena, která je mimo jiné obviněna z kuplířství, dítě porodila v civilní porodnici, ale hned potom jí bylo odebráno, protože podle zákonů by je nemohla mít u sebe v cele. Sama je nyní pod dozorem lékařů ve vazební nemocnici.

"Chceme jí navrhnout, že bychom ji zřejmě každý den asi tak na pět hodin odvezli za dcerou do kojeneckého ústavu. Samozřejmě po celou dobu bychom ji hlídali a pak zase odvezli zpátky. Jinak to nejde udělat, u sebe ho mít nemůže a soud dosud nerozhodl o jejím propuštění z vazby," uvedla generální ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová.

Připustila, že opatření je výjimečné, drahé, a proto i krátkodobé. "Je to ale v zájmu především toho děcka," konstatovala Meclová, která hodlá změnit nelogičnost předpisů. Zatímco zákon o výkonu trestu řeší situace, kdy se odsouzené ženě narodí dítě, zákon o výkonu vazby na takovou věc nepamatuje. Paradoxně je tedy výhodnější být již odsouzená než "jen" obviněná.

Žena, původem z Rumunska, je ve vazbě od 18. prosince. Přesně za měsíc pak porodila dceru Arianu. Za mřížemi je ve stejné kauze i její německý manžel a otec dítěte. Ten také na sebe bere veškerou vinu. Manželé spolu s dalšími osobami podle policie mimo jiné kořistili z prostituce a nelegálně podnikali.

Při uvalování vazby se soudci nezamýšleli nad tím, co bude s novorozenětem po porodu. Přestože cizinka podala stížnost proti umístění do vazební cely, krajský soud ji na svobodu nepustil.

"Zjišťovali jsme, zda Vězeňská služba je schopna zajistit ve vazbě podmínky pro ženu ve vysokém stupni těhotenství a případný porod, pokud by tam v té době ještě byla. Otázku, co bude po porodu, jsme neřešili," uvedla soudkyně plzeňského krajského soudu Jitka Žáková.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Najdete na iDNES.cz