Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vězně na učilišti v Jiřicích vyučuje známý pravicový extremista

  14:17aktualizováno  14:17
Jan Kopal je známým pravicovým extremistou. Od září je ale také zástupcem ředitele na soukromém učilišti ve středočeských Jiřicích, které bylo zřízeno pro resocializaci až 60 trestanců v místní věznici. Kopal zatím vyučuje budoucí malíře a lakýrníky přírodní vědy a práci s počítačem.

Pravicový extremista Jan Kopal (vlevo) na snímku z demonstrace v roce 2001 | foto: Martin Adamec, MAFRA

Jan Kopal prošel mnoha neonacistickými sdruženími a v minulosti šéfoval například ultrapravicovému Národně sociálnímu bloku, který dokonce zastupoval české neonacisty a byl prověřován pražským policejním odborem pro vyšetřování organizovaného zločinu. 

Kopal udržuje styky s předsedou iniciativy D.O.S.T. Ladislavem Bátorou. Objevil se třeba na nedávné demonstraci na podporu školského úředníka. Reflex otiskl fotografii z Kopalova Facebooku, na které sedí s několika muži v nacistických uniformách při natáčení filmu.

Jak se ale pravicový extremista ocitl v pozici člověka, který má pomoci k nápravě vězňů? Vedení věznice, potažmo ministerstvo spravedlnosti pouze povoluje zřízení učiliště, personální otázky spadají pod ministerstvo školství.

Ministerstvo školství ale Reflexu sdělilo, že pouze zaznamenává školy splňující zákonné požadavky ve školském rejstříku. Jmenování zástupce tak závisí jen na řediteli a zřizovateli školy. Tím je Jan Beer, bývalý trestanec, který s nápadem na zřízení soukromého středního odborného učiliště pro vězně přišel.

Beer iDNES.cz sdělil, že Kopala poznal při studiu práv na Masarykově univerzitě v Brně. Vybral si ho kvůli jeho vzdělání a roční praxi s výukou informačních technologií. O tom, že je spojován s extremismem a českou neonacistickou scénou, prý nevěděl.

"Tyto informace teprve teď zjišťuji a zpracovávám," řekl Beer a dodal, že Kopal je stejně jako všichni zaměstnanci stále ve zkušební lhůtě.

Dobeš prý o ničem nevěděl

Ministr školství Josef Dobeš (VV) serveru Novinky.cz sdělil, že u soukromého učiliště je kompetence ministra omezená, protože majitel si může jmenovat management, jak uzná za vhodné. "Ale nehodlám se s tím smířit a hodlám tam poslat Českou školní inspekci,“ sdělil Novinkám ministr.

Zdůraznil, že bude požadovat důkladnou kontrolu toho, jestli Kopalovy názory mají vliv na výuku. "Myslím, že je to velmi nešťastné, aby člověk, jehož výroky a názory jsou velmi známy, zastával tuto pozici," uvedl Dobeš.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz