Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vezl mercedes ze stodoly na smrt Heydricha? Rozhodnou kriminalisté

  11:01aktualizováno  11:01
Kriminalisté mohou definitivně potvrdit, že nedávno objevený Mercedes 320B je skutečně vozidlem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Porovnají výbušninu, kterou vrhnul parašutista Jan Kubiš, se stopami látky ve vozidle. Historici věří, že auto prominentnímu nacistovi patřilo.

Historik Jaroslav Čvančara u mercedesu, v němž zřejmě seděl zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, když na něj zaútočili českoslovenští parašutisté | foto: Jan Gazdík, MF DNES

Vojenský historik Michal Burian se chystá na jednu z nejriskantnějších akcí své badatelské kariéry. Určitě by se nemohla uskutečnit v den návštěvy amerického či ruského prezidenta. Burian se totiž bude po hlavním městě pohybovat s bombou v aktovce.

Výbušnina je "dvojčetem" pumy, kterou 27. května 1942 v 10:35 hodil československý parašutista Jan Kubiš na projíždějící mercedes třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha. Zmiňované "dvojče" Kubiš i s taškou odhodil na místě úspěšného atentátu.

Právě kvůli Heydrichovu automobilu nese Burian "bombové dvojče" do Kriminalistického ústavu, aby experti analyzovali chemické složení výbušniny a porovnali ho se vzorky trhaviny, které mohou být v nedávno nalezeném Mercedesu 320B. (čtěte Stodola skrývala Heydrichův mercedes)

Poškození auta odpovídá stavu Heydrichova vozu

Jeden z největších odborníků na období heydrichiády Jaroslav Čvančara nepochybuje, že mercedes, na němž ulpívaly léta ve stodole prach se slámou, patřil Heydrichovi.

REINHARD HEYDRICH

Reinhard Heydrich

Generál SS Reinhard Heydrich byl třetím nejvýše postaveným mužem hitlerovské Třetí říše. Do Protektorátu Čechy a Morava nastoupil po odvolaném protektorovi von Neurathovi, který byl příliš mírný. V roce 1942 Heydricha zlikvidovali českoslovenští parašutisté. Kritici s ohledem na rozpoutané represe říkají, že to bylo zbytečné gesto, s rozsáhlou likvidací českého odboje a inteligence začal ale už Heydrich sám. Útok na Heydricha značně pomohl k obnově Československa v předmnichovských hranicích.

"Karoserie veterána je poškozena na stejných místech jako Heydrichův mercedes. Vyměněn je i držák bočního sloupku, který byl výbuchem přeražen, svařována je konstrukce sedaček, o nové výdřevě vozidla ani nemluvě - a to vše v místech, kde byly plechy auta rozervány," vysvětluje Čvančara, který podrobil mercedes pečlivé srovnávací analýze.

S Čvančarovými argumenty souhlasí i ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek: "Pokud bychom nevěřili, že jde o mercedes, v němž seděl při atentátu Heydrich, tak bychom Kubišovu bombu do Kriminalistického ústavu ani neposílali."

Identita žádného automobilu nebyla zřejmě zkoumána s pomocí vědeckých metod tak, jako mercedes zastupujícího říšského protektora. V Evropě jsou totiž minimálně dva majitelé stejného typu vozu, kteří tvrdí, že právě ten jejich patřil Heydrichovi.

"Chceme vyloučit jakékoliv pochybnosti, proto nesu Kubišovu bombu kriminalistům. Proto budeme ‚pitvat‘ i sedačku mercedesu, na níž seděl Heydrich. Má sice už jiné čalounění, ale v žíních či na jiných přikrytých částech vozidla by se měly částečky Kubišovy první bomby zachovat," domnívá se historik Burian.

Historik kontaktoval i Heydrichova syna

Kvůli identifikaci vozidla se Čvančara sešel s Heydrichovým synem Heiderem. "Velmi ho naše pátraní po mercedesu, v němž seděl v den atentátu jeho otec, zaujalo. Myslí si, že jsme ho našli."

Pokud by to expertizy kriminalistů potvrdily, vzrostla by již tak značná historická a sběratelská cena automobilu do závratné výše. Hradecký podnikatel Vladimír Macek, jenž limuzínu ve stodole objevil a pustil se do její rekonstrukce, by v tom případě mercedes věnoval Vojenskému historickému ústavu.

"Získali bychom absolutní sběratelský solitér nevyčíslitelné hodnoty," oceňuje Mackovo gesto ředitel Knížek. O expozici Atentát, která se setkala s velkým ohlasem v Česku, Německu či v Itálii, projevil nyní zájem Izrael. Do té doby však nebude Heydrichův mercedes opraven.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz