Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vězeňské službě díky Kajínkovi asi stoupnou platy

  12:51aktualizováno  12:51
Poslanci si po útěku usvědčeného dvojnásobného vraha Kajínka pozvali na kobereček šéfku vězeňské služby Kamilu Meclovou. "Útěk Kajínka je útěk doživotního vězně a ten nesmíme připustit na dalších mnoho a mnoho let," řekla po jednání. V tom se shodla s poslanci natolik, že podvýbor pro vězeňství doporučil sněmovně přidat vězeňské službě 60 milionů korun, z toho 50 milionů by mělo jít na zvýšení platů ostrahy věznic.
Glosu Martina Komárka si můžete přečíst ZDE.

Zbylých deset milionů je určeno na podporu toho, aby trestanci měli během výkonu trestu práci. Po roce 1989, kdy zkolabovala řada státních podniků, totiž zaměstnanost vězňů prudce klesla. Letos nepracuje každý druhý odsouzený.

Předsedkyně podvýboru pro vězeňství Ivana Hanačíková z Unie svobody řekla k výsledku jednání: "Vzhledem k tomu, že paní generální ředitelka přiznala, že i na generálním ředitelství vězeňské služby vyvodí systémové a personální změny, myslím, že je to záruka, aby se něco změnilo."

Podvýbor Meclovou jen požádal, aby v investičních nákladech na příští rok kladla důraz na technické zabezpečení věznic tak, aby byly znemožněny další útěky vězňů.

Meclová na to namítla, že za Kajínkovým útěkem stojí především selhání lidského faktoru a celé věznice Mírov na Šumpersku včetně jejího bývalého ředitele Milana Kohoutka. To, že byl ředitel věznice odvolán až týden po Kajínkově útěku, vysvětlila tím, že nechtěla dělat unáhlená opatření.

Pracovníci věznice podle ní soudili, že její hradby jsou nepřekonatelné. Informovala o nových bezpečnostních opatřeních přijatých po Kajínkově útěku ve věznicích se zvýšenou ostrahou. Opatření se týkají například prohlídek cel a kontroly práce dozorců.

V souvislosti s Kajínkovým útěkem již byl odvolán ředitel mírovské věznice a jeho zástupce a osm lidí z vězeňské služby bylo postaveno mimo službu. Dva dozorci Mírova byli obviněni za zanedbání služební povinnosti a hrozí jim až dva roky vězení.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lupič vtrhl na radnici, ze stolu šokované úřednice vzal peníze a utekl

policejní auto

Desetitisíce korun ukradl neznámý pachatel v budově Městského úřadu v Orlové. Do pokladny radnice se dostal násilím, ze...

Policisté připoutali opilou ženu k mříži, podmíněné tresty jim zůstanou

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského...

Odvolací senát Krajského soudu ve Zlíně potvrdil podmíněné tresty pro tři policisty z Uherského Hradiště, kteří jsou...

Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára při rozhovoru se svými žačkami v detenčním...

Poté, co původní tresty zrušil odvolací soud, řeší krajský soud ve Zlíně znovu případ Jaroslava Dobeše alias gurua...

Najdete na iDNES.cz