Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Lékařů ve věznicích je však málo

  12:26aktualizováno  12:26
Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Kvůli velké míře závislosti na drogách je ohrožuje především žloutenka. Zdravotníci, kteří by jim měli péči poskytnout, ale chybí.

Vězeňská služba se v současnosti stará o téměř dvaadvacet tisíc vězňů. Nedostatek lékařů pocítila i ona. „Máme veliké problémy zajistit dostatek lékařů do české Vězeňské služby, respektive do zdravotnického prostředí,“ nastínil generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. 

„Celkově máme tabulková místa pro 145 lékařů, chybí nám jich ale 39. Takže fyzický stav je 106 lékařů. U zdravotních sester je tabulkový stav 295, chybí nám jedenáct. Takže reálie je 284,“ nastínil Dohnal. Vězeňská služba spravuje dvě nemocnice – jednu na Pankráci, druhou v Brně. Celkem dohlíží na dalších pětatřicet zdravotnických středisek v jednotlivých vazebních věznicích po celém Česku. 

Podle Dohnala může za nedostatek lékařů specifičnost vězeňského prostředí. „Ne každý se tam hrne,“ vysvětlil. „Služba ve věznicích je obecně náročnější než v běžném prostředí. Je to dáno skladbou lidí, o které se staráme. Jsou to vězni, kteří jsou často dosouzení za ty nejzávažnější zločiny a jedná se často o nebezpečné lidi,“ vysvětlil Dohnal.

Nedostatek lékařů se v pankrácké věznici projevuje například delším čekáním na vyšetření. „Pokud neteče nebo nestříká krev a není to bezprostředně nutné, čekáme s pacienty, až doktor dokončí práci třeba na ambulanci nebo na oddělení a přijde dolů,“ nastínila staniční sestra na operačním sále Jarmila Kučerová. 

S nelegálními drogami má zkušenost více než polovina vězňů

Podle předsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Věry Adámkové jsou ve věznicích na vzestupu infekční nemoci. Může za ně podle ní především velké množství drogově závislých vězňů.

Podle studie Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti z roku 2016 mělo zkušenosti s nelegální drogou 59 procent dotázaných vězňů. Jednadvacet procent vězněných užilo nelegální drogy v průběhu svého pobytu ve vězení a zkušenost s injekční drogou uvedla více než třetina dotazovaných. „Tito lidé mají ve vysokém měřítku, v desítkách procent, například hepatitidu C,“ doplnila Adámková. 

Podle Dohnala má infekční nemoci větší procento vězňů, než je běžné mezi normální populací. „Léčba je samozřejmě drahá, podléhá určitým opatřením,“ nastínila Adámková.

U pacientů mimo věznice léčbu žloutenky navíc koordinují specializovaná centra. „Což je u těch pacientů ve výkonu trestu trochu problematické,“ doplnila Adámková. Dalším problémem vážícím se na velké množství drogově závislých jsou pak podle Adámkové abstinenční příznaky a nutná odvykací léčba.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Nejvíce rtuti do ovzduší vypouštěla podle ekologů elektrárna v Počeradech

Elektrárna v Počeradech

Mezi deset elektráren, které vypouštějí do ovzduší nejvíce rtuti, patří sedm tepelných elektráren. Nejvíce jedovatého...

Mamba možná chovatelku vůbec neuštkla, řekl herpetolog v Rozstřelu

Herpetolog Tomáš Bublík v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (15. října 2018)

„Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ prohlásil herpetolog Tomáš Bublík v diskuzním pořadu Rozstřel. Právě on nakonec...

Olomoučtí vědci objevili na Borneu novou květinu, může zachránit pralesy

Hvězdnatka kelabitská - Thismia kelabitiana - nově objevená rostlina z Bornea,...

Je vysoká maximálně 18 centimetrů, má žlutý květ s límečkem, vyživuje se z houbových vláken v okolí a až dosud ji nikdo...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - STROJÍRENSTVÍ, AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 KčNajdete na iDNES.cz