Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Lékařů ve věznicích je však málo

  12:26aktualizováno  12:26
Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Kvůli velké míře závislosti na drogách je ohrožuje především žloutenka. Zdravotníci, kteří by jim měli péči poskytnout, ale chybí.

Vězeňská služba se v současnosti stará o téměř dvaadvacet tisíc vězňů. Nedostatek lékařů pocítila i ona. „Máme veliké problémy zajistit dostatek lékařů do české Vězeňské služby, respektive do zdravotnického prostředí,“ nastínil generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. 

„Celkově máme tabulková místa pro 145 lékařů, chybí nám jich ale 39. Takže fyzický stav je 106 lékařů. U zdravotních sester je tabulkový stav 295, chybí nám jedenáct. Takže reálie je 284,“ nastínil Dohnal. Vězeňská služba spravuje dvě nemocnice – jednu na Pankráci, druhou v Brně. Celkem dohlíží na dalších pětatřicet zdravotnických středisek v jednotlivých vazebních věznicích po celém Česku. 

Podle Dohnala může za nedostatek lékařů specifičnost vězeňského prostředí. „Ne každý se tam hrne,“ vysvětlil. „Služba ve věznicích je obecně náročnější než v běžném prostředí. Je to dáno skladbou lidí, o které se staráme. Jsou to vězni, kteří jsou často dosouzení za ty nejzávažnější zločiny a jedná se často o nebezpečné lidi,“ vysvětlil Dohnal.

Nedostatek lékařů se v pankrácké věznici projevuje například delším čekáním na vyšetření. „Pokud neteče nebo nestříká krev a není to bezprostředně nutné, čekáme s pacienty, až doktor dokončí práci třeba na ambulanci nebo na oddělení a přijde dolů,“ nastínila staniční sestra na operačním sále Jarmila Kučerová. 

S nelegálními drogami má zkušenost více než polovina vězňů

Podle předsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Věry Adámkové jsou ve věznicích na vzestupu infekční nemoci. Může za ně podle ní především velké množství drogově závislých vězňů.

Podle studie Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti z roku 2016 mělo zkušenosti s nelegální drogou 59 procent dotázaných vězňů. Jednadvacet procent vězněných užilo nelegální drogy v průběhu svého pobytu ve vězení a zkušenost s injekční drogou uvedla více než třetina dotazovaných. „Tito lidé mají ve vysokém měřítku, v desítkách procent, například hepatitidu C,“ doplnila Adámková. 

Podle Dohnala má infekční nemoci větší procento vězňů, než je běžné mezi normální populací. „Léčba je samozřejmě drahá, podléhá určitým opatřením,“ nastínila Adámková.

U pacientů mimo věznice léčbu žloutenky navíc koordinují specializovaná centra. „Což je u těch pacientů ve výkonu trestu trochu problematické,“ doplnila Adámková. Dalším problémem vážícím se na velké množství drogově závislých jsou pak podle Adámkové abstinenční příznaky a nutná odvykací léčba.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Hladové dítě se hůř učí, zní argument pro obědy zdarma

Ilustrační snímek

Hladové dítě se učí hůře než dítě najedené. Na příkladu dětí ze sociálně slabých rodin, které dostávají obědy zdarma,...

Mach ze Svobodných se vzdal postu lídra do eurovoleb a končí s politikou

Předseda Svobodných Petr Mach před volebním koncertem v Praze (16. října 2013)

Bývalý europoslanec a zakladatel Svobodných Petr Mach se vzdal postu lídra strany pro volby do Evropského parlamentu....

Komunisté jsou spokojeni s plněním dohody s vládou, podpoří rozpočet

Předseda KSČM Vojtěch Filip, místopředsedkyně Kateřina Konečná, která povede...

Komunisté jsou připraveni podpořit státní rozpočet, který předložila menšinová vláda ČSSD a ANO. „Dohoda o toleranci je...

Najdete na iDNES.cz