Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vězení Opočenského nevyléčilo

  1:00aktualizováno  1:00
Jestliže propuštěný sochař Opočenský kajícně tvrdí soudkyni, jak se polepšil a že na něj vězení zapůsobilo a že na mladé dívky nemá vůbec žádné myšlenky, můžeme věřit, že je to snad jeho zbožné přání, ale všichni víme, že vězení není léčebna.

sochař Pavel Opočenský - Po vynesení rozsudku v areálu věznice ve Všehrdech. Pavel Opočenský jde vstříc svobodě. Z šestiletého trestu si odseděl polovinu. | foto: Martin AdamecMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Soud pustil sochaře Opočenského z vězení

Je velmi pravděpodobné, že jeho touha po mladém masu se znova probudí za pár týdnů či měsíců. Doufejme, že napříště bude prozíravější a včas vyhledá pomoc

Schopnost ovládat svou úchylku, charakter a morálka nejsou totéž. To je možno ilustrovat na jednom příběhu, který nám na fakultě na přednáškách vyprávěl psycholog Stanislav Hájek.

Po první Havlově amnestii se dostal na svobodu jeden sexuální vrah. Chvíli chodil po Václaváku a pak přišel za zmíněným psychologem a povídá: "Pane doktore, já musím zpátky. Už to zase na mě jde."

Zkrátka najednou si představuje, jaké by to bylo přivázat dívku, kterou právě míjí, ke stromu, pak ji trochu přiškrtit a opájet se představou, že ji má zcela ve své moci... Všimněte si, že i když svou fantazii a touhy neovládne, tak to ještě neznamená, že se s nimi ztotožňuje.

Uvědomme si, že v praxi tyto lidi nezavíráme za jejich neovladatelné chování přímo při činu, ale za to, že v době, kdy své chování ještě mohli ovládat, nevyhledali odbornou pomoc nebo podcenili varovné známky svého svědomí či jiných autorit. To je maximum, co můžeme očekávat od nápravy ve vězení.

Všehrdy - fešácký kriminál
Věznici ve Všehrdech se říká fešácký kriminál. Občas tam bručí známé osobnosti. Nyní i bývalý ministr financí Ivo Svoboda. Pro vězně je atraktivní především proto, že místní soudkyně často propouští za dobré chování v polovině trestu.

Ve skutečnosti tam nejsou výrazně lepší podmínky než jinde - i zde mají tuším jen dva psychology na přibližně šest set vězňů. Museli bychom si na zdravý rozum šlápnout, abychom očekávali ozdravný vliv místního ovzduší na tužby po nezletilých dívkách.

Když přijde řeč na sexuální závislost, zvláště chlapi se začínají holedbat, že tu snad má každý a že to musí být paráda. Inu, nemá ji každý a není to paráda ani nic záviděníhodného.

Jako každá závislost, i závislost na sexu ničí lidem životy, a to nejen těm, kdo jsou závislí, ale i těm, kdo stojí okolo. Abychom tyto ochránili, máme dvě skupiny ústavů, kam zavíráme ty, kteří nejsou schopni ovládat své chování v té či oné oblasti. Psychotiky, tj. schizofreniky s bludy a halucinacemi, zavíráme do psychiatrických léčeben a v rámci těch do síťových lůžek.

Lidi s různými sexuálními úchylkami a s poruchami osobnosti, dříve nazývanými psychopati, zase do vězení. Ale po pravdě řečeno, jak psychotici, tak psychopati nejsou schopni své patologické chování dlouhodobě ovládat.

Budujme falešné iluze
Trest pro Opočenského má však svou důležitost v jiné rovině. Mezi uměleckými kruhy se vědělo dlouhá léta, po kom touží srdce či spíš jiné orgány slavného sochaře. Ale i policie se ostýchá vztáhnout ruku po slavné osobnosti, prostě slávu jednoho musí vykoupit o to více osudů obětí.

Proto je dobré, když tu a tam sáhne ruka zákona po veřejně známé osobnosti, ať umělci či politikovi, a dá ji do chládku, aby si ostatní známé osobnosti, od starostů až po ministry, nemyslely, že jsou nedotknutelné.

Je též užitečné ubezpečit ty, kteří své tužby ovládají, že jejich úsilí má smysl. Tvrzení, že zákon platí stejně pro každého, je nepravdivá iluze, ale stojí za to ji cíleně budovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz