Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věž katedrály svatého Víta je opravena

  15:39aktualizováno  15:39
Praha - Letošní etapu opravy vnějšího pláště katedrály svatého Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradě dokončili restaurátoři tento týden. Práce na opravě jižní věže začaly v červnu a zahrnuly kromě čištění povrchu od nečistot i klempířské opravy měděné střechy, opravu a zlacení korouhviček a lva na vrcholu kupole a také opravu soch, které stojí na podstavcích na věži. Podle Petra Chotěbora z oddělení památkové péče správy Hradu je již dokončena oprava více než poloviny vnějšího pláště katedrály, na jehož rekonstrukci se pracuje od roku 1973. K vnějšímu plášti podle restaurátorů patří vnější stěny, okna, opěrné pilíře, oblouky a střechy.

Restauraci jižní věže chrámu si vynutil stále se zhoršující stav zejména spárování zdiva, které bylo z více než poloviny již nefunkční. Kdyby se opravy odložily, mohlo by to způsobit vážné poškození stavby, vysvětlil Chotěbor.

Při opravě zdiva používali restaurátoři unikátní technologii čištění laserem. Technologie je podle Petra Justy z firmy Gema Art velmi šetrná k opravované památce, neboť laserový paprsek lze nastavit tak, aby odstranil vždy jen jednu vrstvu nánosu.

"Vzhledem k tomu, že v 16. století byla na některých kamenných prvcích použita barva, která k podkladu velmi málo přilnula, byly by při použití jiné technologie pravděpodobně odstraněny i malby," řekl Justa.

Rekonstrukce jižní věže se prováděla po etapách, protože při opravě kamenných částí lze pracovat pouze do té doby, dokud neklesne noční teplota pod pět stupňů Celsia. Nově pozlacený lev se vrátil na kupoli věže chrámu již 29. srpna. V říjnu už restaurátoři prováděli pouze estetické retuše.

Velká jižní věž katedrály svatého Víta se začala stavět ve 14. století podle návrhu a pod vedením stavitele Petra Parléře, stavba však byla dokončena až v roce 1929.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Najdete na iDNES.cz