Čína ročně popraví víc lidí než všechny ostatní země dohromady. Ilustrační foto

Čína ročně popraví víc lidí než všechny ostatní země dohromady. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Většina transplantovaných orgánů pochází z popraviště, přiznala Čína

  • 84
Čína chce omezit využívání orgánů odsouzenců na smrt a zavádí nový národní systém dárcovství. V souvislosti s tím list China Daily napsal, že 65 procent transplantovaných orgánů pochází od popravených vězňů. Čína tak poprvé přiznala, jak moc je její zdravotnictví závislé na počtu poprav.

Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Čína loni popravila 1 718 lidí. Je to více exekucí, než provede celý zbytek světa dohromady. Podle odborníků je ale skutečné číslo daleko vyšší. Počet nejvyšších trestů je totiž v zemi státním tajemstvím.

Nyní se ukazuje, že Peking umí svoje nechvalné světové prvenství dobře využít. Na popravách je totiž závislý celý systém darování orgánů v miliardové zemi. V praxi podle odborníků funguje tak, že přímo na popravišti čeká sanitka, která si jede pro orgány.

Lékaři okamžitě po oznámení smrti vězně začínají s prací. Kriminálníkům berou podle listu The Times především ledviny, játra a srdce. Čínské nařízení z roku 2007 zakazuje, aby se orgány darovaly člověku, který s odsouzeným nebyl v příbuzenském vztahu. Přesto dnes list China Daily napsal, že tímto způsobem do systému proudí 65 % všech darovaných orgánů.

Vězni nejsou dobrým zdrojem orgánů

Peking se nyní rozhodl, že tomu udělá přítrž. Proč? "Vězni nejsou tím nejlepším zdrojem pro transplantaci orgánů," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu a dodal, že odsouzenci na smrt musí vždy s darováním orgánů písemně souhlasit.

POPRAVY V ČÍNĚ

Dvě třetiny všech světových poprav vykoná Peking

Systém darování orgánů je přitom v Číně opravdu v krizi. Transplantaci každý rok naléhavě potřebuje asi milion lidí. Ve skutečnosti ale orgán dostane pouze jedno procento z nich. Systém se navíc noří do ještě větších nesnází hned z několika důvodů.

Od loňska musí všechny exekuce schvalovat Nejvyšší soud, což podle The Times snížilo počet poprav, a tudíž přiškrtilo tok orgánů do nemocnic. Trest smrti se také stále častěji místo kulkou do hlavy vykonává injekcí. Pak je velmi riskantní orgány použít. Za ilegálními transplantacemi také často do Číny přijíždějí cizinci.

Orgány se ztrácejí v systému

Orgány se ale především ztrácejí v nepřehledném systému dárcovství. Nemocnice totiž musí při zákroku upozornit také ministerstvo spravedlnosti a další úřady. "Tento proces vybízí ke korupci," říká vedoucí chirurg z transplantačního oddělení v Šanghaji Čchien Ťien-min.

To si myslí i vláda, a tak pilotní projekt dárcovství orgánů spustila zatím v deseti provinciích a městech. Podle nových pravidel má dárce orgánů i ten, kdo je nezbytně potřebuje, nárok na finanční příspěvek. "Transplantace by neměla být je výsadou bohatých, poznamenal k novému systému Chuang Ťie-fu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video