Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Většina silničářů už kalamitu zvládla

  18:28aktualizováno  18:28
Sněhová kalamita na většině území republiky ustupuje. Silničáři v jednotlivých okresech postupně odvolávají krizové stavy. Vydatné sněžení a především prudký vítr komplikoval práci cestářům hlavně na severní a střední Moravě. Kalamita trvá také na západě Čech. V následujících dnech ohlašují meteorologové silné mrazy.

VŠECHNY DÁLNICE A SILNICE I. TŘÍDY JSOU SJÍZDNÉ
Všechny dálnice jsou sjízdné, vlhké až mokré, na některých jsou zbytky tajícího sněhu. V místech se silnějším větrem se na vozovku nafoukává sníh.

I silnice I. třídy jsou sjízdné, holé, mokré, ve vyšších polohách s rozbředlým sněhem do pěti centimetrů.

Brněnská dálnice D1 je od Prahy až po 50. km bez dopravních problémů a odstavených vozidel. Vozovka je holá, mokrá po chemickém ošetření. Mezi 180. a 225. km se tvoří sněhové jazyky stejně jako na rychlostní silnici Olomouc - Vyškov.

I vozovky v hlavním městě jsou sjízdné.

SEVER MORAVY: KALAMITA TRVÁ
Na severní Moravě stále vane silný nárazový vítr a na vozovkách se pořád tvoří sněhové jazyky. S problémy by měli počítat zejména řidiči kamionů, kteří míří do Polska. V deseti tamních vojvodstvích je zakázán pohyb nákladních aut nad 12 tun. Na hranicích ale odbavena budou.

Ve třech okresech Moravskoslezského kraje stále platí kalamitní stav - kromě Bruntálu a Frýdku-Místku také na Opavsku, kde jsou sjizdné silnice I. třídy a zbývá vyčistit několik dalších silnic nižší kategorie. K silnému větru přibyl navíc mráz. Teploty kolísají od 11 do 14 stupňů Celsia pod nulou.

Na Bruntálsku jsou již průjezdné všechny silnice I. a II. třídy, uzavřeno je pouze 6 úseků silnic III. třídy. V okrese Frýdek-Místek jsou obtížné sjízdné skoro všechny silnice II. a III. třídy, neprůjezdné jsou jen tři úseky. Hraniční přechod Konečná propouští jen osobní auta a na Konečné jsou i pro ně nutné řetězy.

V KTERÝCH OKRESECH TRVÁ SNĚHOVÁ KALAMITA?

Sever Moravy: Opava, Bruntál, Frýdek-Místek * Střední Morava: Jeseník, Šumperk * Západ Čech: Tachov, Domažlice * Východ Čech * Střední Čechy * Jižní Morava * Sever Čech * Jižní Čechy a Vysočina

Hraničním přechodem Bumbálka mohou projet už i kamiony. Bez sněhových řetězů však nebudou nákladní auta na slovenskou stranu vpuštěna.  

Na Novojičínsku, kde už není kalamita, je neprůjezdných sedm úseků. Na Ostravsku jsou se zvýšenou opatrností sjízdné všechny silnice. V okrese Karviná, kde fouká silný vítr a vytvářejí se sněhové jazyky, je nesjízdná silnice III. třídy z Těrlicka do Mistřovic.

STŘEDNÍ MORAVA
Takřka všechny cesty jsou už v provozu ve Zlínském kraji. Ve všech pěti okresech Olomouckého kraje i nadále ztěžují dopravu přívaly sněhu a prudký vítr.

DÁLE ČTĚTE

Zasněžená zastávka (video)

Sníh a mráz ničí povrch silnic

Nebožtíky z hor vozily sáně i terénní vůz

Vánice uvěznila hosty Bílého Kříže

Kalamita na Vysočině byla odvolána

Sníh! (glosa)

Komplikace trvají i na železnici

Sníh prodloužil prázdniny

Předpověď počasí

Krize trvá na Jesenicku, kde jsou uzavřeny tři silnice. Kalamitu vyhlásili silničáři také na Šumpersku, kde je stále nesjízdných 15 silnic. "Někde stále fouká silný vítr, takže ze silnic stále odklízíme navátý sníh," uvedl dispečer šumperských silničářů.

Krize již pominula na Přerovsku, kde jsou stále neprůjezdné tři úseky méně důležitých silnic. "Podle posledních hlášení již vítr začíná polevovat, takže by se situace mohla zlepšit," uvedla náměstkyně ředitele přerovských silničářů Jarmila Skopalová. Na Olomoucku a Prostějovsku jsou sjízdné až na jednu výjimku všechny silnice.

Kalamitní stav způsobený silným větrem, který vytvářel sněhové bariéry, odvolali ve Zlínském kraji vsetínští silničáři. "Zprůjezdnili jsme i komunikaci z Valašského Meziříčí ve směru na Nový Jičín. Problémy nám tam způsobil zapadlý kamion," řekl šéf vsetínské správy a údržby silnic Jaromír Kořistka.

ZÁPAD ČECH
Na Plzeňsku se situace zlepšila a ustal tam vítr. Přesto bylo dopoledne v kraji několik úseků silnic třetí třídy neprůjezdných.

NEPRŮJEZDNÉ PŘECHODY

* Moldava
* Přechod Konečná propouští pouze osobní auta

"Silnice první a druhé třídy jsou s opatrností sjízdné, na některých zavátých trojkách se pracovalo celou noc a odstraňovaly se závěje," řekl dispečer silničářů na Tachovsku. Dva krátké úseky silnice druhé třídy a několik částí silnic třetí třídy zůstává uzavřeno i na Domažlicku.

Silnice jsou sjízdné i na Klatovsku, místy je na nich vrstva sněhové tříště, kterou silničáři postupně upravují.

Kalamita na Tachovsku stále trvá, kalamitní stav zatím nezrušili ani silničáři na Domažlicku.

Vývoj situace na silnicích
sledujte v dopravním
zpravodajství iDNES a ABA

V Karlovarském kraji jsou některé silnice třetí třídy stále zaváté a neprůjezdné. Nejhorší situace je v Tepelské vrchovině, Slavkovském lese a u Hranic v ašském výběžku.

SEVERNÍ ČECHY
Především uklidnění větru a nasazení silničářů umožnilo odvolat kalamitní stav v okrese Ústí nad Labem. Podle informací dispečera okresní správy silnic zůstává zatím neprůjezdná silnice třetí třídy mezi Adolfovem a Krásným Lesem.

Měli jste na silnici problém? Pište do chatu, pomůžete ostatním. Některé příspěvky přetiskne MF DNES.

V 10 hodin byl odvolán kalamitní stav v okrese Teplice. Neprůjezdné zatím ale zůstanou horské silnice Osek-Dlouhá Louka, Mikulov-Moldava a Krupka-Fojtovice.

Kalamitu odvolali ve 14 hodin i chomutovští silničáři. Nadále je v regionu uzavřena silnice mezi Horní Halží a chatou Nástup. Silnicí mezi obcemi Výsluní a Rusová mohou jezdit pouze zásobovací vozy, autobusy a sanitky.

Silničářům se již podařilo zprůjezdnit cestu druhé třídy z Kořenova do Příchovic i silnici třetí třídy z Horního Polubného na Jizerku, kde byly až čtyřmetrové závěje. Proto mohl být v okrese Jablonec nad Nisou zrušen kalamitní stav.

VÝCHODNÍ ČECHY
Ve většině východočeských okresů se situace uklidňuje. Kalamita ustupuje na Pardubicku a Chrudimsku, kde jsou sjízdné veškeré silnice první a druhé třídy. Na Chrudimsku je uzavřeno zhruba 15 úseků silnic třetí třídy v okolí Hlinska. Cestáři na ně nasadili vojenskou techniku. Kalamitní stav byl odvolán v okrese Náchod.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
pátek 4. ledna

V pátek bude jasno až polojasno, ráno a dopoledne místy v nížinách zataženo s nízkou oblačností nebo mlhou. Noční teploty klesnou na -13 až -17, ojediněle -20 st. C. Denní teploty -9 až -5 st. C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.
Podrobnosti najdete ZDE.

Nejhorší situace v Pardubickém kraji byla v okrese Ústí nad Orlicí, kde kalamita skončila v 17 hodin. Ve vyšších polohách totiž od neděle stále foukal silný vítr. Neprůjezdných bylo 32 úseků. V provozu je veškerá dostupná technika, včetně čtyř sněhových fréz.

"Využíváme je hlavně tam, kam se potřebují dostat zdravotníci. Uvolnili jsme tak například cestu sanitce, která vezla pacienta na dialýzu. Vítr však úseky v krátké době zase uzavírá, nestačíme je udržovat," řekl dispečer Roman Vodička.

JIŽNÍ ČECHY A VYSOČINA
Silničáři odvolali kalamitu ve všech okresech kraje Vysočina. Kalamita byla nejprve odvolána na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a Třebíčsku, poté následovalo i Jihlavsko a Žďársko. Přes ustupující kalamitu jsou silnice na Českomoravské vrchovině jsou sjízdné jen s maximální opatrností. Všechny zatím nejsou průjezdné, ale do každé vesnice se lidé dostanou alespoň z jednoho směru.

Nejhorší situace byla na Žďársku, kde silničáři museli odstranit mohutné sněhové bariéry kolem silnic, především na Velkomeziříčsku. Bariéry místy dosahovaly až čtyř metrů a šípové pluhy na ně nestačí. "Zdejší silničáři mají k dispozici pouze pět sněhových fréz," řekl náměstek žďárských cestářů Jiří Kašpárek.

STŘEDNÍ ČECHY
Středočeští silničáři už odvolali kalamitní stav ve všech středočeských okresech, který trval kvůli zhoršené sjízdnosti silnic třetích tříd. Jako poslední se připojilo Kladensko, kde zůstalo neprůjezdných několik okrajových tras.

Na Nymbursku byly neprůjezdné dva úseky. Na Benešovsku se silničáři snažili zprůjezdnit asi 16 silnic, především v okolí Vlašimi a Čechtic. Na Kutnohorsku museli silničáři vyčistit asi osm úseků.

Také na Kolínsku měli silničáři ještě neprůjezdných 16 silnic třetích tříd. Nesjízdná byla i silnice druhé třídy mezi obcemi Přišimasy a Úvaly. Na Rakovnicku cestáři pracovali na rychlostní komunikaci od Kamenných Žehrovic po Velkou Dobrou, kde zprůjezdňovali pravý pruh.

JIŽNÍ MORAVA
Všechny silnice i dálnice na jihu Moravy jsou již po hustém středečním sněžení sjízdné. Na mnoha komunikacích regionu se však tvoří vlivem silného větru sněhové jazyky.

"Řidiči by proto nadále měli být opatrní," řekl Alois Vybíral z jihomoravské správy a údržby silnic.

KOMPLIKACE TRVAJÍ I NA ŽELEZNICI
Prudký vítr a vytrvalé sněžení komplikovaly dopravu také na železnici. "Kolem 9. hodiny nemohly vlaky jezdit na čtrnácti tratích," řekla Martina Benešová z tiskového oddělení Českých drah.

Stále je například nesjízdná trať z Bruntálu do Malé Morávky na severní Moravě, na Plzeňsku to ráno byly úseky z Kasajovic do Nepomuk, z Březnice do Blatné a z Březnice do Rožmitálu.

Ve Středočeském kraji nemohou jezdit kvůli sněhu vlaky mezi Rakovníkem a Kralovicemi nebo z Hostivic do Rudné u Prahy. U mezinárodních spojů, které přijíždějí z Polska a Slovenska, se může zpoždění vyšplhat až na několik hodin. I jinde mají vlaky kvůli nepřízni počasí zpoždění.

SNÍH PRODLOUŽIL PRÁZDNINY
Většina dětí se po vánočních prázdninách vrátí do škol, některé si však kvůli sněhové kalamitě prázdniny prodlouží. Oficiální termín nástupu do školy mohou ředitelé posunout bez jednání s úřady až o čtyři dny.

Až v pondělí zasednou poprvé v tomto roce do lavic například děti ze základní školy v Hrobu na Teplicku, ve školách v Třebíči, Pelhřimově a v Olomouckém kraji. Možnost prodloužit vánoční prázdniny využili rovněž ředitelé některých pražských škol.

Kalamita na Rokycansku. Závěje na silnici mezi Vejvanovem a Hlohovicemi.

Kalamita na Rokycansku. Závěje na silnici mezi Vejvanovem a Hlohovicemi.

Kalamita na Rokycansku. Závěje na silnici mezi Vejvanovem a Hlohovicemi.

Kalamita na Rokycansku. Závěje na silnici mezi Vejvanovem a Hlohovicemi.

Sníh v Karlových Varech. (27. prosince 2001)

Cesta z Kladna do Prahy. (27. prosince 2001)

Obyvatel obce Výrava na Hradecku odklízí sníh před svým domem. (27. prosince 2001)

Horská obec Příchovice na Jablonecku. Muž vychází z telefonní budky, která je zapadaná do poloviny sněhem. (27. prosince 2001)

Sníh v ulicích Zlína pomáhaly odklízet i multicary. (28.12.2001)

Zasněžený trhovec s brambory v centru Zlína (28.12.2001)

Osobní motorový vlak přijíždí ve sněhové vánici na nádraží do Zlína. (28.12.2001)

Železničáři uklízí zasněžené nástupiště na nádraží ve Zlíně. (28.12.2001)

Kolony aut se vytvořily na mnoha místech Zlínského kraje kvůli velké svěhové vánici. (28.12.2001)

Mosty u Jablunkova - muži čistí zasněženou výhybku na železničních kolejích (29. prosince 2001).

Sněhové jazyky u Fryštáku, 2. ledna 2002

Úklid kolejí na nádraží v Jihlavě, 2. ledna 2002

Traktor odstraňuje sníh na silnici u Pošné na Pacovsku, 2. ledna 2002

Sněhové závěje podél silnice u Pošné na Pacovsku, 2. ledna 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte na iDNES.cz jednu z deseti pivních láhví a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz