Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MF DNES

Většina poslanců souhlasí s legalizací marihuany pro nemocné

  • 179
Jsou vážně nemocní, mají bolesti, nezvládají pohyb a v léčbě jim pomáhá marihuana. Řeč je o pacientech, kteří se ocitají na hraně zákona, protože držení konopí není v Česku legální. Naděje, že jim drogu jednou předepíše lékař, existuje. Většina poslanců by totiž pro takový zákon zvedla ruku.

Na otázku "Jste pro, aby v Česku byla k mání marihuana pro některé nemocné lidi na lékařský předpis?" odpovědělo iDNES.cz celkem 132 z dvou set poslanců: 117 je pro, pouze 10 proti a pět ve chvíli dotázání nedokázalo odpovědět. Všichni souhlas podmínili; výroba a prodej by musely fungovat pod přísným dozorem úřadů. Mnozí zmiňují lékařský předpis s modrým pruhem, na který se vydávají opiáty.

Odpovědi

ODS
- odpovědělo 29 z 53
24 pro / 4 proti / 1 neví

ČSSD
- odpovědělo 38 z 56
35 pro / 2 proti / 1 neví

KSČM
- odpovědělo 15 z 26
15 pro

Věci veřejné
- odpovědělo 17 z 24
14 pro / 3 proti

TOP 09 + Starostové
- odpovědělo 33 z 41
29 pro / 1 proti / 3 neví

Z iniciativy tehdejšího poslance Ivana Langera se v dubnu uskutečnil ve Sněmovně seminář odborníků a politiků na téma léčebného využití marihuany. "V podstatě se ukázalo, že v základních otázkách už není příliš o čem hovořit a že nyní záleží na politicích a na vládních úřednicích, co s tím dále udělají," říká lékař a odborník na drogy Tomáš Zábranský z Centra adiktologie.

Aby mohla být marihuana v lékárnách, je nutná změna zákona o psychotropních látkách; ten současný léčebné využití konopí neumožňuje. Jenže z informací ministerstva zdravotnictví vyplývá, že se nic podobného zatím nechystá.

Politolog Zdeněk Zbořil má jednoduché vysvětlení. "K tématu se všichni hlásí, ale nakonec s tím nikdo nic nedělá. Takový zájem, nebo nezájem je motivován úsilím zalíbit se v předvolební době nikoli skutečným, ale spíše předpokládaným voličům. Jejich odpovědi nepovažuji za důvěryhodné," uvedl. Návrh zákona musí sepsat někdo z poslanců či úředník ministerstva zdravotnictví.

Podle šéfa zdravotnického výboru Sněmovny Borise Šťastného (ODS) je vize marihuany na předpis jen zastíracím manévrem. "Pokud výrobce užije látku obsahující thc (účinná látka v marihuaně - pozn. red.) do léčivého přípravku a schválí mu to úřad, není v tom problém a tak to normálně funguje, žádný zákon tomu nebrání. Ale to, co máte na mysli, je snaha o legalizaci marihuany," míní poslanec.

Průkopníci

Léčivé účinky marihuany jsou známy tisíce let, pro západní vědu je ale objevili Češi: byl to v roce 1950 vědec z Olomouce Zdeněk Krejčí. Dalším významným výzkumníkem je Lumír Hanuš, který už řadu let přednáší na Hebrejské univerzitě v Izraeli.

Lékař Zábranský současný stav legislativy označuje za schizofrenní. "Konopí u nás lze sice podle zákona využít k lékařskému výzkumu, ale nelze ho legálně pěstovat ani dopravit ze zahraničí, takže ho v důsledku nemůžete ani využít, ani zkoumat. To nás staví zcela mimo hlavní proud v EU i jinde, blokuje to nadějnou výzkumnou oblast a ubližuje nemocným."

Uhlídat marihuanu pro stovky pacientů

Hlavní otázkou zůstává, jak by systém vypadal. Jednou z variant je, že výrobu a distribuci marihuany má na starost výhradně stát. Podle další možnosti pěstují konopí soukromníci, kteří získají od státu licenci. Droga pak putuje pod přísným dohledem do lékáren. "Nejvolnější" a zřejmě nejméně schůdný systém by umožnil výrobu samotným pacientům.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Inspirací může být Izraeli, kde konopí sice lze získat, ale nelegální nakládání s ním soudy o to víc trestají. Pěstovat ho mohou pouze dvě firmy, a to v přísně kontrolovaném režimu. Veškerá úroda skončí ve státní agentuře, která zařídí další zpracování. "Zkušenosti z Izraele mohou velmi pomoci správnému organizačnímu i institucionálnímu uspořádání regulace a využívání léků s obsahem kanabinolových látek," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Podle odhadu lékařů jsou v Česku řádově stovky pacientů, kteří by možnost koupit marihuanu v lékárně využili. A i když jim droga pomáhá, jsou v konfliktu se zákonem: držení konopí je v menším množství přestupek, ve větším trestný čin.

Komu a jak pomáhá

Parkinsonova choroba:
na tuto nemoc nezabírá téměř nic, marihuana ale zmírňuje svalové křeče

chemoterapie nebo AIDS: zmírňuje nevolnost a bolesti, vrací chuť jíst

roztroušená skleróza:
tlumí třas i křeče ve svalech

má pozitivní účinky také na pacienty s alzheimerem, zeleným zákalem, epilepsií, problémy s klouby a lupénkou

Nemocní přitom nemusí být nutně kuřáci. Účinky marihuany jsou dokonce lepší, když je třeba rozemletá v jídle, nebo se inhaluje pomocí přístroje. Odborníci však zároveň připomínají odvrácenou tvář: droga může prohlubovat deprese u lidí, kteří jimi trpí.

Jak to chodí ve světě

Ve světě není marihuana v lékárně ničím neobvyklým. K mání je například ve čtrnácti státech USA. Nedávný průzkum dokonce ukázal, že tam stoupá počet konzumentů mezi seniory. Používání konopí se starší generací šíří spolu s tím, jak se do této kategorie zařazují příslušníci poválečného "baby boomu", kteří dospívali v 60. letech, časech hnutí hippies (dětí květin).

V Kalifornii zavedli před dvěma roky i prodejní automaty s lékařskou marihuanou. Pacienti musí předložit předpis, nechat si sejmout otisky prstů a jsou vyfotografovaní. Teprve pak smí zařízení použít.

Nejvyšší soud v Chorvatsku loni povolil pěstování a používání drogy veteránům balkánských válek z konce minulého století. Někdejší vojáci ji užívají jako lék na válečná traumata. K dalším zemím, kde marihuana léčí oficiálně, patří například Kanada, Švýcarsko a Nizozemí.

Dva příklady: pro a proti

PRO LEGALIZACI - Adam Rykala (ČSSD)
Jsem rozhodně pro lékařské využití marihuany, neboť má prokazatelně léčivé a ulevující účinky pro lidi s nevyléčitelnou či vážnou chorobou. Kanabis pro lékařské využití nepřímo umožňují mezinárodní úmluvy. Tato myšlenka není do našeho právního řádu implementována a já osobně to považuji za chybu.

PROTI LEGALIZACI - David Vodrážka (ODS)
Možné riziko zneužití takto dostupných látek a jejich nebezpečnost pro společnost jsou natolik vysoké, že by možné výhody omezené dostupnosti mohly být zcela zastíněny. Samozřejmě však bude záležet na konkrétní legislativní úpravě a její propracovanosti s ohledem na vyvážení a maximální omezení rizik.

Pozn.: Odpovědi jsou soukromým názorem poslanců, není to oficiální postoj strany nebo sněmovního klubu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video