Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Většina obyvatel věří armádě a NATO

  9:29aktualizováno  9:29
Většina obyvatel České republiky důvěřuje armádě i NATO. Shodly se na tom průzkumy Centra pro výzkum veřejného mínění a agentury STEM. Analytici zjistili, že armádě věří až dvě třetiny obyvatel, což je nejvíc ze všech bezpečnostních institucí v zemi.

Podle výzkumů zveřejněných minuly týden důvěřuje armádě víc než polovina občanů, konkrétně 52 procent (STEM) a 62 procent (CVVM). "Rozdíl není tak podstatný, důležité je, že shodně vychází trend, který se dlouhodobě zlepšuje a armáda se těší slušné prestiži," říká ředitel STEM Jan Hartl.

Hladina důvěry v armádu dosahuje v posledních třech letech stabilně hodnot nad 50 procent, což je nejvíc ze všech bezpečnostních složek státu.

Další bezpečnostní instituce jako policie, Národní bezpečnostní úřad, Bezpečnostní informační služba se podle agentury STEM těší důvěře necelých 40 procent občanů. "Dosáhnout důvěry nad 50 procent je obrovský úspěch," tvrdí Hartl. "V 90. letech byla důvěra v instituce, zvláště ty silové, logicky malá."

"Důvěra v armádu byla po roce 1989 nízká, protože bezpečnostní složky byly stále vnímány jako represivní síla," vysvětlila historička Martina Lustigová. Navíc si lidé pamatovali, jak se při srpnové okupaci v roce 1968 československá armáda nepostavila okupantům. To vyvolalo velké zklamání.

"Také přetrvávalo povědomí, že armádu stejně řídí prostřednictvím Varšavské smlouvy Sovětsky svaz, což na oblibě armády přidat nemohlo," míní Lustigová.

Průzkumy o důvěře v armádu se v té době neprováděly, ale podle Lustigové mohli takové armádě důvěřovat jen skalní zastánci režimu.

Jakmile Varšavská smlouva padla a armáda nově vzniklé České republiky se stabilizovala, důvěra v ní začala postupně stoupat. Podle předloňského výzkumu agentury Gabal, Analysis and Consulting (GAC) pomohl vytvořit lepší obraz armády u občanů také vstup země do NATO. - více zde

Vzhledem k tomu, že většina obyvatel podle výzkumu podporuje plně profesionální armádu (62 procent), mohla k růstu obliby armády přispět i její profesionalizace.

Kladně se mění i image armády. Podle Jana Hartla se na oblibě bezpečnostních složek pozitivně podepsaly například povodně, kdy armáda pomáhala při likvidaci škod.

Křivku důvěry v armádu kopíruje i důvěra občanů v Severoatlantickou alianci, která za poslední čtyři roky dosahuje stálé úrovně kolem 60 procent. "Ve vztahu armády a NATO je zajímavé, že v první dekádě po roce 1989 byla důvěra v naší armádu malá, ale v NATO větší," upozornil Hartl.

"Nicméně v roce 1997 klesla i důvěra v NATO pod 50 procent, což bylo v době, kdy politické špičky nezvládly komunikaci vstupu země do aliance," doplnil. Podobně klesla krátkodobě důvěra v armádu.

"Výraznější pokles důvěry v armádu v letech 1996-1997 lze vysvětlit tím, že to byla doba, kdy se právě jednalo o vstupu do NATO a zveřejnilo se, jak je na tom vlastně naše armáda špatně," dodal Daniel Kunštát z CVVM.

Důvěra v armádu a NATO se také liší podle politické orientace a materiálního zajištění respondentů. Armádě věří častěji lidé majetnější a stoupenci ČSSD, nejkritičtěji ji hodnotí voliči KSČM. Severoatlantické alianci důvěřují více občané volící pravicové strany, lidé s vyšším vzděláním a mladší, vyplývá z výzkumu STEM.

Velmi podobně vypadá situace v sousedních postkomunistických zemích. "Od Polska, Maďarska a Slovenska se v míře důvěry v armádu ve vztahu k jiným institucím v zásadě nelišíme, i tam se tyto hodnoty pohybují kolem 60 až 70 procent," uvedl Kunštát.

"Důvěra v instituce jako armáda je hlouběji zakořeněná a nemění se v čase příliš rychle, je tedy vhodná pro takováto mezinárodní srovnání. Domnívám se, že v tomto směru jsme normální evropská země a že v i ve starých zemích EU je to podobné," uzavřel Kunštát.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...Najdete na iDNES.cz