Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Většina nemocnic vezme své lékaře zpět. Karlovarský a Zlínský kraj váhají

  14:55aktualizováno  15:30
Většina českých nemocnic stojí o to vzít zpět do služby lékaře, kteří v rámci akce Děkujeme, odcházíme podali výpověď. Problém by neměli mít například lékaři na Vysočině, kde jich chtělo odejít téměř šedesát procent, nebo v Plzeňském kraji. Většinu lékařů vezmou zpět i nemocnice v Olomouckém kraji. Naopak Karlovarský kraj lékařům žádné záruky dát nechce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lékaře vezme bez problémů zpět například vedení nemocnic na Vysočině. Odchody z nemocnic na Vysočině podložilo výpovědí 56 procent lékařů. Nejvíc výpovědí podali anesteziologové, chirurgové, internisté a gynekologové. Největší počet výpovědí je v Jihlavě, ze 150 lékařů zaměstnaných v jihlavské nemocnici jich dalo výpověď 108, což je 72 procent.

"Možná nepřijmeme celých 100 procent, ale jejich návrat ničím nepodmiňujeme," řekla mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná. Peníze, které ministr zdravotnictví Leoš Heger vyšetřil, by měly jít především na platy lékařů.

I vedení nemocnic v Moravskoslezském kraji se shoduje v tom, že vezmou zpět všechny lékaře, kteří podali výpovědi v rámci protestní akce Děkujeme, odcházíme. V osmi krajských nemocnicích a Městské nemocnici Ostrava podalo na konci roku výpověď dohromady 568 z 1179 lékařů, tedy 48 procent.

"Vzhledem k tomu, že jsme na minimálních stavech lékařů a chceme i nadále poskytovat kvalitní péči, určitě je vezmeme," řekla mluvčí nemocnice v Havířově Jana Zlattnerová. Totéž sdělil náměstek ředitele Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov, odkud také chtělo odejít 54 procent lékařů, Ivan Pavlák. "Nemáme lékařů moc, takže určitě vezmeme všechny."

Plzeňský kraj hlásí: Pokud by nemocniční lékaři stáhli svoje výpovědi, bereme je zpět. Zejména v okresních nemocnicích v Domažlicích a v Klatovech, které byly avizovanými odchody ohrožené nejvíce, by je ředitelé nejspíš všechny přijali. S nedostatkem lékařů se některé nemocnice v okresech potýkaly i předtím, než začala akce odborů Děkujeme, odcházíme.

Nemocnice, kde odchody lékařů ohrožovaly zejména neonatologii a gynekologii, už podle Jenšíkové přijala na gynekologicko-porodnickou kliniku dvě nové lékařky. "Cílem bude dál snižovat počty přesčasových hodin u nás v nemocnici. Pokud se zvýší počet zdravotnického personálu na příslušných pracovištích, kde byli lékaři nejvíce nespokojení, zavedeme směnný provoz, který bude mít za následek snížení přesčasů," uvedla mluvčí.

Problém by neměli mít doktoři ani v Pardubickém kraji. "Vzhledem k nastavení systému nemocnice a k tomu, že jsou to kvalitní lékaři, uvažujeme o tom, že bychom je všechny vzali zpět," řekl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Zpět by přijala své lékaře také Svitavská nemocnice. Z celkových zhruba 600 lékařů z pěti nemocnic kraje jich dalo výpověď asi 220. Nejvíce by chod zdravotnických zařízení narušil značný úbytek anesteziologů, chirurgů či gynekologů.

Návratům lékařů se nebrání ani nemocnice v Libereckém kraji. Vrátit se mohou do nemocnic v České Lípě a Jablonci nad Nisou, liberecká krajská nemocnice jim dává ke stažení výpovědí čas do čtvrtka. V Libereckém kraji dalo před koncem loňského roku výpověď 116 nemocničních lékařů ze zhruba 800. Část z nich si už odchod rozmyslela a výpovědi stáhla.

V liberecké krajské nemocnici mají lékaři podle mluvčí Alexandry Kittnerové možnost stáhnout výpovědi do čtvrtka 3. února. "Nemocnice k nim bude přistupovat tak, že výpověď nepodali," uvedla. "Pokud se nám však nepodaří personálně zajistit chod některých oddělení, dojde k omezení provozu se zavedením náhradních opatření," doplnila Kittnerová.

"S návratem lékařů, kteří koncem roku 2010 podali výpověď v rámci celostátní akce Děkujeme, odcházíme, nemáme problém," řekl mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. Vzít zpět všechny je ochotné i vedení jablonecké nemocnice. "Ano, jestliže se vrátí všichni, aby byla zajištěna funkčnost každého jednotlivého oddělení," potvrdil její ředitel Vít Němeček.

Své místo by měli znovu získat i lékaři z jižních Čech. Ve čtyřech z osmi nemocnic na jihu Čech dala výpověď necelá stovka doktorů, tedy asi desetina z celkového počtu.

"Jsme připraveni je přijmout, jsou to kmenoví lékaři nemocnice. Jejich cílem nebylo vycestovat do zahraničí, ale připojit se k akci," řekl ČTK ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.

Stejně tak počítají s jejich dalším působením i v českokrumlovské nemocnici: "Vezmeme je všechny zpátky, počítáme s tím od počátku," uvedl náměstek Jindřich Florián obdobně jako ředitel jindřichohradecké nemocnice Jaroslav Vohnout.

Jednu z podmínek zdravotnických odborářů - návrat lékařů do nemocnic - splní i středočeská zařízení. Náměstek ředitelky kladenské nemocnice Vladimír Lemon dnes řekl, že návrat lékařů je otázkou dalších jednání. Vedení nemocnice však podle něj počítá s tím, že se vrátí zpět drtivá většina z 68 lékařů, kteří podali výpověď. "Problém by mohl nastat zhruba na dvou místech, kam jsme přijali nové lékaře," uvedl Lemon.

Pokud lékaři stáhnou výpovědi, budou se moci vrátit i do kolínské nemocnice, informoval její ředitel Petr Chudomel. Stejné stanovisko zaujala i příbramská nemocnice. "Považujeme za pravděpodobné, že pokud protestující lékaři výpovědi stáhnou a budou chtít pokračovat v příbramské nemocnici, bude jim to umožněno," uvedla mluvčí Monika Boušková. V případném návratu 23 lékařů nevidí problém ani ředitel mělnické nemocnice Tomáš Jedlička.

True

Většinu z odcházejících lékařů zaměstnají i nemocnice v Hradeckém kraji, ti mohou výpovědi stahovat do poloviny února. "Stanovili jsme termín pro stažení výpovědí bez sankcí do 31. ledna. V případě lékařů, kteří je stáhnou do 14. února, bude jejich zaměstnání schvalovat vedení nemocnice. Pozdější stažení výpovědi by už byl problém, řešilo by se to novým pracovním poměrem," řekl dnes ředitel hradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.

Podle něj fakultní nemocnice nikdy negarantovala stoprocentní zaměstnání všech lékařů, kteří výpověď podali. "Pokud by to však mělo bránit nějaké centrální dohodě, nemám problém s tím je všechny vzít zpátky," řekl Prymula. Dodal, že z přislíbených dvou miliard korun by v případě uzavření dohody dostali přidáno především lékaři. "Ten stávající nátlak sester se mě nejeví příliš korektní, dostaly přidáno v minulém roce," uvedl Prymula.

O své lékaře nadále stojí i nemocnice v Olomouckém kraji. Ředitel Radomír Maráček však ve čtvrtek uvedl, že u některých lékařů by však otázku jejich setrvání vedení nemocnice zvažovalo. Důvodem je údajně jejich nevhodné chování. Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta se na tom dosud nic nezměnilo.

"Stále o většinu stojíme. Někteří se však během jednání nechovali hlavně k ošetřovatelskému personálu podle zásad slušného chování. Jde o jednotlivce," vzkázal Havrlant. Výpovědi lékařů v Olomouckém kraji se týkají pouze olomoucké fakultní nemocnice. Odejít odtud chce 133 lékařů z celkem deseti pracovišť, přičemž u pěti se jedná o počty, které mohou omezit poskytovanou péči.

Návrat bez záruky

Na jihu Moravy se do nemocnici všichni lékaři nevrátí. Někteří lékaři nejsou ti nejlepší a kliniky se jich rády zbaví, řekl dnes ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. Podle něj však půjde spíš o jednotlivce. "Vůbec to není žádné vyhrožování ani vendeta," uvedl Kraus. Zdůraznil však, že když se lékaři svobodně rozhodli k výpovědi, stejnou svobodu by měla mít nemocnice při volbě, zda je vzít zpět.

Podíl na rozhodnutí, zda doktory vzít zpět, chce nechat šéfům klinik ředitel svatoanenské nemocnice Petr Koška. Je to jejich odpovědnost, řekl.

V Hodoníně se ředitel Antonín Tesařík dohodl s lékaři na 19. únoru jako termínu, dokdy by měli oznámit, zda chtějí v nemocnici zůstat. "Není to termín ultimativní, ale dohodli jsme si ho v zájmu férových a slušných vztahů," řekl ředitel.

Záruku lékařům nenabízejí v Karlovarském a Zlínském kraji. Vedení Karlovarské krajské nemocnice by uvítalo, kdyby lékaři, kteří podali výpověď při akci Děkujeme, odcházíme, nastoupili 1. března zpět na svá pracoviště. "Je však možné, že v některých individuálních případech bude přijetí zpět zvažovat," tlumočila vyjádření generálního ředitele Zdeňka Horáka mluvčí společnosti Zdeňka Marková.

Také podle krajského radního pro zdravotnictví Václava Larvy (ČSSD) neexistuje jednoznačná možnost, jak nařídit, aby se automaticky všichni, kdo podali výpověď, mohli na své místo zpět vrátit. "Nemocnice jsou akciovou společností. Předpokládám, že jednání mezi vedením a lékaři budou vedena individuálně," podotkl Larva.

Ředitel Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Bohuslav Škubal lékařům ve výpovědích souvisejících s výzvou Děkujeme, odcházíme už dříve avizoval, že své výpovědi mohou stáhnout do 20. ledna. Mluvčí Baťovy nemocnice Karla Havlíková se dnes omezila pouze na vyjádření, že ředitel nemocnice "bude mluvit se všemi, kteří vezmou výpověď zpět a budou chtít v Baťově nemocnici pracovat".

"Lékaři, kteří podali výpověď, jasně signalizovali, že jsou ochotni a schopni z nemocnice odejít. Pak je tedy nutné počítat s jejich odchodem," uvedl ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek. Díky výpovědím samovolně dojde k žádoucí restrukturalizaci a optimalizaci poskytované zdravotní péče.

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje - Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně, nemocnicích ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti - podalo výpověď v souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme zhruba 260 lékařů, což je přibližně 40 procent.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Najdete na iDNES.cz