Vláda Petra Nečase jsou podle známek od čtenářů iDNES.cz většinou čtyřkaři. Nejhůře ze současných členů vlády dopadl ministr obrany Alexandr Vondra, nejlépe naopak ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Vláda Petra Nečase jsou podle známek od čtenářů iDNES.cz většinou čtyřkaři. Nejhůře ze současných členů vlády dopadl ministr obrany Alexandr Vondra, nejlépe naopak ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | foto: ČTK

Většina ministrů by podle známek od čtenářů iDNES.cz vyfasovala čtyřku

  • 188
Vysvědčením, které by na konci školního roku dostali ministři vlády Petra Nečase od čtenářů iDNES.cz, by se většina z nich chlubit nemohla. V průměru vyfasovali čtyřku, nejhůř dopadl ministr obrany Alexandr Vondra s průměrnou známkou 4,08. Ještě hůře dopadli Radek John a Pavel Drobil, ale ti už ve vládě nejsou.

Dát šanci čtenářům, aby podle svého mínění přidělil známky politikům, kteří buď jsou nebo během roku byli členy Nečasovy vlády, se rozhodl dát iDNES.cz ve chvíli, kdy se v koalici řeší i možné personální změny. Na ty tlačí Věci veřejné.

Známky členům vlády od čtenářů iDNES.cz

Jiří Pospíšil 2,78
ministr spravedlnosti
Karel Schwarzenberg 2,82
ministr zahraničí
Jan Kubice 2,96
ministr vnitra
Radek Šmerda 3,31
ministr dopravy
Leoš Heger 3,32
ministr zdravotnictví
Martin Kocourek 3,49
ministr průmyslu
Miroslav Kalousek 3,57
ministr financí
Tomáš Chalupa 3,62
min. životního prostředí
Kamil Jankovský 3,62
místní rozvoj
Ivan Fuksa 3,63
ministr zemědělství
Petr Nečas 3,64
předseda vlády
Jaromír Drábek 3,65
ministr práce a sociálních věcí
Jiří Besser 3.66
ministr kultury
Vít Bárta 3,82
exministr dopravy
Josef Dobeš 3,88
ministr školství
Alexandr Vondra 4,08
ministr obrany
Radek John 4,40
exministr vnitra
Pavel Drobil 4,41
exministr životního prostředí

Nejlépe známkování čtenářů dopadlo pro ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS s průměrnou známkou 2,78. Trojku by kromě něj na vysvědčení dostali šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, nováčci-nestraníci ve vládě - ministr vnitra Jan Kubice a Radek Šmerda na dopravě, ministr zdravotnictví Leoš Heger a těsně také ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Průměrná známka všech ostatních byla horší než tří mínus, a tak školní rok končí s neslavnou čtyřkou. Vysloveně propadnout nikoho čtenáři iDNES.cz nenechali, a to ani ministry, kteří se už z vlády museli poroučet - Pavel Drobil, Radek John i Vít Bárta ale patřili k těm nejhůře hodnoceným.

Známkování Nečasovy vlády se od 24. června do poledne 27. června zúčastnilo celkem 11 363 čtenářů a průměrná známka pro vládu jako celek vyšla 3,59. Tedy hodně slabá trojka, spíš čtyřka.

I když původně premiér již v dubnu slíbil, že udělá ve vládě do konce června změny, později prohlásil, že jeho kritiku si ti, kteří zaostávali, vzali k srdci. Dodal, že důležitější než výměny ministrů jsou reformy a to, aby prošly v parlamentu.

Nejblíže k výměně má ministr dopravy Šmerda

Nejblíže výměně ze současných členů vlády je tak ministr dopravy Radek Šmerda, nestraník, kterého VV na tento post posadily po demisi Víta Bárty. Teď ale požadují Šmerdův odchod, protože by rády v tomto křesle viděly některého ze svých členů. Nejvíce se mluví o současném náměstkovi Lukáši Hamplovi, v záloze má strana jméno poslance Petra Skokana.

Šmerda po nástupu do vlády brzy přetrhal vazby s Bártou a začal prosazovat pravý opak toho, co chtěl jeho předchůdce. Zavrhl třeba myšlenku, že by české dálnice mohly stavět čínské firmy a dohodl se s Petrem Fejkem na odchodu z funkce ombudsmana ČD, kterého přivedl Bárta za čtvrtmilionový měsíční plat.

Nečas ale i za Šmerdou, kterého do vlády původně nominovaly VV, stojí. Na koaličním jednání zástupcům Věcí veřejných řekl, že k jeho výměně nevidí důvod.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video