Většina lidí není proti radaru, tvrdí výzkum STEM

  15:36aktualizováno  15:36
Přestože má většina Čechů obavy z radaru, není to tak, že by jich většina byla proti radaru. Podle agentury STEM v otázce radaru existují spíše dva podobně velké tábory než masivní a jasný odpor velké části veřejnosti.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Zhruba 45 procent obyvatel má poměrně jasný názor na umístění amerického radaru protiraketové obrany v Česku.

Přibližně polovina z nich je proti, polovina pro. Většina, 55 procent Čechů, pak problém radaru sice vnímá, ale vyhraněný postoj nemá a rozhoduje se podle konkrétní situace a v kontextu nových událostí. Vyplývá to z dnešní prezentace nového výzkumu agentury STEM.

"Není to tak, že existuje malá skupinka zastánců radaru a pak je drtivá, zformovaná většina proti," řekl dnes ředitel STEMu Jan Hartl. "Tvrzení, že dvě třetiny nebo 70 procent obyvatel jsou jasně proti, podle nás není úplně věrným odrazem reality."

Shodou okolností byly včera v České televizi zveřejněny výsledky jiného výzkumu, tentokrát od agentury Median, podle něhož je určitě proti zprovoznění radaru 44 procent Čechů, spíše proti 21 procent respondentů.

Pro radar se jednoznačně vyslovila čtyři procenta dotazovaných, spíše pro 14 procent lidí.

Postoj k radaru: Jde spíše o emoce než znalosti
Z dnes zveřejněného výzkumu STEM provedeného na velkém souboru více než 1000 osob minulý měsíc také vyplývá, že souhlas s radarem je především pocitová záležitost.

Pouhá čtvrtina respondentů uvedla, že svůj názor odvozují na základě znalosti bezpečnostní problematiky, tři čtvrtiny pak na obecném, emotivně založeném stanovisku.

"Primárně emocionální zakotvení problematiky je důvod, proč se výsledky výzkumů od různých firem tak liší," řekl k výzkumu Hartl, podle kterého velmi závisí na konkrétní formulaci otázky.

Proto je důležité zasadit otázky do odpovídajícího rámce. Na vliv otázek na výsledek výzkumů veřejného mínění už dříve poukazoval úřad vlády.

"Výsledky výzkumů veřejného mínění dostáváte podle toho, jakou kladete otázku," reagoval tehdy vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa na poslední tři výzkumy různých společností, v nichž se výsledky lišily až o 25 procent.

Podpora NATO hraje důležitou roli
Z výzkumu také plyne, že vůli "smířit se s radarem" vyjadřuje 67 % dotazovaných, v případě, že se radar stane součástí obrany NATO a bude naším závazkem vůči Alianci. Naopak ani při podpoře NATO by se s radarem nesmířilo 33 % respondentů.

Zde může podle Hartla hrát roli nedávný summit NATO v Bukurešti, kde Aliance americkému systému vyjádřila podporu.

To podle Hartla ukazuje, že lidé jsou ochotni se s daným rozhodnutím smířit, pokud toto rozhodnutí provedou náležitá místa, například  NATO, vláda, parlament.

Zároveň to však vede k paradoxu, že většina lidí by se s vývojem kolem radaru posléze smířila, ať už bude v Brdech postaven nebo ne.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

Vláda schválila povýšení generálů. Jde o zkušené profesionály, řekl Metnar

Prezident Zeman na Pražském hradě jmenoval nové generály (8. května 2018).

Vláda schválila povýšení tří generálů české armády do vyšších hodností a také jmenování pěti nových generálů. V případě...

Tanky duněly na mošnovském letišti, přípravy na Dny NATO vrcholí

Přípravy na Dnech NATO v Ostravě

Přípravy na víkendové Dny NATO v Ostravě vrcholí. Na mošnovském letišti rachotily tanky a obrněnce při nácviku akčních...

Obří Ruslan přivezl z Austrálie pásového obrněnce pro Dny NATO

Vykládka obrněnce Lynx z transportního letounu AN-124 Ruslan na letišti v...

Obří ukrajinský nákladní letoun AN-124 Ruslan přivezl ve středu nad ránem na mošnovské letiště unikátní zásilku pro...Najdete na iDNES.cz