Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Větší opatrnost s hormony

  0:01aktualizováno  0:01
Gynekologové ve světě jsou na nohou kvůli zjištěním, že hormony v menopauze jsou rizikové. České úřady radí: zachovejte klid, ale buďte opatrní. Lékaři budou muset asi bedlivěji než dosud vážit, které ženě nasadí na překonání obtíží v menopauze (laicky "přechodu")hormonální léčbu. A zda jí hormony budou předepisovat déle než čtyři roky. V Česku užívá hormonální léčbu dvě stě tisíc žen.

Studie zjistila rizika
Nová americká studie, považovaná za kvalifikovanou, totiž dospěla k závěru, že rizika hormonální léčby jsou vyšší, než se dosud uvádělo. Hrozí rakovina prsu, onemocnění srdce či mrtvice. A přestože se naopak potvrdil přínos hormonů k prevenci osteoporózy a rakoviny tlustého střeva, americký Národní zdravotní institut předčasně ukončil studii byla pro sledované ženy riskantní.

Studie, jíž se zúčastnilo 1600 žen, zkoumala vedlejší účinky kombinované hormonální léčby, kdy se užívají dva typy hormonů: estrogeny a gestageny. Vědci zjistili, že riziko rakoviny prsu je vyšší o 29 procent (při užívání delším než čtyři roky), riziko infarktu o 29 procent a riziko mrtvice o 41 procent.

Studie však nijak nehodnotila, a tedy ani nezpochybnila, efekt hormonů pro zmírnění potíží menopauzy jako takové. Ženy při ní často trpí nepříjemnými návaly horka, pocením, mají sklon k depresi, jsou podrážděné, bolí je hlava, nespí.

Podle zástupců společnosti Wyeth Pharmaceuticals, jednoho z předních výrobců hormonálních pilulek, přinesla studie "nové údaje s významnými důsledky". Je však podle nich třeba uznat i hodnotnou roli v léčbě potíží menopauzy, které jsou hlavním důvodem, proč ji ženy zahajují.

"Tento přínos léčby nikdo nezpochybnil," uvedla Lenka Poleková, ředitelka české pobočky farmaceutické společnosti. Přesto je pravděpodobné, že pod vlivem nových zjištění lékaři přehodnotí své názory na to, po jak dlouhou dobu je bezpečné užívat hormonální přípravky.

Tvrdá rána pro hormony?
I představitelé farmaceutického průmyslu mluví o studii jako o něčem, co "dosavadnímu nadšení pro hormony zasazuje tvrdou ránu". "Budeme víc individualizovat," řekl docent Jaroslav Feyreisl, vedoucí katedry gynekologie a porodnictví Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví.

Státní ústav pro kontrolu léčiv uklidňuje české lékaře i pacienty: Není důvod k velkému zneklidnění. Například o rizicích rakoviny prsu se vědělo, proto také ženy užívající hormony chodí na pravidelná vyšetření na mamografu.

Přesto ústav připustil: "Studie vznesla otázku, nakolik je opodstatněné užívat hormony jako prevenci." Některé ženy, ač neměly potíže, užívaly hormony, aby předešly jiným zdravotním neduhům, třeba právě osteporóze. "Toto nadšení pro masové nasazování pilulek však už v posledních letech postupně opadávalo," uvedl docent Feyreisl.

Státní ústav pro kontrolu léčiv současně doporučil lékařům, aby pečlivě posuzovali, které ženě hormony předepíší, a více sledovali případné komplikace. Lékaři zatím reagovali na studii zdrženlivě, mnozí o ní neměli podrobné nebo žádné informace. "Vím jen o závěrech starých tři roky, že riziko nádoru rakoviny prsu je dvě až tři procenta," uvedl Jan Žaloudík z Masarykova onkologického ústavu v Brně. "Je to jen jedna z mnoha studií," řekl přední onkolog Pavel Klener.

Sama farmaceutická firma Wyeth přesto apeluje na lékaře, aby u každé pacientky individuálně zhodnotili přínos a riziko, zvláště pokud chtějí v kombinované hormonální léčbě pokračovat déle než čtyři roky. To je hranice, nad níž bylo ve studii zjištěno zvýšené riziko rakoviny prsu. V České republice užívá hormony sedmdesát procent žen méně než pět let.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

Jen vztyčit vlajku nestačí, budeme létat na Mars, i dál, vyhlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump vydal nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars....

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...Najdete na iDNES.cz