Randák: Video islamistů zaseje strach, větší nebezpečí nám ale nehrozí

  21:04aktualizováno  21:04
Zařazení Česka do výhružného videa, které pravděpodobně natočili radikálové z Islámského státu, nejspíš neznamená větší bezpečnostní riziko. Myslí si to bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. Podle něj ale zvětší strach ve společnosti. Bezpečnostní analytik Andor Šándor varuje před podceněním nahrávky.

Bývalý šéf tajné služby Karel Randák. (29. února 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Je tam šedesát zemí. Není v kapacitách žádného státu, dokonce ani Islámského, aby na všechny zaútočil. Je to čistě propagandistická záležitost. Je logické, že tam jsme, protože tam jsou všechny státy NATO. Není to nic, co by se nedalo očekávat,“ řekl iDNES.cz Randák.

Islámský stát zařadil Česko do koalice ďáblů, naznačuje nové video

Výrazný dopad však podle něj video bude mít na veřejnost. „Lidé se báli už předtím. Někteří si svůj strach kompenzují silnou rétorikou, jiní ho dávají zcela bez obalu najevo, u některých se to kompenzuje čistě rasistickými výroky. Jsem zvědavý, jaká teď bude reakce veřejnosti.“

V reakci na video by bezpečnostní opatření neposiloval. S rizikem útoků je ale podle Randáka nutné počítat bez ohledu na jakoukoliv propagandu teroristů.

BIS: Uděláme maximum pro ochranu před teroristy

Bezpečnostní informační služba je podle svého mluvčího Jana Šuberta na možná rizika připravena už řadu let. "Náš pracovní režim je dlouhodobě nastaven na vysoký stupeň pozornosti. Uděláme maximum, abychom náš stát uchránili před nebezpečím teroristického útoku. Potenciální riziko si velmi dobře uvědomujeme už pěknou řádku let," řekl Šubert ČTK.

„To věčné přesvědčování politiků, v jaké tady žijeme bezpečné zemi, je dlouhodobě neudržitelné. Islámský stát se může zaměřit v podstatě kamkoliv. Riziko bylo vysoké už předtím, k útokům docházelo už v době, kdy žádný Islámský stát neexistoval. Nedíval bych se na vlajky a nevypočítával, kde ještě k žádnému útoku nedošlo. To s tím nemá žádnou souvislost,“ míní.

Podle něj ne všechny útoky, ke kterým se Islámský stát přihlásí, má opravdu na svědomí. „Jsou to skupiny lidí, kteří se radikalizovali, dejme tomu, v Belgii a jen si vzali za svou nějakou ideologii. S nikým z IS to podle mého názoru nekonzultovali. Když se na to podívám očima Islámského státu, já bych se teď hrdě hlásil k jakémukoliv útoku, který se ve světe stane,“ dodal Randák.

Lidé nemusí vědět o každém opatření, míní Šándor

Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Šándor však upozorňuje, že je video nutné brát vážně. „Tady jsme byli jednoznačně označeni, byť těch států je tam šedesát. Viděli jsme poměrně široký záběr útoků počínaje Bejrútem, přes Sinaj a Paříž. Je vidět, že ti lidé jsou schopni operovat na širokém prostoru a že jsou schopni vygenerovat síly především z místních lidí k tomu, aby provedli útoky, kterých jsme svědky,“ řekl iDNES.cz Šándor.

Generál v záloze Andor Šándor

Andor Šándor

„Je to signál všem radikálním džihádistům tady v Evropě. Protože především na nich, na jejich síle, na jejich kapacitě, na jejich odhodlání jsou útoky postaveny. Ne na tom, že sem budou posílat hordy lidí. V době, kdy stále platí schengenský prostor, není vůbec žádný problém, aby sem kdokoli třeba z Německa přijel naprosto nepozorován,“ uvedl.

Stejně jako Randák vidí sílu Islámského státu ve schopnosti šířit své myšlenky mezi Evropany. „Podařilo se mu vystrašit celou Evropu, na pozadí toho všeho jsou ony teroristické útoky. Vláda by měla být opatrná v tom, jak medializuje některé naše zahraničněpolitické akce typu vyzbrojování Kurdů. Já netvrdím, že bychom to dělat neměli, ale nemusíme u toho mít televizní štáby a vysílat to do světa,“ podotkl.

Islámský stát zařadil Česko mezi své úhlavní nepřátele:

České vládě rovněž radí, aby nezveřejňovala všechny své kroky k zajištění bezpečnosti. „Třeba o bezpečnostních opatřeních v plynárnách občan nepotřebuje vědět. Stačí, když řekneme, že je děláme tak, aby kritické struktury byly ochráněny, a to stačí,“ myslí si Šándor.

Podle něj je nutné dlouhodobě zkvalitňovat práci tajných služeb a prostředky do jejich rozvoje vynakládat smysluplně. „Než se z těch lidí, které nabereme, stanou skutečně kvalitní důstojníci, nějakou dobu trvá, a je potřeba začít,“ doplnil expert.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Monarchie je mrtvá, ať žije republika. Před 100 lety poprvé zasedl parlament

Karel Kramář vychází ze Sněmovny po ustavující schůzi Národního shromáždění....

Dne 14. listopadu 1918 bere Karel Kramář do ruky zvonec a zahajuje první zasedání prvního československého parlamentu,...

Důvěra v Babišovu verzi příběhu o Čapím hnízdě klesá, ukázal průzkum

Praha 6.10.2018 Ano-štáb Ano,komunální volby 2018,senátní volby (Andrej Babiš)

Velká část Čechů postřehla posun v kauze Čapího hnízda a považuje nově zveřejněné informace o údajném únosu Andreje...

Najdete na iDNES.cz