Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Veterináři našli nebezpečného parazita

  15:53aktualizováno  15:53
Znojmo - Parazita svalovce stočeného, přenosného i na člověka a v některých případech způsobujícího smrt, našli veterináři při vyšetření divokého prasete zastřeleného myslivci u Tvořihráze na Znojemsku. Jde o druhý případ v tuzemsku, první byl objeven u Frýdku-Místku.

Znojemská okresní veterinární správa ihned vyhlásila v okruhu čtrnácti okolních obcí ochranná a zdolávací opatření. Ta spočívají ve stále platném povinném vyšetření každého uloveného kusu černé zvěře. Myslivci byli ale navíc upozorněni na to, že nesmějí nepřevařené zbytky z uloveného zvířete dát psům. Syrové maso z divočáka
se nesmí použít ani jako návnada při lovu šelem, například lišek. Zostřená opatření budou trvat půl roku.

"Svalovec nebyl v tuzemsku zaznamenán od roku padesát čtyři. Až koncem května na Frýdecko-Místecku a nyní i u nás. Nakažen byl asi čtyřicetikilový divočák a to jen malým počtem parazitů, které život zvířete neohrožoval," uvedl ředitel znojemské okresní veterinární správy Rudolf Martínek.

"Nález je ale dobrý v tom, že to bude takové strašení na pytláky a různé nepoctivé provozovatele stravovacích zařízení. Při nákupu masa z černé zvěře by totiž měli požadovat po dodavateli potvrzení na veterinární vyšetření, zejména na Trichinellu spiralis, což je odborný název svalovce. Bez tohoto potvrzení nesmí maso použít," řekl veterinář.

Parazit je přenosný na člověka, přenáší se krví a lymfatickými cestami do příčně pruhovaných svalů. Z počátku se projevuje střevními potížemi, posléze křečemi ve svalech. "Pokud jich má v sobě člověk víc než tisíc, tak umírá. Pravděpodobnost je asi pětiprocentní. Největší epidemie nakažených lidí byla v roce devadesát osm v Banské Bystrici na Slovensku, kde najednou onemocnělo přes tři sta třicet lidí. Z nich
naštěstí nikdo nezemřel. Ochrana spočívá v tepelném opracování masa minimálně na dvaašedesát stupňů, či v třítýdenním mražení alespoň na mínus osmnáct stupňů," dodal Martínek.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz