Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Veterináři krávy zatím nevybíjejí

  8:26aktualizováno  8:26
Dušejov - Zbývají jim zřejmě už jen dny, krávy z chovu zemědělského družstva v Dušejově však dosud žijí. Část chovu proto bude pro zamezení možného šíření nebezpečné nákazy zřejmě utracena. Veterináři čekají s veškerými radikálními kroky do čtvrtka, kdy by měla dosavadní tři pozitivní testy na nemoc šílených krav u šestileté dušejovské dojnice definitivně potvrdit expertiza laboratoře v německém Tübingenu.

"Do čtvrtka se nic dít nebude, budou se jenom dělat přípravy na různé varianty," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář.

Dušejov včera navštívil ministr zemědělství Jan Fencl, který nejdříve ve čtvrtek stanoví další postup při likvidaci nákazy. Prohlédl si stádo, ze kterého nakažená dojnice pocházela a diskutoval s veterináři a vedením družstva o možnostech utracení krav. Situací se zabývalo také včerejší mimořádné jednání bezpečnostní rady kraje s veterináři.

"Připravujeme všechno k tomu, aby se chov - pokud se nemoc potvrdí - ozdravil likvidací potenciálně nakažených zvířat. Řešíme varianty, jakým způsobem se dobytek případně utratí a kde se zlikviduje, dál hledáme příčiny nákazy," řekl předseda zemědělského družstva v Dušejově Zdeněk Bartošík.

Na porážku by podle Bartošíka v případě pozitivního testu z Tübingenu šlo zřejmě celkem 135 zvířat. Původně mělo být poražených krav ještě více, ale zemědělci vyhledali v dokumentech, že některé krávy z požadované věkové skupiny (o rok starší či mladší než nakažená kráva) už byly poraženy dříve. "Jak se s tím ekonomicky vyrovnáme, bude záležet na plnění od pojišťovny a náhradách od státu. To zatím jasné není, protože se o tom ještě nejedná," řekl Bartošík.

Při likvidaci vybraných zvířat by měli zřejmě asistovat hasiči a také armáda, přičemž samotnou porážku by podle představ veterinářů měla provést speciální mobilní skupina veterinářů z Brna, která se zabývá likvidací nákaz. V minulých letech se podílela na nucené porážce dobytka na Táborsku, Břeclavsku a Kroměřížsku.
Jednotlivé kusy by měly být přitom utraceny tak, aby netrpěly a nebyl poškozen jejich centrální nervový systém. Od každého kusu budou odebrány vzorky a předány do laboratoře na testy. "Za jeden den v osmihodinové směně jsou veterináři schopni utratit kolem šedesáti až osmdesáti kusů," řekl ředitel jihlavské okresní veterinární správy Božek Vejmelka.

Vojsko by při likvidaci mohlo pomoci s vykopáním jámy pro poražená zvířata. "Z hlediska ochrany životního prostředí a z hlediska ekonomického si myslím, že by byla varianta zahrabání těch zvířat nejšetrnější a nejekonomičtější," řekl Vejmelka.

Na Jihlavsku je k dispozici dvaadvacet geologicky bezpečných míst, jedno z nich přímo u chovu v Dušejově. Druhou zvažovanou variantou je likvidace zvířat v asanačních ústavech. "Pokud by se eventuálně našly nějaké pozitivní kusy, což se ve větším množství sice nepředpokládá, ale může se to stát, musely by se zneškodňovat spálením na hranicích," konstatoval Vejmelka.

Zemědělci spolu s veterináři nyní zjišťují zdroj nákazy. Bartošík vyloučil, že by krávy z chovu mohly pocházet ze zahraničí. "Jediné, co v tomto směru je, že se sem někdy na konci osmdesátých let sem přivezlo asi čtyřicet jalovic z bývalé NDR. Vydržely tady asi dva tři roky a už jsou včetně potomků dávno pryč," řekl Bartošík.

Stejně tak prý družstvo nikdy zvířata nekrmilo masokostní moučkou. Bartošík je přesvědčen o dvou zdrojích nákazy: krmné směsi pro hovězí, či krmné směsi pro telata, kam zahraniční firmy přidávaly kafilérní tuk. "Veškeré údaje jsme předali veterinářům, zůstává to ve fázi dohadů. Kdy bude jasno, se neví," řekl předseda zemědělského družstva.

Provoz v Kosteleckých uzeninách, kde byla nákaza po porážce jedné krav před týdnem zjištěna, je podle mluvčí masokombinátu v normálních kolejích. "Ten kus byl zcela vyloučen ze spotřebního řetězce, ke spotřebiteli se nemůže dostat, provoz jede běžně dál," řekla mluvčí Vladka Pivoňková.

Ministr zemědělství Jan Fencl v doprovodu předsedy ZD Dušejov Zdeňka Bartošíka prochází dušejovským kravínem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz