Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Veterináři chtějí zákon na čipování psů

  16:08aktualizováno  16:08
Veterináři požadují zákon, který nařídí idenfitikovat psy pomocí voperovaných čipů. Požadavek, aby byla chovatelům tato povinnost uložena zákonem podporuje podle prezidenta veterinární komory Jiřího Krabičky Státní veterinární správa, Ústřední komise na ochranu zvířat i řada chovatelských klubů.

"Identifikace psa umožní předcházet problémům, případně je následně řešit. Jde o problémy majetkoprávní, například přiznání k poplatkům ze psa, ale také o zdravotní evidenci nebo identifikaci zvířete při poranění člověka," objasnil právník Jan Kalvoda, který znění příslušného paragrafu do novely veternárního zákona připravil.

Požadavek na uzákoněnou identifikaci čipy a evidenci je podle veterinářů v souladu  s legislativou zemí Evropské unie, kde bude tento požadavek v blízké době rovněž uzákoněn.

Veterináři chtějí prosadit evidenci všech psů bez ohledu na rasu. Ze statistiky, kterou vypracovalo oddělení Státní veterinární správy, vyplývá, že ze psů, kteří napadli člověka, osmdesát procent neprodělalo žádný výcvik.

Z téže statistiky vychází i zjištění, že ve velkých městech třicet procent napadení mají na svědomí němečtí ovčáci. Napadení bulteriéry a pitbulteriéry se pohybují kolem jednoho procenta. Na venkově naopak mají třicet procent napadení na svědomí kříženci a dvacet procent němečtí ovčáci.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Najdete na iDNES.cz