Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Veteráni znovu prošli těžké boje

  12:43aktualizováno  12:43
Ostrava, Opava - Na šedesát veteránů tankové bitvy o Ostravu si znovu prohlédlo místa těžkých bojů z konce druhé světové války. Původní plán Ostravské operace, zahájené 10. března 1945, počítal s bleskovým dobytím Moravské Ostravy a ke konci března už měla být Rudá armáda u Olomouce.

Úporná německá obrana však operaci protáhla až do 30. dubna, když bylo průmyslového centra dosaženo obchvatem přes Opavsko namísto přímým útokem. Boje si vyžádaly obrovské ztráty. V ostravské operaci padlo 20 tisíc sovětských vojáků a tisíc československých vojáků.

U obce Velká Polom na Opavsku si zavzpomínal i bývalý tankista Štefan Bodnár z Košic. "Boje o Velkou Polom byly nesmírně těžké. Měli jsme posledních sedmnáct tanků, které už neměl ani kdo zajišťovat. Scházeli nám automatčíci, a tak jsme, ač neradi, museli požádat sovětské velení o pomoc," vzpomínal třiaosmdesátiletý Bodnár.

Ruské velení totiž k žádosti československých tankistů přistoupilo dle svých bezohledných válečných zákonů. "Až nás to vyděsilo. Sovětské velení mělo v tu chvíli po ruce jen  ženisty, tedy muže absolutně nevycvičené pro zajišťování tanků. Jenže pro ruské důstojníky to nebyl žádný problém. Posadili nám je na tanky a to včetně jedné krásné ruské zdravotnice. Jak to s takovými vojáky v bitvě dopadlo, to si asi umíte sami představit," popisoval tankista Bodnár jednu z bitev na cestě k Ostravě.

Osudy účastníků setkání českolovenských veteránů z První československé tankové brigády jsou přitom značně rozličné. Mnozí z nich vstupovali do Svobodovy armády už se značně trpkou zkušeností se Stalinovou diktaturou.

Například Češi z Volyně, kteří tvořili značnou část československého armádního sboru, už dobře věděli, co za krutosti se skrývají pod pojmy kolektivizace či gulag. "Pro mnohé Volyňáky tak byl vstup do Svobodovy armády vysvobozením, i když jsme věděli, že riskujeme život v boji," říká za volyňské Čechy Marie Michajlovičová, válečná telefonistka v týlu tankové brigády.

Další velká část bojovníků pocházela z Podkarpatské Rusi, přičemž na frontu se mnozí z dnešních veteránů dostali nemilosrdnou oklikou přes sovětské lágry.

"Veteránů bojů, které vyvrcholily osvobozením Ostravy, každoročně ubývá. Mizí tak nenávratně i poslední svědectví," posteskl si na setkání Jindřich Heřkovič, další z vojáků, kteří se 30. dubna 1945 po krvavých bojích probili Opavskem až k Ostravě. Dnes jich žije v České republice méně než desetina a jen část přijela do Ostravy.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Veteráni z druhé světové války uctili památku svých kamarádů, kteří se zúčastnili bojů v ostravsko-opavské operaci. (Ostrava, 28.-30. dubna 2003)

Váleční veterání z druhé světové války ucitili památku svých kamarádů, kteří padli v těžkých bojích při osvobozování Ostravska v roce 1945. (Ostrava, 28.-30. dubna 2003)

Památník obětem ostravsko-opavské operace v Hrabyni u Opavy. (Ostrava, 28.-30. dubna 2003)

Veteráni procházejí památníkem vojáků padlých v bojích při osvobozování Ostravska. (Ostrava, 28.-30. dubna 2003)

Účastníci bojů o Ostravsko kráčí památníkem v Hrabyni u Opavy, kde uctili památku svých padlých kamarádů. (Ostrava, 28.-30. dubna 2003)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz