Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vetchý sám neodstoupí

  23:04aktualizováno  23:04
P r a h a - Špatný stav armády, s nímž je nespokojena i Severoatlantická aliance, zatím nepřipraví ministra obrany o jeho místo v kabinetu. Premiér Miloš Zeman přiznal, že nepovažuje situaci armády za dobrou, odvolání Vladimíra Vetchého však zatím nechystá. "Tento resort je zatížen naprosto nesmyslnými projekty, které jsme zdědili po předchozích vládách. Abych byl konkrétní, jde o letoun L-159 a tank T-72. Takže když ne z jiných důvodů, tak minimálně z těchto dvou je osmdesát procent investičních výdajů obrany odsáváno. Ale to není vina ministra obrany, to je vina předchozích ministrů a jejich ekonomických náměstků," řekl Zeman.

S tím souhlasí i ministr vnitra Stanislav Gross: "Vetchý nenese zodpovědnost za stav, který nastartovali jiní." Oba projekty, které Zeman zmínil, vznikly za úřadování ministrů Vladimíra Holáně a Miloslava Výborného, jejichž ekonomickým náměstkem byl Miroslav Kalousek.

Ministr Vetchý dal najevo, že sám rezignovat nemíní. Naopak řekl, že nyní při řízení ministerstva obrany přitvrdí. "V těchto krocích mám podporu kabinetu i ČSSD." Zeman nicméně odmítá poskytnout Vetchému jistotu, že nemůže být odvolán. "Netvrdím o žádném ministrovi své vlády, že musí nutně zůstat do konce funkčního období, to záleží na jeho konkrétním výkonu." Vetchý je kritiziován především kvůli chaosu v ekonomice resortu již dlouho jak lidmi v ČSSD, tak opozičními poslanci.

Například šéf Čtyřkoalice lidovec Cyril Svoboda nazývá Vetchého "neviditelným ministrem". Rovněž předseda Unie svobody Karel Kühnl je přesvědčen, že "Vetchý nese zodpovědnost za špatný chod svého resortu." Pod palbou kritiky, zejména po návštěvě generálního tajemníka NATO Vetchý slibuje tvrdší postup. "Rozšíříme odbor ekonomické kontroly, který bude prověřovat všechny významnější kontrakty," reagoval na otázku jak chce zamezit obrovským finančním ztrátám z nevýhodných obchodů." Předseda bezpečnostního výboru sněmovny Petr Nečas (ODS) však tvrdí, že vedení resortu obrany před sebou jako buldozer jen hrne problémy a nezabývá se jimi.

"Nebudu ale nikoho vyzývat k odchodu, přestože je zjevné, že ministerstvo obrany bude muset i s armádou projít hlubokými vnitřními reformami," prohlásil Nečas.

Naopak ministr zahraničí Jan Kavan soudí, že pokud se premiér Zeman osobně zaručil generálnímu tajemníkovi NATO v podpoře reformy armády, je z toho patrná Zemanova víra, že Vetchý udělá po rozhovorech s Robertsonem vše, aby reformu armády dokončil.

Pro přežití ministra Vetchého svědčí na jedné straně slova premiéra Zemana z loňského roku, kdy při nejrozsáhlejší rekonstrukci kabinetu vynucené Klausovou stranou, odešlo pět členů vlády. "I když nikdy nemůžeme vyloučit nějaká překvapení, v zásadě předpokládám, že je tato obměna konečná, a to z toho důvodu, že pro každého ministra je důležité, aby byl ve funkci zhruba dva roky, protože teprve pak může realizovat svůj program," řekl tehdy Zeman.

Vetchého navíc donedávna premiér považoval za hvězdu kabinetu. Objev, který "udělá velkou kariéru". Při ročním hodnocení vlády zařadil obranu mezi šest nejlepším resortů a Vetchého ocenil za koncepční přístup.

Na straně druhé ovšem Zeman už v případě Egona Lánského, Ivana Davida či Václava Grulicha tvrdošíjně popíral, že je odvolá a nakonec je stejně odepsal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Najdete na iDNES.cz