Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnicí roku je v regionu Častrov

  18:45aktualizováno  18:45
Vysočina - Vítězem regionálního kola sedmého ročníku soutěže Vesnice roku se stal Častrov. Tato obec na Pelhřimovsku se soutěže účastní již potřetí. "V roce 1999 jsme obsadili druhé místo v Jihočeském kraji, loni jsme byli také druzí, ale to již v kraji Jihlavském a letos jsme první na Vysočině," komentoval účast na soutěži v závislosti na změnách hranic a názvů krajů starosta vítězné obce Miroslav Houška.

V rámci soutěže Vesnice roku, kterou vypisuje Svaz měst a obcí společně s ministerstvem pro místní rozvoj, se kromě celkového vítěze udělují také dílčí ocenění - stuhy za výborné výsledky v konkrétní činnosti obce. Cílem soutěže Vesnice roku je podle pořádajících organizací snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na vývoji svého domova. Že se to daří, potvrzuje starosta oceněné obce Mladoňovice. "Naše obec soutěží opravdu žije. Na návštěvu komise jsme se pečlivě připravovali. Téměř každý se dobrovolně zapojil do úklidových prací a zvelebování obce," uvedl starosta Mladoňovic Jan Chloupek.

Za mimořádně bohatý společenský život v obci uděluje komise modrou stuhu. Tu letos získala obec Vilémov z okresu Havlíčkův Brod. Za práci s dětmi a mládeží obdržela obec Mladoňovice z třebíčského okresu bílou stuhu a obec Radostín z okresu Žďár nad Sázavou byla oceněna zelenou stuhou za péči o životní prostředí a zeleň. Obce jsou hodnoceny rovněž za vedení vesnické knihovny. Tuto cenu loni získala obec Mladoňovice, kde je knihovníkem sám starosta obce; v letošním roce si uznání zasloužila obec Jiřice na Pelhřimovsku.

Regionální komise Vysočiny udělila ještě tři zvláštní ohodnocení, a to obci Kralice nad Oslavou za podporu kulturních a historických tradic, Horní Krupé za rozvoj a pospolitost obce. Třetí ocenění si zasloužili dobronínští za rozvoj ochotnického divadla.

Sedmičlenná regionální komise, které předsedala starostka obce Dušejov na Jihlavsku, ocenila tedy osm z celkového počtu deseti obcí, které do regionální soutěže postoupily z okresních kol. "Okresní komise doporučila do regionálního kola vždy dvě obce. Vítěze okresního kola a potom další obec, která si zaslouží dílčí ocenění," uvedla předsedkyně regionální komise Zdenka Dubová.

Za jednotlivé okresy Vysočiny se však někdy přihlásily pouze dvě nebo tři obce a tak například na Žďársku měly dvě přihlášené obce - Cikháj a Radostín - postup do regionálního kola zajištěn. V regionální komisi se kromě starostů obcí sešli také zástupci ministerstva pro místní rozvoj, okresního úřadu, společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu a svazu knihovníků.

Celostátní kolo by se mělo podle slov Zdenky Dubové uskutečnit během září a října tohoto roku. Letošní zúčastnění se však již připravují na příští ročník. "Plánujeme, že se přihlásíme i v dalších letech," potvrdil starosta Mladoňovic Jan Chloupek.

Náves v Častrově zdobí zrekonstruovaná budova školy.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Ministři chtějí od září zmírnit pamlskovou vyhlášku

Nově zásobený školní bufet v ZŠ v Kostelci nad Černými lesy. Sortiment odpovídá...

Pamlsková vyhláška se zmírní, některé dosud zakázané potraviny se tak od nového školního roku vrátí do škol. Podle...

Požadavek na čtyři miliony za vazbu a splněná bouřková výstraha meteorologů

Zdravotní sestra Věra Marešová chce po státu téměř pětimilionové odškodné za...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Řekneme vám o zdravotní sestře, která chce čtyři miliony korun za trestní stíhání a...

Zeman: Hamáček porušil dohodu, slíbil vybrat místo Pocheho jiného kandidáta

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman tvrdí, že mu šéf ČSSD Jan Hamáček původně sliboval výměnu kandidáta na ministra zahraničí. Zeman...

Najdete na iDNES.cz