Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomsta za Ježíše končí. Španělské Židobijovice se přejmenují na Židovice

  20:47aktualizováno  20:47
Španělé v pondělí po pěti stech letech změnili kontroverzní název vesnice na severu země. Obec tak ve svém názvu přijde o výzvu k zabíjení Židů. Právě na její území v dávné minulosti utíkali Židé ze všech koutů Španělska poté, co je vyhnali z jejich domovů.

Vesnice Mota de Judíos (Židovice) na severu Španělska (22. června 2015) | foto: Wikiburgos CC-BY-SACreative Commons

O změně pět set let starého názvu Castrillo Matajudíos, který obsahuje výzvu k zabíjení Židů (matajudíos) a volně by se dal přeložit jako Židobijovice, rozhodli místní občané už loni v referendu. Oficiálně se však k původnímu, časem zkomolenému názvu názvu Mota de Judíos (Židovice) vrátili až nyní. Informovala o tom agentura AP.

Obec na severu Španělska údajně vznikla v roce 1035, kdy se skupina Židů na její hornaté území uchýlila poté, co je připravili o majetek a vyhnali z domovů v ostatních částech země.

Před rokem 1492 žilo podle historiků ve Španělsku na dvě stě tisíc Židů. Poté musela část z nich opět utéct, když král Ferdinand II. Aragonský a královna Isabela Kastilská nařídili vyhnat všechny Židy, kteří odmítli konvertovat ke katolicismu.

Kdo se odmítl stát křesťanem a zároveň opustit zemi, byl údajně popraven nebo upálen. Španělská vláda a parlament, aby smyly tuto „historickou chybu“, prosadily zákon usnadňující udělení občanství potomkům španělských, tedy sefardských Židů.

S názvem „zabíjení Židů“ se v severošpanělském Leónu pojí i vinný punč, jehož popíjením se před Velikonocemi symbolicky mstí za ukřižování Ježíše.

Podobný problém řešili nedávno ve Francii. Na rozdíl od Španělů se občané francouzské osady Smrt Židům (La Mort aux Juifs) ke změně názvu nechystají a námitky odmítají s tím, že je třeba respektovat staré názvy (více zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz