Reliéfy umístili na památník naši otcové a dědové, já je sundávat nebudu, říká studenecký starosta

Reliéfy umístili na památník naši otcové a dědové, já je sundávat nebudu, říká studenecký starosta | foto: Václav Hubata-Vacek, MF DNES

Vesnice roku má na návsi památník se Stalinem

  • 121
Soutěž Vesnice roku má letos na Vysočině pozoruhodného vítěze. Titul dostal Studenec na Třebíčsku, který má na návsi plastiku Josifa Vissarionoviče Stalina. Pečlivě opečovávaná podobizna komunistického diktátora má na památníku dva nečekané sousedy, prezidenty T. G. Masaryka a Edvarda Beneše.

Pietní místo je věnované obětem světových válek. Stejně jako udiví, že podobizna sovětského krutovládce přežila na pomníku osmnáct let po pádu komunismu, překvapí i to, že nikdo neodstranil před rokem 1989 podobizny Masaryka a Beneše.

Hodnotitelská komise soutěže si generalissima vůbec nevšimla. Dozvěděla se o něm až od MF DNES. "Tam je opravdu busta Stalina?" divil se Dušan Vichr z krajského úřadu, který byl členem komise. Pak dodal, že by to stejně neovlivnilo rozhodování poroty.

To potvrzuje i předseda komise Miroslav Kabelka, starosta loňské vesnice roku, Jakubova. "Tam se nehodnotí takové věci, spíš společenský život, zapojení obyvatel, práce s mládeží, vzhled obce, péče o zeleň, dokumenty a tak dále," říká.

"Když tam nechali za komunismu Masaryka, tak proč nenechat teď Stalina, když jsou součástí jednoho pomníku. Patří to k vesnici, tak proč ho ničit. Dnes má každý tolik informací, že by si měl udělat obrázek sám," míní Kabelka s dodatkem, že Stalina nepovažuje za dobrého člověka.

Konfederaci politických vězňů se nelíbí, že obec získala titul se Stalinem na návsi. "S tím nemůžu souhlasit. To je, jako kdyby Ústí nad Labem dostalo titul nejlepšího města a mělo tam Hitlerův památník," přirovnal Jaromír Rys, předseda jihlavské pobočky KPV. V komunistickém vězení strávil 13,5 roku, z toho několik let v samovazbě.

Ve Studenci je už dlouhé roky starostou komunista Josef Zahradníček. "Když se někteří proti pomníku ozvali, říkal jsem: Já tam reliéfy nedával. Dali je tam vaši otcové a dědové. Asi věděli proč. Já je sundávat nebudu," řekl a dodal, že Masaryka taky nikdo před rokem 1989 nestrhl.

"Masaryk byl demokrat a Stalin na úrovni Hitlera. To je diametrální rozdíl!" rozčiluje se Rys. U Masaryka ve Studenci se za socialismu fotily nevěsty při svatbách. Dnes se u Stalina zvěčňují turisté.

Studenecký památník

Byl postaven v roce 1920 k uctění památky padlých spoluobčanů v první světové válce, původně jen s plastikou T. G. Masaryka. V roce 1939 za okupace byl Masarykův reliéf zničen. V roce 1947 rozhodly politické strany a společenské organizace ve Studenci: objednají se bronzové reliéfy Masaryka, Beneše a Stalina. Památník tak uctil i padlé z druhé světové války. Jsou tam vyryta jejich jména.

Na pomníku jsou i úryvky z básní:
Z Vaší to bratři prolité krve vzrostl nám zlatý Svobody květ... Na Vás teď patří rekové naši s obdivem, láskou celičký svět

Měli by studenečtí Stalina z památníku odstranit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 25. srpna 2007. Anketa je uzavřena.

NE
NE 856
ANO
ANO 444
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video