Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnice jsou zamořené kadmiem

  18:12aktualizováno  18:12
Raškovice - Strachu, zda vůbec pěstovat zeleninu na své půdě kontaminované těžkým kovem kadmiem, chtějí zbavit obyvatele Raškovic, Vyšních Lhot a části Pražma v podhůří Beskyd výzkumníci z Opavy. Kadmiem, které může přispět ke vzniku nádorových onemocnění či potížím s ledvinami, zamořil tyto obce raškovický podnik Akuma a Ferak, předchůdce dnešní firmy na výrobu baterií SAFT.
Zamoření pomohli i sami lidé
R a š k o v i c e - Ne každá zahrada v Raškovicích, Vyšních Lhotách a Pražmě je kadmiem kontaminovaná stejně. "Někteří majitelé si navíc zřejmě zamořili zahrady z větší části sami," tvrdí agroekolog Vladimír Pavlíček.

Podle něho někteří lidé zřejmě házeli do kompostu tekuté odpady z Akumy nebo používali na sbírání vody v zahradách kontaminované podnikové nádoby.

Proto část obyvatel bude moci sázet různou zeleninu, ale část jen květiny nebo technické plodiny.

Ač například Martin Pěgřím z Raškovic návod odborníků vítá, předseda zemědělského družstva Raškovice Michal Madzia si myslí, že pro družstvo se mnoho nemění.

"Protože jsme už šest let mohli pěstovat jen brambory a každý rok chodily kontroly, zda je můžeme prodávat. Děláme jednoduchou zemědělskou výrobu a u brambor zatím zůstaneme."

Výsledky končícího výzkumu ze zamořené oblasti budou moci odborníci využít nejen pro okolí firmy vyrábějící autobaterie.

"Nechceme si hrát na objevitele, ale zřejmě ani v zahraničí neexistuje mnoho území, které jsou tak kontaminované kadmiem jako v Raškovicích," shrnul Pavlíček. Pokusy s kadmiem se totiž ve světě musely uskutečnit v uměle zamořené půdě.
Vědci sestavili speciální kuchařku
Zprávy o silně kontaminované půdě vystrašily tehdy obyvatele tak, že se mnozí z nich od počátku devadesátých let neodvažují pěstovat na své zahradě zeleninu.
Odborníci z opavského Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského však po letech výzkumů dokončují návod, co mohou lidé na postiženém území pěstovat.

"Tuto kuchařku chceme obci předat po Velikonocích, neboť už začíná doba jarních prací," slíbil agroekolog z opavského ústavu Vladimír Pavlíček. Vědci v ní radí majitelům především provápnit zahrady a pěstovat pouze zeleninu, která na sebe neváže kadmium.

Opavští vědci testovali různé druhy zeleniny jak na půdě Raškovic, tak ve svých laboratořích. "Přivezli jsme si do Opavy vlečku kontaminované půdy," řekl Vladimír Pavlíček.

Kadmium způsobuje rakovinu
Lékaři evidují kadmium jako těžký kov způsobující rakovinu, nemoci ledvin a předčasné stárnutí kostí. Ač však v Raškovicích na některých pozemcích překročily obsahy kadmia až patnáctkrát přípustné limity, ředitel krajské hygienické stanice Jaroslav Volf  řekl, že hygienici ani lékaři nezjistili, že by kadmium obyvatelům obcí prokazatelně poškozovalo zdraví.

Starosta Raškovic Dušan Vepřek ale míní, že v obci evidují zvýšený výskyt rakoviny. Stejný je i pohled obyvatel obce. "Hodně lidí tu zemřelo na rakovinu. Můj muž také," řekla například Božena Jarošová.

Někteří obyvatelé Raškovic a Vyšních Lhot se proto  zdráhají pěstovat zeleninu. "Máme strach. Pěstujeme jen malém množství česneku a cibule," svěřil se  Martin Pěgřím z Raškovic. Jiní z jeho sousedů už rezignovali. "Nehledíme na to a pěstujeme všechno," přiznala Marie Durčáková. "Věříme, že to padalo někam dál. Vím, že tu ale nějaké zamoření je - před lety zkoumali dětem ve škole vlasy."

Výzkumníci chtějí zbavit lidi strachu
Starosta Raškovic Dušan Vepřek je rád, že vědci občany zbaví letitých obav přesným návodem, jak žít ve stínu nebezpečného kadmia. "Začátkem devadesátých let se objevily hlasy, aby podnik z obce zmizel. Jsem ale rád, že zůstal a zaměstnává místní lidi. Zbavili jsme se  části neblahého dědictví a zlikvidovali lagunu, kterou podnik vytvořil v obci," řekl starosta Raškovic.

Ten chce, aby si lidé mohli pro vápno chodit například na obecní úřad. "Doufám, že stát přispěje na vápno penězi. Tím může alespoň trochu nahradit lidem to, co neekologickou výrobou za socialismu způsobil," přeje si starosta Dušan Vepřek.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz