Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Afghánští vesničané vytáhli do boje s Talibanem, na zbraně čekají marně

  • 18
Obyvatelé provincie Sar-e Pol na severu Afghánistánu se rozhodli, že už nebudou dál čekat, až se s Talibanem vypořádá armáda, a sami se chopili zbraní. Místní obyvatelé sice mají potřebné odhodlání, ale chybí jim zbraně. Armáda bojuje s radikály o město Kundúz, které je centrem stejnojmenné provincie.

Vesničané se zapojili do ofenzivy afghánské armády a policie proti Talibanu a společně dobyli už čtyřicet vesnic, které předtím ovládali radikálové.

„Držíme pozice ve vsi na frontové linii proti Talibanu,“ řekl Rádiu Svobodná Evropa muž jménem Rahimulláh z okresu Sozma Kala, který se k místní „domobraně“ připojil poté, co jeho neozbrojeného bratrance islamisté zabili v jeho obchodě.

V úterý u hlavního města provincie Sar-e Pol zahynuli tři ozbrojení civilisté a několik dalších utrpělo zranění. Rahimulláha neodrazuje ani to, že se radikálové začali mstít. „Ozbrojenci nás trestají. Několik lidí už popravili,“ říká. „My ale budeme bojovat do poslední kapky krve.“

Afghánská armáda a její zahraniční spojenci v posledních letech podnikla již několik rozsáhlých ofenziv proti Talibanu, zatím však bez úspěchu. „Protivládní jednotky sílí a nás není dost na to, abychom se s nimi vypořádali. Jednou z mála cest, jak obnovit bezpečnost, je to, že se zbraní chopí civilisté,“ přiznal armádní velitel ze Sar-e Pol Asadulláh Churrám.

Vláda místním slíbila zbraně, zatím však čekají marně, vypráví Abdulláh z okresu Kohistanát, který se k dobrovolníkům přidal spolu se všemi muži z jeho rodiny.  „Brzdí nás jen to, že vláda otálí s dodávkami zbraní,“ přitakává velitel Churrám.

V Kundúzu se schyluje k boji, uteklo před ním deset tisíc lidí

Afghánská armáda se v posledních dnech chystá na velkou ofenzivu také v provincii Kundúz, odkud v poslední době přicházely znepokojivé zprávy o maskovaných radikálech ze zahraničí. Podle místních úřadů tu kromě Talibanu působí i extremisté spolupracující s Islámským státem (více čtěte zde).

V obavách z nadcházejících bojů v Kundúzu opustilo své domy ve stejnojmenném hlavním městě provincie nejméně deset tisíc afghánských rodin, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Vláda také nařídila, aby byly prozatím zrušeny všechny vnitrostátní komerční lety do města, které leží zhruba 500 kilometrů severně od Kábulu

Armáda se do patové situace dostala zhruba před týdnem, kdy radikálové zahájili svou ofenzivu, píše BBC. Obléhání jižního předměstí Kundúzu je podle Reuters nejvážnější hrozbou pro některé z velkých afghánských měst za poslední roky. Armáda ujišťuje, že město padnout nenechá.

Podle mluvčího kundúzské policie Sajída Sarvára Husajního začne vládní ofenziva, která má Taliban vytlačit z jižního předměstí Kundúzu, již brzy. Její začátek byl o něco odložen, aby měli civilisté šanci utéct. „Taliban je v okolních vesnicích chce využít jako živé štíty, proto vesničané utekli do středu města,“ citovala jej agentura Reuters.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue