Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vesničané Americe slávu neprovolávali

  20:28aktualizováno  20:28
Jižní Irák - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Snad stovky špinavých kluků a mladíků visí na kamionu a vyhrabují z něho bílé papírové krabice a vyhazují je ven. Neustále po sobě pokřikují. Panuje naprostý chaos. Kdo urve víc.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

O notný kus dál stojí jak sochy irácké ženy od hlavy až k patě zahalené v černém. Pozorují ten lidský hrozen a mlčky u svých nohou shromažďují humanitární úlovky.

Americký mariňák narvaný do neprůstřelné vesty a helmy začíná být z toho davu nervózní a poškubává automatickou puškou M-16. "Hi. Ahoj. Jak se máš. Dávej si bacha, jsou někdy až agresivní," radí úsečně.

Irák naživo vypadá jinak než irácké bitevní linie v televizi.

V iráckém Safuánu jednom z prvních míst za hranicí Kuvajtu je pozdvižení. Do vesnice po několika dnech - od okamžiku kudy tudy projeli první američtí a britští vojáci a strhli velký portrét Saddáma Husajna - přijela kuvajtská humanitární pomoc. Prvních několik kamionů s jídlem, které sem vyslal Kuvajtský červený kříž.

V bílých krabicích je mléko, pitná voda, cukr, nějaké sušenky, konzervy a další potraviny.

Lidé ze Safuánu se rvou o jídlo a pití. Ale Ameriku tu nikdo dvakrát neoslavuje. A ty co přijeli nikdo neplácá po zádech.

Jeden výrostek, který právě rozbalil humanitární krabici, usrkne trochu mléka a pak s ním provokativně praští o zem až se rozstříkne všude kolem.

V širokém kruhu kolem toho běsnění skoro nepřátelsky postávají iráčtí muži. Probodávají kuvajtské kamiony nesouhlasnými až zlostnými pohledy.

Jsou v civilu i v tradičních dlouhých arabských oděvech, na hlavách bíločerné a bíločervené šátky - káfíje. Dost často jsou neupravení a špinaví. Někteří jsou naboso. Jiní mají v rukách dlouhé pruty. Nikdo z nich se nikam necpe. Tváří se hrdě.

"Not good, this not good," říká muž, který se představí jako Radžíd Hasan a uplivne si na zem. "Odkud to je. Z Kuvajtu? Kdo se je o to prosil. Doma máme jídla dost. Cukr, všechno. Žádné milodary od těch co nás bombardují nepotřebujeme," souká ze sebe lámanou angličtinou.

Jiní muži mlčí a v jejich pohledech se mísí výčitky, zlost, obavy a nepochopení.

Jídlo tu možná mají, ale jak naznačují lidé vzápětí, od prvního bombardování tu už sedm dní neteče voda, nejde elektřina ani telefony. Lékařské služba a nemocnice jedou na zcela nouzový režim.

Na mnoha místech této oblasti pijí lidé špinavou vodu z nádrží. Humanitární organizace varují, že velmi brzy by tento stav bezvládí a nouze mohl přejít v humanitární krizi až katastrofu.

Cestou dál vesnicí, o níž tu říkají, že má i s přilehlými osadami na 25 tisíc obyvatel, lidí na špinavé ulici ubývá.

Čím dál do vnitrozemí ze Safuánu přibývá vojáků koalice, kontrolních stanovišť a vojenské techniky.

Po hrbolaté silnici sviští oběma směry široké americké "hummry", britské ladnrovery, ženijní technika a cisterny.

Za chvíli přichází přístav Umm Kasr. I tady panovala podobná situace jako v Safuánu. I sem dorazila první humanitární pomoc od začátku války vůbec. Jen vojáků tu bylo o poznání více.

Lidé se sbíhali se stovkami kýblů k několika britským cisternám s pitnou vodou. I v Umm Kasru ale visela nejistá atmosféra ve vzduchu.

"Nejdřív nás bombardovali, pak po nás stříleli, zastavili nám pitnou vodu, nikdo se o nás nestaral a teď nám sem přivezli pár krabic se sušenkami," říkal mladší muž Hasan. "Co si o tom máme myslet?"

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * pozadí krize *

Autoři: ,


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...Najdete na iDNES.cz