Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vesmírnou stanici zamořil zápach

  18:35aktualizováno  18:35
Mezinárodní vesmírnou stanici zahltil ve čtvrtek nepříjemný zápach. Vycházel z přechodové komory modulu Quest a jeho příčinou bylo vypékání absorpčních patron Metox. Ty se používají k odstraňování oxidu uhličitého v klimatizaci skafandrů. Přestože řídicí středisko v Houstonu posádku ubezpečilo, že zápach je neškodný, většinu dne strávila posádka v ruské části stanice. Do americké sekce astronauti vstupovali jen v nejnutnějších případech.

Nejpravděpodobnější příčinou zápachu je plíseň usazená na patrolách. Posádka je totiž ponechala v regenerační peci od jejich posledního použití v červenci 2001 při prvním výstupu z modulu Quest.

Kvůli zápachu byla také odložena rekonfigurace přechodové komory modulu. Také úprava tlaku v prostorách stanice doplněním kyslíku z tlakových nádrží nákladní lodi Progress-M17 byla odložena.

Americký segment byl částečně izolován od ruského části uzavřením průlezu v tunelu PMA-1, přechodová komora A/L byla hermeticky uzavřena. Vypojena byla i ventilace mezi ní a zbytkem stanice. Vzduch čistil systém odstraňování škodlivin ze vzduchu laboratoře Destiny.

Astronauti opět vyšli do vesmíru
Astronauti ve středu 20. února ukončili 34. vesmírnou vycházku při výstavbě Mezimárodní vesmírné stanice ISS. Američané Carl Walz a Dan Bursch se do kosmické lodi vrátili po čtyřech hodinách a 47 minutách. Protože vše probíhalo bez problémů, ukončili výstup o hodinu a tři čtvrtě dříve, než se počítalo. Podle původních plánů měli v otevřeném kosmu strávit šest a půl hodiny.

Jediné, co astronauti ve stavu bez tíže nesplnili, byla demontáž položených kabelů, kterými na počátku montážního výstupu propojili laboratorní modul s příhradovou konstrukcí. Ta nese panely slunečních baterií.

Požádalo je o to řídicí středisko v Houstonu. Technici při jejich testování totiž zjistili nečekané kolísání elektrického napětí. Zkoušky proto budou dál pokračovat.

Jak výstup začal
Američtí astronauti vystoupili do vesmíru ve středu ve 12:47 středoevropského času. Velitel čtvrté dlouhodobé expedice na ISS, ruský kosmonaut Jurij Onufrijenko, je jistil z nitra stanice.

Chcete vidět přelet ISS? ZDE najdete  tabulku, kdy a kde to bude možné.

Teprve podruhé v historii stanice přitom posádka k výstupu použila americkou přechodovou komoru Quest. Tu na oběžnou dráhu dopravil raketoplán. Součástí komplexu je od 15. července 2001.

Během první vycházky se ve vybavení modulu Quest objevily drobné závady, zejména pomalá dekomprese přechodové komory před výstupem. Tyto nedostatky se osádky družicového komplexu pokoušely během uplynulého půl roku odstranit.

Původní plán práce
To, zda se jim to povedlo, měl zjistit středeční výstup. Další návštěvnická posádka, která má v raketoplánu Atlantis odstartovat 4. dubna, by totiž měla do kosmu vyjít celkem čtyřikrát. Bude se přitom z modulu Quest pokoušet namontovat nový příhradový nosník S0.

Kromě prověrky modulu Quest měli astronauti Walz a Bursch za úkol nainstalovat na povrchu stanice několik nových kabelů.

Z konstrukce dále měli odstranit tepelnou izolaci a také přenést ze schránek na povrchu stanice zpět do přechodové komory část nářadí. I tyto práce byly přípravou na chystanou dubnovou montáž.

Pak měli astronauti demontovat z přechodového tunelu PMA-1 pomocné adaptéry, na nichž byl dočasně umístěn ruský jeřáb Strela-2. Ten astronauti při předchozím výstupu definitivně přesunuli na modul Pirs.

Přestaly pracovat počítače
Ze zatím nezjištěných příčin vypadly v pondělí 4. února řídicí počítače modulu Zvězda ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). V důsledku toho přestal pracovat i systém řízení polohy SUD a to omezilo dodávku elektrické energie. Panely slunečních baterií totiž nebyly přesně zaměřeny na Slunce. Posádka proto vypojila všechny postradatelné systémy, aby šetřila energii. Bylo ovlivněno i spojení se Zemí.

Řídicímu středisku v Koroljovu u Moskvy se sice podařilo počítač uvést velice rychle opět do provozu. Obnovení plné funkčnosti výpočetního systému však bude trvat ještě několik hodin. Posádka stanice není v nebezpečí.

První stálá posádka se na ISS usadila 2. listopadu 2000 v jedenáct hodin GMT.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Explozi rakouského plynovodu mohl způsobit uvolněný uzávěr nového filtru

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Příčinou úterního výbuchu plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March mohl být uvolněný uzávěr...

Pakt Zeman-Babiš funguje i po jmenování vlády, píše slovenský tisk

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Nejhorší možná kombinace vládnutí, fungování paktu Babiš-Zeman, či možný začátek krásného přátelství mezi prezidentem a...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...Najdete na iDNES.cz