Karel Pacner zůstává vědecko-technické novinařině věrný i ve svých dvaasedmdesáti letech.

Karel Pacner zůstává vědecko-technické novinařině věrný i ve svých dvaasedmdesáti letech. | foto: David Votruba

Vesmírné mise jsou spojeny s požadavky vojáků, míní Karel Pacner

  • 11
Čína vyslala ve čtvrtek do kosmu třetí let s lidskou posádkou. Ta podnikla historicky první čínskou procházku vesmírem. Misi sledoval i spisovatel, novinář a popularizátor vědy Karel Pacner. "Velmoci budou mít zbraně v kosmu, o tom nepochybuji," napsal čtenářům v on-line rozhovoru iDNES.cz.

"Všechny kosmické výboje jsou spojeny s požadavky vojáků. U Číny nepochybně taky," domnívá se Pacner. "Hvězdných válek" se ale neobává.

První krok Číňana do volného kosmu je dalším přelomem v ambiciózním vesmírném programu země.

"Dva Číňané ve skafandrech poprvé vylezli do prostoru. To je podmínka k tomu, aby tam mohli pracovat - musí se naučit v tomto prostředí pohybovat, jinak stanice, kterou chtějí mít v příštím desetiletí, nesmontují, nemohou opravovat," okomentoval událost Pacner v on-line rozhovoru.

První přelom přišel v říjnu 2003, kdy se Čína po Rusku a Spojených státech stala teprve třetí zemí, která dokázala dopravit člověka do vesmíru vlastními prostředky.

Další dva čínští kosmonauti se do vesmíru podívali v roce 2005. Současnou misí ale čínské dobývání vesmíru nekončí. - přečtěte si Čínská vesmírná loď odstartovala. Posádku čeká výstup do kosmu

Země chce na oběžnou dráhu umístit dva satelity, které by měly tvořit první čínskou vesmírnou stanici.

Jeden ze čtenářů se Karla Pacnera zeptal, zda-li v současné době usiluje o vyslání člověka do vesmíru jiná vesmírná mocnost, například Indie nebo EU.

"Indové by rádi vypustili člověka, nevzpomínám si však, že bych někde četl o nějakých termínech. Západní Evropa v minulosti měla několik plánů na vlastní kosmické lodě, ale vždycky od nich upustila z finančních důvodů. Teď by chtěla z francouzského kosmodromu Kourou v Jižní Americe vypouštět ruské sojuzy s lidmi," odpověděl Pacner.

. ON-LINE ROZHOVOR

Novinář a popularizátor vědy Karel Pacner odpovídá na otázky čtenářů zde.

Velké plány má říše středu i na Měsíci. Loni na jeho oběžnou dráhu vypustila automatickou sondu a v roce 2012 by zde chtěla uskutečnit přistání nepilotovaného stroje. První Číňan by měl stanout na povrchu Měsíce v roce 2022.

"Tento termín si sice dali, ale nemyslím, že by ho dokázali zvládnout. Musíme si uvědomit, že prakticky neexistuje projekt, který by se podařilo splnit v termínu, s jedinou výjimkou: let Sojuz-Apollo v červenci," reagoval Pacner na čínské ambice.

Novinář, který přiblížil vědu čtenářům
Už skoro padesát let uběhlo od chvíle, kdy se Karel Pacner poprvé objevil v redakci tehdejší Mladé fronty. Nakonec tady strávil celý život.

Postupem času se stal známým popularizátorem vědy, zejména pak kosmonautiky. Věnuje se ale i nejnovějším dějinám a také historii špionáže. Napsal přes 25 knih věnovaných převážně kosmonautice. 

Vědecko-technické novinařině ale zůstal věrný i ve svých dvaasedmdesáti letech. O vědě a především kosmonautice píše pro server Technet.cz. Jeho články naleznete zde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video