Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Veselé báchorky z krajiny zmaru v divokém románovém debutu Pavla Trtílka

  8:43aktualizováno  8:43
Brněnský dramatik, dramaturg a pedagog Pavel Trtílek (1977) je autorsky podepsán již pod zhruba dvěma desítkami divadelních her. Ve svém prozaickém debutu Poslední kniha nezapře divadelní vidění, stejně jako zálibu ve francouzských autorech, které překládá.

Pavel Trtílek pózující | foto: http://www.provazek.cz

Obeznámenost s francouzskou školou patafyziky, absurdity a černého humoru je v Trtílkově románovém debutu nápadná i respektuhodná. V kontextu současné české prózy je Poslední kniha čímsi nezařaditelným. Přesněji: je románem ambiciózním i sympaticky outsiderským, avantgardně staronovým, z podstaty netrendovým, neangažovaným. Textem, který jako by si kladl jediný cíl: zaujmout menšinovou skupinu čtenářů, kteří přijmou specifická pravidla hravého románu. Jen takový čtenář je posléze plně obdarován koňskou dávkou radostné úzkosti, potěšen množstvím slovních hříček, absurdních anekdot i apokalyptických vizí, kořeněných množstvím postaviček, které se zjevují z bažin brněnských reálií, aby zase poté, z vůle autora, beze stop zmizely.

(Ne)zaměnitelné Brno

Text Poslední knihy je při vší své rozbíhavosti a občasné upovídanosti uchopen nebývale zručně, se sebevědomou promyšleností i prostotou. Jeho kostru tvoří antiteze ke vzniku světa. A negace světa probíhá logicky i v sedmi kapitolách (stejně jako stvoření světa) situovaných do kulis Brna. Brněnské reálie jsou konkrétní a přesné, ale jazyk knihy je posouvá do v podstatě indiferentního prostoru jakéhokoliv evropského města, které je určeno k záhubě. Tato „přibližnost“ románu nijak neubližuje. Je totiž něčím, co tvoří v báchorkovitě somnabulních příhodách půdu pro dramatický střet lehce ujetých postav s tvrdou realitou, kterou tito nešťastníci neumějí, nemohou, či nejsou schopny z pudu sebezáchovy i z pudu sebedestrukce přijmout.

Ilustrace Ivany Macháčkové z románu Pavla Trtílka Poslední kniha

Ilustrace Ivany Macháčkové z románu Pavla Trtílka Poslední kniha

O knize

Pavel Trtílek Poslední kniha

Ilustrace: Ivana Macháčková. Větrné mlýny, Brno 2013, 316 stran, doporučená cena 299 korun.

Obálka Trtílkovy Poslední knihy

Obálka Trtílkovy Poslední knihy

S dějem románu si Trtílek hlavu neláme. V podstatě sleduje na asociativních historkách vzájemně se proplétající osudy dramatika Montyho, který stále dokola přepisuje po brněnských hospodách svou jedinou hru, dělníka a bohéma Leopolda a poněkud mimoňskou, éterickou dívku Peričku. Tato trojice věčných adolescentů (ač věkem nejspíš třicátníků) se potácí v kulisách Brna, jsouc obdařena téměř nadpozemskými magickými schopnostmi spojenými s neustálým popíjením piva a kořalek. Zažívají bizarní i banální (ne)děje, které je ve své permanentní komičnosti posouvají zas jen k nicotě a beznaději. I brněnské hospody jsou v textu samy o sobě jakýmsi metafyzickým svatostánkem, stejně jako je jím třeba balkon staré bláznivé vizionářky, kterou si fotí skupinka japonských turistů, dokud je nezaujme další atrakce.

Velký hybatel v akci

Jinými slovy: zmíněné brněnské reálie jsou v Trtílkově knize zabydleny postavami neschopnými vyjít ze svých vlastních světů. Potkávají se, komunikují spolu, ale každý nakonec manicky opakuje pouze své věty, což je zdrojem ostré zábavy i narůstající úzkosti. Tak třeba číšník, který nadává hostům, že chodí pozdě, že přece každý podnik má svůj pevný řád. Nebo setkání stařenky Krásné se stařenkou Pokornou v tramvaji, kde vedou velmi veselý hovor se záměnou e-shopů a sex-shopů. Či éterická baletka, jež si chce v opilosti sáhnout „na šulina“ opilce Leopolda, a ten ji dojemně kupuje sušenky, aby pak baletku opilou, uplakanou a zoufalou odvezl zpět do černovické protialkoholní léčebny.

Pavel Trtílek popíjející

Pavel Trtílek popíjející

Destruktivně „neměnná“ identita je něco, co postavy bez výjimky posouvá k fatální konečnosti. Trtílek je nešetří; pod rouškou klukovské hravosti je s rozkoší všemocného autora žene do záhuby. Leopold i s manželkou Matydlou bez nosu (čekající na muže v barokně vyhřezlé domácnosti) končí společnou sebevraždou. Dívka Perička se ocitá v blázinci a dramatik Monty v mongolských stepích. Konec Trtílkovy prózy může být výrazem autorské bezradnosti, jak to celé zavřít, stejně tak ovšem i logickým završením díla zápasícího se smutkem ztřeštěnými obrazy, jež nemají daleko ke kultuře slapstiku, komiksů či poezie.

Z dosavadních letošních próz je Trtílkova Poslední kniha první, jejíž radikální poetika přináší čirou radost, svěžest a opatrnou naději, že doba popisného realismu, publicisticky umírněného vyprávění či sebestředného autorského opájení je na chvíli zase přehlušena výrazným, nezaměnitelným rukopisem.

Autor:


ZPRÁVY: Z lenosti si drogový gang najímal další dealery. Heroinu měli doma za milionyHlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz