Vesecká musí za své rozhodnutí nést plnou odpovědnost a obhájit ho více než věrohodně.

Vesecká musí za své rozhodnutí nést plnou odpovědnost a obhájit ho více než věrohodně. | foto: Milada Čištínová, MF DNES

Vesecká hodně riskuje

  • 72
V posledních letech stihla veřejnost morálně zavrhnout bankéře, nyní dostávají výprask lékaři a zdá se, že na řadě budou pracovníci justice. Pochybnostmi nad prací soudců, jejich skutečnou, nikoli jen finanční nezávislostí se zabývá kdekdo a nyní je na řadě státní zastupitelství.

Renata Vesecká se svým rozhodnutím o zásadních změnách ve vyšetřování kauzy vicepremiéra Čunka vydala na hodně tenký led.

Odejmout případ příslušnému státnímu zástupci a vyšetřovateli je krok ne zcela obvyklý, ale možný. Jen zpravidla přísluší nejbližšímu nadřízenému příslušného státního zástupce. V tomto případě Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě, při přimhouření oka Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci.

Zásah nejvyšší instance, tedy Nejvyššího státního zastupitelství v Brně, by měl být možný pouze v případě pochybení zmíněných úřadů nebo při jejich nečinnosti.

Kromě toho, že byl případ předán k dozorování státním zástupcem do Jihlavy, došlo vzápětí k další podivné události. Vyšetřování bylo svěřeno českobudějovickým policistům. Rozdělit šetření a dozor do dvou krajů je krajně neobvyklé.

Není divu, že se opozice pustila do vlády velmi ostře a požaduje přešetření událostí z konce minulého měsíce a žádá hlavy všech, kdo s tím mají cokoli společného. Bylo by podivné, kdyby se takto nechovala.

Na druhou stranu – při vyšetřování Čunka došlo v poslední době k řadě podivných událostí. Poměrně jasně se prokázalo, že vyšetřovatel hodně neobvykle koordinoval svou práci s korunní svědkyní. Není tudíž vyloučeno, že i korunní svědkyně mohla koordinovat své výpovědi s vyšetřovatelem.

Překvapivé rovněž je, že tři svědci vypovídající v Čunkův prospěch byli obviněni z křivé výpovědi, aniž jejich svědectví bylo zváženo soudem a takto odmítnuto.

Mnohem spíš než jako pečlivá policejní práce tedy vyšetřování vypadá jako zastrašování každého, kdo by o vicepremiérovi chtěl říci cokoli pozitivního. Ale zase probíhá ve srovnání s různými podobnými kontroverzními kauzami velmi rychle.

Věrohodné vysvětlení
Vzhledem k uvedenému musí Vesecká za své rozhodnutí nést plnou odpovědnost a obhájit ho více než věrohodně. A k tomu určitě nebude stačit jen úterní slyšení v poslaneckém výboru.

Jestliže pochybil dozorující státní zástupce Obst natolik vážně, že to vyžadovalo takto razantní zásah, vzniká otázka, co celou dobu dělala krajská státní zástupkyně Zlata Andělová a vrchní státní zástupce Ivo Ištván. Nejsou náhodou v takovém případě také zralí na výměnu?

Že by však zrovna tihle dva po zkušenostech s kauzou Kořistka, kde opravdu účinně čelili poměrně silnému politickému tlaku, byli politicky ovlivnitelní, to je dost nepravděpodobné.

Konec kauzy Čunek?
Rozhodně se nejvyšší státní zástupkyně Vesecká nebude moci na jednání ústavně-právního výboru jen odvolávat na pouhá procesní pochybení vyšetřovatelů a vyměněného státního zástupce Obsta, ale bude muset pregnantně doložit, že se dělo opravdu něco nekalého v trestním řízení.

A v tom případě bude kauza Čunek zralá na rychlé zastavení. Opoziční poslanci však budou na diskusi nepochybně velmi dobře připraveni předchůdkyní Vesecké, Marií Benešovou, která je od svého odvolání velmi platnou spolupracovnicí Jiřího Paroubka. Pro něho je tato kauza největší politickou šancí od vzniku Topolánkovy vlády.

V případě, že Vesecká nepřinese jasná a průkazná sdělení, čeká ji dříve či později odvolání z funkce spojené s naprostým krachem důvěry veřejnosti v náš právní systém.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue