Verheugen vyčinil Klausovi kvůli referendu

- Člen Evropské komise pro rozšíření EU Günter Verheugen označil nápad Václava Klause uspořádat referendum o vstupu Česka do unie za prapodivný. "Považuji za velmi podivné, že bývalý premiér České republiky a pokud se nemýlím premiér, který požádal o členství v EU, najednou, po několika letech, dospívá k závěru, že by se měl zeptat lidí, zda se jim to líbí nebo ne. Proč se nezeptal, když předkládal přihlášku?" podivil se Verheugen. Václav Klaus pronesl myšlenku o referendu v nedělním pořadu České televize V pravé poledne.

Hlasujte v ANKETĚ.

Vyjádřete se v CHATU.

"Vstup do Evropské unie je moment největšího dobrovolného omezení suverenity v našich dějinách vůbec. Proto referendum být musí a my budeme první, kdo se o něj budeme rvát," prohlásil šéf druhé nejsilnější strany v zemi.

Verheugen usoudil, že vzhledem k pokročilému stavu přibližování Česka k EU by bylo "mnohem lepší se lidí zeptat, až budou vědět, co se tím přistoupením přesně míní. Až budou tedy znát okolnosti, podmínky, podstatu dohody o přistoupení."

Člen Evropské komise pro rozšíření unie pochválil pochválil vládu i parlament za úsilí, které vynakládají na přípravu členství: "Vidíme dobré i špatné body, v posledních osmi devíti měsících však převládá dojem, že Česká republika je na dobré cestě. Struktury jsou silné a účinné. Schvalování legislativy není tak těžkopádné. Vláda správně vytyčuje

Klaus se vyslovil pro referendum (4. června 2000)
Šéf druhé nejsilnější strany v zemi, předseda ODS Václav Klaus, se jednoznačně a naléhavě vyslovil pro uspořádání referenda o vstupu do Evropské unie. "Vstup do Evropské unie je moment největšího dobrovolného omezení suverenity v našich dějinách vůbec. Proto referendum být musí a my budeme první, kdo se o něj budeme rvát," prohlásil Klaus v pořadu České televize V pravé poledne.
Jasnější signál nikdo z politiků zatím nedal.

"Mělo by být co nejdříve, nejlépe na začátku příštího roku," řekl Klaus. Začátek roku 2001 je podle Klause nejvhodnější, protože země ještě nebude mít s unií uzavřena všechna jednání.

Zákon o referendu
Zákon o referendu, který vypracovali poslanci Unie svobody, přijala Poslanecká sněmovna počátkem loňského prosince. Otázka bude jen jedna a podle zákona bude znít: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala členem Evropské unie?" , lidé pak zaškrtnou buď ANO, nebo NE.

Na rozdíl od současných parlamentních voleb se ho však musí zúčastnit více než polovina oprávněných voličů, aby bylo vůbec platné. Zákon navíc říká, že referendum může být vyhlášeno jen jednou za volební období sněmovny. Schválení zákona předcházela bouřlivá diskuse v Sněmovně, ve které nechyběly ani osobní urážky.

Zákon o referendu o vstupu České republiky do Evropské unie musí podle schválené verze vyhlásit prezident republiky nejpozději 55 dnů před jeho konáním. V případě, že se lidé vyjádří proti vstupu do EU, další referendum se může konat až po nových volbách do Poslanecké sněmovny. Zákon totiž určuje, že referendum o vstupu může být vyhlášeno jen jednou ve stejném volebním období sněmovny. Předkladatelé zákona to zdůvodňují tím, že referendum není možné opakovat příliš brzo po jeho případném odmítnutí,  a to i proto, aby nebylo devalvováno.

Zákon také říká, že referenda, aby bylo platné, se musí zúčastni více než poloviny oprávněných voličů. Tento systém je novinkou, protože například volby do Senátu jsou platné i v případě, že se jich zúčastní pouhých deset procent voličů.

Přijetí zákona podpořilo 121 ze 186 přítomných poslanců, proti jich bylo 62. K přijetí zákona byl nutný souhlas nejméně 120 poslanců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video