Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Veřejná služba letos čeká až na 50 tisíc nezaměstnaných

  18:54aktualizováno  18:54
Na veřejnou službu, v jejímž rámci vykonávají lidé registrovaní na Úřadu práce činnosti prospěšné pro veřejnost, by letos mělo jít až 50 tisíc nezaměstnaných. Zpočátku se to bude týkat lidí, kteří jsou v evidenci úřadu déle než rok, poté i dalších.
Pokud nezaměstnaní nabídku veřejné služby bez vážných důvodů odmítnou, budou vyřazeni z evidence. Ilustrační foto.

Pokud nezaměstnaní nabídku veřejné služby bez vážných důvodů odmítnou, budou vyřazeni z evidence. Ilustrační foto. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Organizování veřejné služby bylo od ledna převedeno z měst a obcí na Úřad práce (ÚP). Navíc se rozšířil okruh lidí, kterých se týká, uvedl mluvčí úřadu Jiří Reichl.

Až doposud byla nabízena především osobám v hmotné nouzi. Za její výkon jim sice nenáležela odměna, ale bylo to zohledňováno při poskytování dávek pomoci v hmotné nouzi. Služba měla vliv také na výši příspěvku na živobytí u lidí, kteří ho pobírají déle než šest měsíců. Po šesti měsících pobírání příspěvku se jim například nesnižoval nárok na existenční minimum.

Nyní ovšem mohou úředníci ÚP posílat na veřejnou službu lidi, kteří jsou v jeho evidenci déle než dva měsíce. Pracovat mohou až dvacet hodin týdně.

Pokud nezaměstnaní nabídku veřejné služby bez vážných důvodů odmítnou, budou vyřazeni z evidence. To znamená, že přijdou o podporu a budou za sebe muset platit zdravotní pojištění.

V některých městech a obcích, například v Děčíně, se přitom koncem loňského roku v souvislosti s pořádáním veřejné služby objevily problémy. Asi 90 lidem, kteří si v Děčíně chtěli v rámci veřejné služby přivydělat, totiž hrozí, že peníze za prosinec nedostanou. "Podle pravidel pro vyplácení sociálních dávek by totiž tyto peníze museli nahlásit jako výdělek, a tím pádem by jim byly odečteny od dávky," píše Děčínský deník.

Konečná změna zákonů byla totiž schválena až v průběhu prosince, kdy už měli pracovníci ve veřejné službě odpracovanou část hodin potřebnou k vyplacení vyšších dávek.

"Projednali jsme tento problém ve vedení města a budeme se snažit to těmto lidem kompenzovat. Ale to není nijak jednoduché. Protože to, co bychom jim my dali, jim na druhé straně vezme stát z dávek. Přitom jsou to lidé naprosto bez prostředků. Zatím hledáme cestu, jak to uskutečnit," řekl listu děčínský radní Vlastimil Pažourek.

Podle mluvčího Úřadu práce Jiřího Reichla jde pouze o místní problém. "Obce a organizátoři veřejné služby byli na tuto skutečnost upozorňováni," sdělil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz