Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Vážení čtenáři, on-line reportáž z debaty o Romech skončila, děkujeme za pozornost. Redakce iDNES.cz
18:11
"Mám slušný pocit z tého seance," konstatoval Motejl, který na začátku vyjádřil rozpaky nad účelností debaty. Podle něj je ale ještě není důvod jásat.
18:09
"Přála bych si, aby Romové začali myslet na svoji budoucnost a ne jen na okamžik, který žijí," vyjádřila na závěr přání senátorka Liana Janáčková. Prý by to přispělo k řešení problémů.
17:58
Závěr debaty už výrazně odbočil od motta odpoledne. Publikum spíš než dotazy předkládá osobní zkušenosti. Jedna žena na jejich základě například navrhla, aby se zasáhlo do počtu dětí v romských rodinách, například omezením přídavků na tři děti.
17:43
Čunek definoval pojem nepřizpůsobivý člověk, který často používá. Je to prý bez ohledu na pleť ten, kdo navzdory dobrým podmínkám neplní povinnosti vůči společnosti.
17:39
Proč je pan Horvát oslavován za to, že zaměstánává Romy? Když si založím firmu, a budu chtít zaměstávat bílé, budu označen za rasistu? zeptal se muž z publika. "Zaměstnávám i bílé, kteří Romy učí," odvětil Horvát. Na podstatu dotazu ale neodpověděl.
17:34
Debatou dlouho hýbala kabelka v parku. Senátorka Janáčková konstatovala, že když potká Romy, dává si větší pozor. Prý má špatnou osobní zkušenost a podle toho se chová. Ombudsman Motejl jí vyčetl primitivní rozlišování podle barvy pleti. Janáčková odvětila, že se špatnou zkušeností těžko něco udělá.
17:22
Ombudsman Motejl se Romů zastal, když upozornil na fakt, že Romové nedávají staré lidi do domovů důchodců. Je to prý povinnost, kterou plní lépe než bílí. To popudilo senátorku Janáčkovou. Právě proto, že je to povinnost, to prý není žádná zásluha a s otázkou diskriminace to nemá nic společného.
17:18
"Když pracující člověk, kterému je co vzít, vyhodí na ulici pohovku, dostane pokutu," míní Čunek. Ovšem když to udělá člověk - ať Rom nebo ne-Rom - který žije z dávek a není mu co vzít, nic se neřeší. "Já myslím, že ten rozdíl každý cítí," konstatoval vicepremiér. Vina je prý na společnosti, zákonodárcích.
17:13
Proč máme deklaraci lidských práv, ale ne lidských povinností? rozčílil se starší muž z publika, aniž položil dotaz konkrétnímu člověku. Podle něj by měla společnost víc vyžadovat, aby se chovali podle pravidel.
17:11
"Diskriminace je podle mě, když někdo v silnější pozici může zkomplikovat život slabšímu," definoval pojem aktivista aktivista Vishwanathan. Jako příklad uvedl, když například romské děti chtějí do školy, ale neprojdou měřítky pro zralost a skončí ve zvláštních školách.
17:07
V čem spočívá diskriminace Romů, když například nechtějí pracovat, určitou práci prostě neberou? ptala se žena z publika Horváta. "Třeba v tom, že ukazujete zase na Romy," odvětil romský podnikatel. Žena ovšem takové vysvětlení nepřijala.
17:03
"Bude-li v zákoně obsažena i ta pasáž, že my ženy v politice jsme diskriminovány a nechceme být diskriminovány, tak budu jednoznačně pro," zlehčila téma senátorka Janáčková. Pokud bychom se všichni chovali podle biblického desatera, zákony by nemusely existovat, dodala Janáčková, v sále se ozval potlesk.
17:01
"Antidiskriminační zákon nic nevyřeší," míní Čunek. Nezmění, zda se někdo chová slušně, nebo neslušně. ČR ovšem zákon, který je momentálně ve vládě, musí mít kvůli pravidlům EU.
16:58
Proč není přijat antidiskriminační zákon? Problém je v pojmech jako je diskriminace, odpověděl Motejl a v tom, kdo by měl garantovat jeho dodržování.
16:54
"Je to váš názor a asi vás nepřesvědčím o opaku. Ovšem budu-li se řídit vaší radou o spravedlivosti, ti lidé příště zůstanou na ulici. Sám bych ty lidi na ulici vystěhoval, ale neudělal jsem to proto, že si uvědomuji, že společnost je takto vychovala. Proto jsme jim tu příležitost dali."
16:50
První komentář naživo z publika: Paní, která se představila jako Poláková, kritizovala Čunka za vystěhování Romů ve Vsetíně. Prý zná čtyři rodiny z - jak ona říká - deportovaných a váží si jich, že Čunkův odsun zvládli. Sklidila potlesk.
16:48
Další dotaz, zda diskriminace není spíš jen záležitostí zkušenosti. Copak někdo diskriminuje například Vietnamce, ptá se M.S. z Ostravy. Podnikatel Horvát si myslí, i Vietnamci jsou diskriminování. Podle Čunka záleží jen na tom, jak se kdo chová.
16:46
Začalo druhé kolo. Prostor pro otázky z publika: Je otázka soužití otázkou pleti? "Když romská, tak pleti," odvětil Čunek. Také ostatní uvedli, že ano.
16:26
Moderátor Martin Komárek z MF DNES ukončil první část diskuse. Začala desetiminutová přestávka na občerstvení. Po ní dostane prostor veřejnost.