Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Verdikt v kauze zaměněných dětí bude pro české právo přelomový

  14:31aktualizováno  14:31
Ojedinělý verdikt v dějinách české justice padne v pátek u brněnského krajského soudu v kauze záměny dětí v porodnici třebíčské nemocnice. Až dosud se soudy ničím podobným nezabývaly. Rodiče zaměněných holčiček Nikoly a Veroniky žádají po nemocnici celkem dvanáctimilionové odškodné.

Jaroslava Trojanová s Nikolkou a Jaroslava Čermáková s Verunkou | foto: David Neff

Podle odborníků stojí soudce Michal Ryška, který se kauzou zabývá, před právně složitým úkolem. Stanovit výši finanční újmy bude komplikované. Pro české právo bude přitom rozsudek klíčový.

"Bude to pomyslný kolík zapíchnutý na holém poli. Rozsudky v jiných obdobných případech se od něj budou odvíjet," řekl soudce Vojtěch Cepl z pražského krajského soudu. V minulosti řešil jiné složité spory o ochranu osobnosti. Jedním z nich byla například kauza týkající se výroků bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové o justiční mafii v Česku.

Třebíčská kauza patří ke sporům o ochranu osobnosti, v nichž jedna strana žádá po druhé odškodné za údajnou způsobenou újmu. Soud musí rozhodnout, zda újma vznikla, musí za pomoci posudků znalců zjistit, nakolik byla újma citelná a následně určit také částku, která jí odpovídá a měla by být vyplacena coby odškodné.

Při stanovení výše odškodného soudce ve snaze určit tu nejvhodnější částku přihlíží k jiným rozsudkům v obdobných kauzách. V kauze Třebíč ale soudce Ryška tuto důležitou pomůcku nemá.

"Verdikt bude tedy z hlediska výše odškodného bezesporu precedenční," uvedl k tomu advokát Jaroslav Brož, který se zabývá jedním z nejdelších soudních sporů v ČR. Již 18 let zastupuje trojici bývalých studentů Vysokého učení technického v Brně, po nichž jejich někdejší pedagog žádá omluvu za to, že jej v revolučním roce 1989 označili za arogantního kariéristu.

V třebíčské kauze nemocnice pochybení přiznala a každé z rodin nabídla 300 tisíc korun. Její právní zástupce Ondřej Dostál časopisu Týden řekl, že podle jeho názoru soudce nepřizná ani tak vysokou částku. Odvolává se na posudky, podle nichž záměna dětí u rodičů ani děvčat nezpůsobila trvalou psychickou újmu. 

Rodiče holčiček zaměněných kvůli nedbalosti zdravotníků v prosinci 2006 tvrdí, že své biologické dítě mají rádi, milují však holčičku, o kterou po porodu rok pečovali a museli ji vrátit skutečným rodičům.

Tuto ztrátu přirovnávají k tomu, jako by jim jedno z jejich dětí zemřelo. Zákon přiznává za úmrtí v nemocnici kvůli chybě zdravotnického personálu odškodné 240 tisíc korun pro nejbližšího pozůstalého. Ryška ale v minulosti poukázal na to, že s touto částkou nelze v třebíčské kauze příliš kalkulovat.

Nikdo netuší, jaké odškodné soudce přizná. Jeho výše musí být podle zákona "přiměřená". Nesmí tedy mít pro nemocnici likvidační charakter. Vyplacení 12 milionů korun by nemocnici způsobilo vážné komplikace.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Lupič přepadl čerpací stanici, na obsluhu namířil rozprašovač

Zloděj držel v ruce nůž a poté vytáhl rozprašovač.

Netradiční zbraň si s sebou vzal lupič, který přepadl ve středu ráno čerpací stanici v Rozhovicích na Chrudimsku....

Anonym nahlásil bombu v pražském Palladiu, policie evakuovala stovky lidí

Policie evakuuje pražské Palladium (17.1.2018).

Pražská policie ve středu v podvečer evakuovala nákupní centrum Palladium. Na místě měla být podle anonymního udání...

Lupič se zmocnil šperků za půl milionu, chytili ho v autě bez řidičáku

(ilustrační snímek)

Policie chytila lupiče, který na konci prosince s pistolí v ruce přepadl zlatnictví ve Františkových Lázních a odnesl...

Najdete na iDNES.cz