Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Verdikt nad Novákem není precedens

  11:09aktualizováno  11:09
- Městský soud v procesu s Liborem Novákem rozhodl, že i když jeho podpis figuruje pod lživým daňovým přiznáním strany, nenese za daňový únik v dokumentu trestní odpovědnost. Znamená to tedy, že od nynějška se každý šéf jakékoli firmy bude moci při spáchání daňového deliktu úspěšně hájit stejným argumentem: Nic jsem nekontroloval, jen podepisoval, co mi podřízení předložili? Neznamená.
Rozsudek nad Novákem ještě není pravomocný,  konečné stanovisko soudu může být jiné. A hlavně - právníci zdůrazňují, že každý konkrétní čin je třeba posuzovat ve všech souvislostech.
Sponzoři ODS? Hlavní otázky nemají odpovědi - ANALÝZA.

V případě Libora Nováka byl pro zprošťující verdikt rozhodující tento závěr soudu: Není relevantní důkaz, že bývalý výkonný místopředseda ODS odpovědný za stranické financování v době podpisu daňového přiznání věděl, že obsahuje nepravdivé údaje. Jinými slovy - pouhý podpis pod podvodným daňovým přiznáním nikoho do vězení nepošle.

O roli případu privatizace Třineckých železáren v kauze politické korupce v ODS více ZDEBUDE PLATIT: JÁ NIC, JÁ JEN PODEPISOVAL?

Přesto někteří právníci připouštějí, že je po vynesení rozsudku myšlenka precedentu napadla. "Rozsudek samozřejmě není pravomocný. Ale první věc, která mě po tom rozsudku napadla, že na to teď bude hodně lidí spoléhat a budou se na tento závěr soudu odvolávat," uvedl pražský advokát a expert na obchodní právo Josef Cupka.

Malý živnostník, který si dělá daňové přiznání sám, se případné trestní odpovědnosti těžko zbaví, ale ve větších firmách se podle Cupky vedoucí pracovníci mohou vymlouvat na neschopnost, či dokonce zlý úmysl svých podřízených. "Pokud se nevymyslí nějaký důmyslný systém kontroly a odpovědnosti mezi jednotlivými lidmi ve firmách, aby bylo jasné, kdo a za jaké chyby může, mohl by být s vybíráním daní ještě větší problém, než má stát teď," upozornil advokát.

Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera ovšem závěry o precedentním rozhodnutí soudu považuje za naprosto unáhlené. "Mluvit o tom v této fázi, kdy ještě nepadlo pravomocné rozhodnutí, je velmi, velmi předčasné," konstatoval Kučera.

Dokonce ani Novákův obhájce Tomáš Sokol nepovažuje verdikt soudce Michala Hodouška za vodítko do budoucna. "Rozsudek nevytváří nějaký nový právní názor. Naopak praxe je zcela jednoznačná a potvrzuje ji i judikát Nejvyššího soudu: soudy musí všechno znovu přezkoumávat, vůbec nerozhoduje, co bylo v daňovém řízení," tvrdí Sokol.

MUSÍ EXISTOVAT DŮKAZ, ŽE VINÍK ZNAL PRAVDU 

I Tomáš Sokol zdůrazňuje, že každý takový případ je nezbytné posuzovat individuálně.

"Jestliže svému daňovému poradci dám zkreslené údaje, tak mě to samozřejmě trestní odpovědnosti nijak nezbavuje. Ale je potřeba prokázat, že jsem údaje v daňovém přiznání ovlivnil. Tedy jde o to, jestli jednoznačně vím, že zkreslenými údaji okrádám stát na daních, nebo jsem s tím alespoň srozuměn. Zjednodušeně řečeno: musí být předpokladatelné, že věděl. I když se budu hájit, že jsem nevěděl, a ze skutkových okolností bude jasné, že jsem to prostě vědět musel, tak mám smůlu," dodal Novákův advokát Sokol.

Jiná situace by nastala v okamžiku, kdy by naprosto stejně dopadl i rozsudek nad Novákem v odvolacím řízení.

 Pokud by se s názorem senátu pražského městského soudu ztotožnil i vrchní soud, stal by se z verdiktu takzvaný judikát. Ten bývá v tuzemském právu vodítkem  pro posuzování podobných sporů.

"Judikát sice není pro soudce dogma, ale zaplňuje mezery mezi paragrafy a pomáhá sjednocovat soudní praxi," uvedl Martin Švehla z Nejvyššího soudu.

Obžalovaný Libor Novák, bývalý místopředseda ODS, si dělá poznámky v soudní budově.

Obžalovaný Libor Novák vchází do soudní síně.

Libor Novák odchází ze soudní síně po osvobozujícím rozsudku, 8. května 2000.

Libor Novák má po vynesení rozsudku radost, 8. června 2000.

Po vynesení rozsudku Libor Novák pro novináře svůj případ okomentoval slovy: "Jsem rád, že to tak dopadlo," 8. června 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz