Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věra putuje do Číny - skandál

  10:14aktualizováno  10:14
V návaznosti na informace publikované v posledním čísle týdeníku Respekt i na zprávy, které prosakují z Ministerstva zahraničí a Ministerstva průmyslu a obchodu je třeba se vážně začít zabývat kauzou povolení vývozu šesti pozemních radiolokátorů Věra do Číny.

Podle všech těchto zpráv je téměř jisté, že Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem obrany povolily vývoz pozemního radiolokátoru Věra do Číny. Jde o bezprecedentní skandál a minimálně nepřímé ohrožení bezpečnosti České republiky.

Licence k vývozu zbraní a zbraňových systémů do choulostivých oblastí uděluje Ministerstvo průmyslu po konzultaci s Ministerstvem zahraničí. Tento mechanismus má být dostatečnou pojistkou pro to, aby zájmy českých exportérů byly v souladu s českou zahraniční politikou a zájmy ČR.

Ministerstvo zahraničí také podle dostupných zpráv s vývozem radiolokátorů Věra do Číny původně nesouhlasilo a až po několika kolech jednání a na přímý nátlak premiéra s vývozem souhlasilo. Proč MZV původně svůj souhlas odmítlo vydat a poté změnilo názor ?

Každý, kdo má základní znalosti o zahraniční politice, ví, že komunistická Čína je režim, který se nehlásí k dodržování lidských práv a má své nebezpečné velmocenské ambice. Vývoz radiolokátoru Věra do Číny naráží na zásadní protesty Spojených států.

Špičková radiolokační technologie, která je schopna odhalit i americké „neviditelné“ letouny, je velmi nebezpečná, přestože nejde o přímo útočnou zbraň. Čínský ochod se zbraněmi je navíc zcela mimo mezinárodní kontrolu a Číňané mohou tuto jedinečnou technologii prodat do jakékoli další problémové země.

Souhlasem s vývozem „Věr“ byl českou vládou vystaven bianco šek a radiolokátory mohou být Čínou dále prodány dokonce režimům podporujícím terorismus či nepřímo i teroristickým organizacím.

Čeští zbrojaři vyvezou špičkové radiolokační zařízení, které může být použito proti kterémukoli spojenci v NATO kdekoli na světě, včetně České republiky. To vše je skutečně paradoxní, když uvážíme zprávu, že v minulosti bylo zamítnuto licenční řízení na vývoz radiolokátoru Věra do Pákistánu, který je spojencem zemí NATO v boji proti terorismu a zázemím pro alianční operace proti Al-Kajdě v Afghánistánu.

Proč však Ministerstvo zahraničních věcí nejprve v několika kolech souhlas s licenčním řízením odmítlo a posléze jej vydalo? Domnívám se totiž, že povolení vývozu je v přímém rozporu s národními zájmy ČR a jistě to vědělo i Ministerstvo zahraničí.

Realizace výhodného obchodu soukromou firmou, ani drobné vylepšení exportní bilance nemůže vyvážit zahraničně-politické ztráty, narušení vztahů se spojenci (USA a NATO) ani rozpor se zájmy Evropské unie, kde byla mj. vydána konvence Evropského parlamentu proti vývozu zbraní do režimů porušujících lidská práva.

Je proto legitimní se domnívat, že Ministerstvo zahraničí „přehodnotilo“ svůj původní postoj až na přímý nátlak premiéra. Existuje údajně dopis směřující z MZV na Úřad vlády potvrzující tuto skutečnost.

Co však může vést premiéra České republiky k cílenému poškozování zájmů ČR? Můžeme pouze spekulovat o tom, zda-li je ve vleku zbrojařské lobby vývozní firmy, či zda opravdu důvěřuje pohádce ministra průmyslu Urbana o podpoře exportu.

Především jde o trestuhodnou krátkozrakost a nevyhodnocení zahraničně-politických vazeb tohoto rozhodnutí. Ministerstvo zahraničí projevilo alespoň pokus o zabránění tomuto skandálu, bohužel však svůj postoj nezvládlo udržet až do konce. Lobby některých skupin je zřejmě silnější než ohrožení bezpečnosti a zahraničně-politické pozice České republiky.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz