Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Věř a víra tvá tě oslepí - Jak sdílení hoaxů ovlivňuje víra?

  11:08aktualizováno  11:32

Širé dálavy internetu jsou sluncem zalitou krajinou nekonečné zábavy, kronikou košatého všelidského vědění a studnicí užitečných informací na dosah ruky. Má však – nikterak překvapivě - i svou odvrácenou tvář. A právě té se věnujeme v našem seriálu - Hoaxy, lži a propaganda - jak na internetu nenaletět a rozpoznat lži. Jeho autorem je Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulatori.cz.


Víra je obvykle silnější než jakýkoli racionální argument. A o tom, jak nás dokáže víra a vlastní přesvědčení spolu s myšlenkovými zkratkami oslepit, je i dnešní článek.  

Tu a tam si kladu otázku, jestli má vlastně smysl popisovat všechny ty internetové klamy, pátrat po původu hoaxů a falešných zpráv. A to obzvlášť, když to zas a znova schytávám od konspiračních teoretiků, vlajkonošů libovolného světonázoru a nositelů té jediné pravé pravdy. Na ně totiž nic jako fakta, ověřitelnost a nedejbože fakta nefungují. Připomínají v určitém ohledu hluboce věřící, kterých se takovým přirovnáním v žádném případě nechci dotknout.

Nicméně se ukazuje, že víra náboženská má mnoho společného s hlubokou vírou ve svůj názor. Pěkně to vystihuje František Koukolík tvrdící, že na lidi čemukoli hluboce věřící neplatí jakkoli racionální argumentace. A navíc, jakékoli pokusy o vyvrácení jejich víru jen posílí.

Roli důležitější než bychom si mohli myslet, hraje totiž tzv. "confirmation bias", alias konfirmační čili potvrzovací zkreslení. Co to znamená? Slovy Davida Mc Raneye, autora knihy Nejste tak chytří, jak si myslíte: "Vaše názory jsou výsledkem mnoha let, kdy jste pozornost věnovali pouze informacím, které vás utvrzovaly ve vašem přesvědčení, a zároveň zcela ignorovali ty, které nabourávaly vaše předem vytvořené dojmy a představy." Sáhnete-li si do svědomí, je pravděpodobné, že tomuto zkreslování podléháte taky (autor tohoto textu samozřejmě není výjimkou).

Naše mysl totiž pracuje mnohem raději s předpřipravenými mentálními modely, které jsou dostupné hned a rychle, než aby se namáhala s nějakou náročnou racionální úvahou. Dá se i říct, že pokládat člověka za bytost především racionální, realistickou a logicky smýšlející je poněkud příliš optimistické.

Snadno podléháme ale i dalším mentálním zkratkám, jako oblíbenému haló efektu nebo předsudkům. Stejně tak pravděpodobnost událostí posuzujeme na základě toho, jak snadno je vylovíme z paměti. A to například znamená, že nadhodnocujeme dramatické a výrazné události, kterým se věnují média. Snadno nás tak může ovládnout ochromující strach z letecké katastrofy nebo teroristického útoku, přestože je mnohonásobně pravděpodobnější, že zemřeme na obyčejný infarkt.

Jinak reagujeme na různě "zarámované", čili odlišně emočně prezentované informace. Tento princip je hojně využíván nejen v poplašných zprávách, ale mnohem častěji jako obchodní, marketingový a politický argument. Přitom platí, že pokud je tento "pozitivní, lidé mají tendenci riskovat, zatímco pokud je rámován negativně, lidé se riziku vyhýbají" (Tversky).

Dovolím si dva malé příklady prezentace faktů. Porovnejte si sami emoční náboj každé z vět, vyjadřujících tatáž statistická data. Která z nich na vás asi použije bankéř, který vás přemlouvá k podepsání půjčky?

Podobného principu se dá využít i jinak, například v prezentaci buď dobré, nebo hrozivé bezpečnostní situace v ČR.

A jak že ta víra ovlivňuje naše přesvědčení? Racionalitu a schopnost kritického úsudku ovlivňuje víc než je zdrávo. Mnoho vědeckých pokusů takové zkreslení potvrzuje.

David McRaney cituje analýzu badatele Valdise Krebse, který se v roce 2008 zaměřil na souvislost volebních preferencí a nákupních trendů na Amazonu. Ukázalo se, že "Lidé, kteří už byli rozhodnuti podporovat Obamu, nakupovali knihy, ve kterých se Obama ukazoval v pozitivním světle. Lidé, kteří už měli jasno v tom, že Obamu rádi nemají, kupovali knihy, které jej představovaly spíš z negativního úhlu pohledu." Čili nehledali pravdu, nýbrž potvrzení vlastního názoru.

Ve starším známém výzkumu Charlese Lorda, uskutečněném na sklonku sedmdesátých let, bylo skupinám příznivců a odpůrců trestu smrti předloženo několik falešných studií. Z nich vyplývalo buď že počet vražd po zavedení absolutního trestu klesne, nebo naopak neklesne. "Každá studie vykazovala jasné nápadné logické chyby. Příznivci trestu smrti dostali studii jejich přesvědčení dokazující, potvrzující a druhou toto nepotvrzující. Odpůrci trestu smrti v opačném gardu. Výsledek byl tristní. Zastánci i odpůrci došli k závěru, že ta ze studií, která odpovídá jejich názoru, byla lépe vedena a je přesvědčivější, než je studie, která jejich názoru odporovala. Lidé postřehli chyby ve studii, která byla proti jejich názoru. Ve studii, která svědčila ve prospěch jejich názoru, je nepostřehli.

Jestliže studie svědčila ve prospěch jejich názoru, pak se přesvědčení posílilo. Jestliže svědčila proti jejich názoru , víru v jeho správnost to nijak neoslabilo. Krom toho se přesvědčení obou táborů po přečtení uvedených studií posílilo." (Koukolík)

Jednoduše shrnuto, věří-li člověk na spiknutí třeba okolo 11. září, pak sdílí zpravidla automaticky každý obrázek/video či prohlášení, které potvrzuje jeho víru, i když může být daný hoax sebevíc hloupý a naivní. Málokdo zkoumá, zda nejde o evidentní lež, potvrzuje-li jeho názor. 

Takže co s tím?

Kromě všech nutných dovedností, kterými se můžeme pokusit proklestit džunglí lživých a zavádějících informací, je dobré vědět i o dalších vlivech, které nás ovlivňují v úsudku. A pokusit se jim – i když to dá zatracenou práci – alespoň trochu vzdorovat.  

Autor:
Témata: vir

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...