Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Venezuelské volby vyhráli Chávezovci, raduje se ale posílená opozice

  10:45aktualizováno  10:45
V nedělních parlamentních volbách ve Venezuele získala většinu mandátů v Národním shromáždění strana prezidenta Huga Cháveze. Za skutečného vítěze voleb se ale se ziskem více než třetiny křesel považuje opozice. Tento výsledek jí totiž může pomoci oslabit prezidentovu pozici.

Graffiti s venezuelským prezidentem Hugem Chávezem v Caracasu. Nedělní parlamentní volby podle oficiálních informací vyhrála jeho strana (24. září 2010) | foto: AP

Chávezova socialistická sjednocená strana (PSUV) podle prvních informací volebního úřadu získala nejméně 90 ze 165 křesel a opozice nejméně 59 křesel. Dva mandáty připadly jedné z menších stran, další ještě nebyly určeny.

"(Tyto výsledky) nám daly hodně politické síly. Jsme velmi šťastní," prohlásil mluvčí opoziční koalice Stůl jednoty Armando Briquett. Hlasování mělo skončit půl hodinu po nedělní půlnoci SELČ, ale na mnoha místech zůstaly volební místnosti otevřené déle, protože před nimi stály fronty lidí.

Chávezovým cílem bylo udržet dvoutřetinovou parlamentní většinu, která mu umožňuje provádět socialistické reformy. Analytici hlasování považují za test jeho popularity před prezidentskými volbami, které se budou konat roku 2012.

Venezuelští voliti čekají na hlasování před volební místností v Caracasu (26. září 2010)

Venezuelští voliti čekají na hlasování před volební místností v Caracasu (26. září 2010)

Chávez je u moci skoro 12 let a za tu dobu se v zemi hlasovalo aspoň desetkrát. Když v neděli odevzdával svůj hlas v Caracasu, prohlásil, že má Venezuela nejspolehlivější volební systém na světě a že je to země s nejzdravějším demokratickým systémem.

Opozice, která šla do voleb jako koalice pod názvem Stůl jednoty, před volbami prohlásila, že by potřebovala získat většinu, aby zajistila Venezuele skutečnou demokracii. V kampani se zaměřila nikoli na neshody s Chávezem, ale spíš na téma zločinnosti a zvyšujících se životních nákladů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz