Ve Venezuele poprvé zasedalo nové Ústavodárné shromáždění. (4. srpna 2017)

Ve Venezuele poprvé zasedalo nové Ústavodárné shromáždění. (4. srpna 2017) | foto: Reuters

V Caracasu zasedá nové Ústavodárné shromáždění, policie oblast uzavřela

  • 12
Ve venezuelském hlavním městě Caracasu poprvé zasedlo nové Ústavodárné shromáždění. Kontroverzní orgán přišly podpořit stovky příznivců prezidenta Nicoláse Madura, k novým protestům se sešla též opozice. Shromáždění podle BBC zasedá ve stejné budově jako parlament, ten přitom ovládá opozice. Vojáci a policisté okolí parlamentu uzavřeli.

„Toto národní Ústavodárné shromáždění, svolané prezidentenm Nicolásem Madurem, je tímto oficiálně uvedeno do úřadu,“ prohlásila jednomyslně zvolená prezidentka nového orgánu, socialistka Delcy Rodriguezová, která dříve působila jako venezuelská ministryně zahraničí. Ve svém prvním projevu vzpomněla i zesnulého prezidenta Huga Cháveze, kterého označila za „věčného velitele“.

Viceprezidentem shromáždění se stal bývalý viceprezident Venezuely Aristobulo Isturi, píše agentura Reuters. Celkem má Ústavodárné shromáždění 545 členů, mezi nimiž je podle BBC i Madurova manželka a syn.

Na Bolívarově náměstí nedaleko parlamentu uspořádali vládní socialisté manifestaci na Madurovu podporu. Opozice, která zvolení Ústavodárného shromáždění považuje za nedemokratický pokus o upevnění současného režimu, se také sešla k protestům. Opoziční předáci vyzvali Venezuelany, aby zaplnili ulice a nové shromáždění odmítli.

Vznik Ústavodárného shromáždění si lidé vybrali v nedělních volbách. Opozice, světoví státníci i zasvěcená IT firma však tvrdí, že byly zmanipulované (psali jsme zde).

Proti dění v křesťanské Venezuele se ohradil i Vatikán. Podle britského Guardianu vyzval, aby se fungování Ústavodárného shromáždění pozastavilo, protože vyvolává „atmosféru napětí a konfliktu“. Policejní složky by také podle Vatikánu měly „projevit zdrženlivost“.

Podle právních expertů bude mít shromáždění výjimečné pravomoci. Může například měnit ústavu a opozice se obává, že rozpustí parlament a odvolá generální prokurátorku. Ta v posledních měsících kritizuje vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky.

Parlament je nyní prakticky zbaven moci a není jasné, zda se v něm budou moci nadále konat schůze, protože zasedá ve stejné budově jako nové shromáždění. Maduro tvrdí, že je nutné k uklidnění situace v zemi, zmítané politickou a ekonomickou krizí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video