Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Venezuela má čtvrtou hlavu státu za dva dny

  15:46aktualizováno  15:46
Na necelé dva dny svržený venezuelský prezident Hugo Chávez znovu oficiálně převzal úřad hlavy státu. Stalo se tak poté, co se ráno vrátil do hlavního města Caracasu. Podle AFP přiletěl do prezidentského paláce Miraflores vrtulníkem z vojenské základny na ostrově Orchila v Karibském moři. Jeho funkce se po pádu prozatimní vlády dočasně ujal viceprezident Diosdado Cabello.

Lid Venezuely nebude tolerovat autokracii, prohlásil Chávez ve svém prvním projevu po opětném převzetí pravomocí v prezidentském paláci Miraflores v Caracasu. Zároveň lid vyzval ke klidu.

"Lid přišel do tohoto paláce, aby odtud už neodešel. Ve Venezuele existuje demokratický a mírový revoluční proces, který nikdo a nic nemůže zastavit," řekl dále Chávez.

Posluchače ujistil, že v zemi se nebudou pořádat "hony na čarodějnice", ani nebudou porušována lidská práva osnovatelů pátečního puče. Necítím žádnou trpkost ani opovržení vůči svým odpůrcům, dodal.

Přílet Cháveze
V okolí prezidentského paláce se shromáždily tisíce Chávezových příznivců a za zpěvu státní hymny sledovaly nejprve vrtulník kroužící před přistáním v areálu nad jejich hlavami a pak Cháveze, který z něho vystoupil v civilním obleku obklopený
vojáky z prezidentské stráže.

"Prezident Hugo Chávez je už s námi," oznámila ministryně práce María Cristina Iglesiasová.

Cháveze k rezignaci v pátek přiměla armáda. Poté se ve Venezuele, která je čtvrtým největším vývozcem ropy, chopil moci prozatímní prezident Pedro Carmona.

Ten ale situaci nezvládl a odstoupil poté, co Chávezovi přívrženci demonstrovali v ulicích metropole a spolu s vojáky obsadili prezidentský palác. "S plnou odpovědností před národem předkládám svou rezignaci," řekl novinářům.

Při potyčkách s policií zústali mrtví
V Caracasu demonstrovaly proti Carmonově vládě desetitisíce lidí. Podle starosty metropole přišlo při potyčkách s policií o život nejméně devět lidí a asi čtyři desítky dalších byly zraněny.

Chávezův zástupce, viceprezident Diosdado Cabello, v rozhlasové stanici Union Radio prohlásil, že se dočasně ujímá funkce hlavy státu.

"Já, Diosdado Cabello, se ujímám prezidentského úřadu na dobu, dokud se nedostaví prezident republiky Hugo Chávéz," řekl. "Ústavní pořádek bude obnoven a už nyní se obnovuje," dodal.  

DÁLE ČTĚTE

O puči čtěte podrobněji ZDE.

Přestože Chávezovi stoupenci tvrdí, že mají situaci ve svých rukou, podle agentury Reuters není jasné, kdo je jejím pánem. Na Chávezově straně sice zůstala část armády, ale nejvyšší velitel ozbrojených sil Efraín Vázquez dal najevo, že podporuje prozatímní vládu.

Carmonovu vládu čeká soud
Chávezův generální prokurátor Isaías Rodríguez už oznámil, že Carmonovi ministři jsou ve vazbě a čeká je soud. "Musí se zodpovídat. Budou postaveni před soud se všemi svými právy, ale před soud postaveni budou," řekl Cabello. Spolu
s nimi budou obviněni také někteří důstojníci za vojenskou vzpouru, dodal.

PREZIDENT BYL BEZ FUNKCE 50 HODIN

PÁTEK 12. DUBNA:

04:20
(SELČ; ve Venezuele byl čtvrtek 11. dubna 22:20) - Šéf Národní gardy generál Camacho Kairuz oznámil, že vláda prezidenta Huga Cháveze "opustila své funkce". V předchozích potyčkách mezi Chávezovými odpůrci a sympatizanty zahynulo u prezidentského paláce Miraflores asi 15 osob.
07:20 - Venezuelská televize Globovisión oznámila, že prezident Hugo Chávez odstoupil. Šéf ozbrojených sil generál Lucas Rincón demisi Cháveze potvrdil v 09:20 SELČ.
10:00 - Chávez převezen do hlavní vojenské základny v Caracasu, pevnosti Tiuna.
10:50 - Šéf Federace průmyslových a obchodních komor Venezuely (Fedecámaras) Pedro Carmona se postavil do čela přechodné vlády.
23:40 - Pedro Carmona se oficiálně stal prozatímním prezidentem země. Oznámil konání parlamentních voleb v prosinci 2002 a prezidentských voleb do jednoho roku, rozpuštění parlamentu a zrušení 49 kontroverzních dekretů vydaných Chávezem.

SOBOTA 13. DUBNA:

15:10
- Chávez byl přepraven na vojenskou základnu Orchila v Karibském moři (asi 150 kilometrů severně od Caracasu).
22:37 - Šéf ozbrojených sil Efraín Vásquez řekl, že se přechodná vláda dopustila některých "chyb".
22:40 - Chávezovi příznivci obsadili prezidentský palác Miraflores (v potyčkách zahynulo několik lidí). Carmona poté palác opustil a odjel do pevnosti Tiuna.
23:10 - Carmona oznámil, že Chávez vbrzku odletí ze země; zrušil též rozhodnutí o rozpuštění parlamentu.

NEDĚLE 14. DUBNA:

04:10
- Carmona odstoupil z funkce hlavy státu. Později byl spolu se svými ministry zatčen.
04:25 - Zástupce svrženého prezidenta Cháveze, viceprezident Diosdado Cabello, se dočasně ujal funkce hlavy státu.
08:50 - Chávez přiletěl do prezidentského paláce Miraflores.
10:30 - Hugo Chávez oficiálně znovu převzal prezidentský úřad. 

Venezuelský prezident Hugo Chávez při mimořádném televizním projevu. Protestů proti vládě a prezidentovi se zůčastnilo přes sto tisíc lidí. Během čtvrtku 11. dubna 2002 v hlavním městě Caracasu zahynulo nejméně 13 lidí a dalších až 80 jich skončilo v nemocnici.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Najdete na iDNES.cz