Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věnce, medaile i protesty. Podívejte se, jak Češi slavili 91 let od vzniku státu

  21:59aktualizováno  21:59
Vznik samostatného Československého státu si připomněli lidé po celé republice. Kladly se věnce, odhalovaly busty a rozdávaly medaile. Dvacátý osmý říjen se - tak jako každý rok - nesl i ve znamení pochodů a demonstrací.

Česká hymna zazněla hned ráno u památníku na pražském Vítkově. Pak shromáždění v čele s prezidentem Václavem Klausem uctilo za doprovodu vojenské hudby minutou ticha ty, kteří za Československo položili své životy.

OSLAVY I PROTESTY on-line

Podrobná on-line reportáž

Sociální demokraté si zase vznik Československého státu připomínali u nově odhaleného pomníku Milady Horákové na pražském Náměstí hrdinů. Bustu odhalil šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek odhalil bustu Milady Horákové (28. října 2009)

Krátce po poledni pak začal v Panteonu Národního muzea hlavní program oslav, kde se šéfka Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková pustila do tvrdé kritiky politických poměrů v Česku.

"Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsou naši regionální politici. Dělají si, co se jim zlíbí, aniž by brali ohled na zájem státu a občanů. Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," rozčísla atmosféru.

Výročí Dne vzniku Československa v Opavě (28.10. 2009)

Ve Valdicích na Jičínsku již potřetí odhalovali bustu T.G. Masaryka. Poprvé na tomto místě vznikl pomník v roce 1924, který na začátku války zničily nacisté. Po osvobození zde byla postavena její kopie, kterou poté odstranili komunisté.

Busta T. G. Masaryka ve Valdicích

K dvacátému osmému říjnu také patří udělování státních vyznamenání z rukou prezidenta. Letos Václav Klaus udělil na Pražském hradě celkem 23 medailí. Jednu získal i Karel Gott.

Václav Klaus uděloval na Pražském hradě státní vyznamení, Medaili získal i Karel Gott. (28.10.2009)

Kromě oslav, kladení věnců a udělování vyznamenání se sešli ve státní svátek v ulicích také extremisté. V Praze to byli například příznivci krajně pravicové Dělnické strany.

Přiznivci Dělnické strany se sešli při oslavách 28. října na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. (28. října 2009)

Na pět desítek pravicových radikálů se shromáždilo i v Otrokovicích na Zlínsku. V nedalekém parku proti nim protestovalo asi 150 příznivců hnutí Antifa. Skupiny se nestřetly. Na policejních služebnách skončilo sedmnáct extremistů.

Prahou prošly asi dvě stovky odpůrců Lisabonské smlouvy. (28.10.2009)

Do pražských ulic vyrazili i o odpůrci Lisabonské smlouvy. Akci nazvanou "Pochod na obranu svobody a státní suverenity" svolala iniciativa D.O.S.T. Účastníci průvodu měli v klopách trikolory a nesli transparenty s nápisy "Podporujeme svého prezidenta".

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz