Velryba keporkak podle vědců používá při zpěvu gramatiku. Ilustrační foto.

Velryba keporkak podle vědců používá při zpěvu gramatiku. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Velrybí zpěv má prý vlastní gramatická pravidla

  • 3
Velryby keporkak při zpěvu složitých písní užívají vlastní syntax či gramatiku. Tvrdí to podle webových stránek časopisu New Scientist vědci, kteří vyvinuli matematickou techniku pro zkoumání záhadami opředeného velrybího zpěvu.

Experti také dodali, že velryby jsou kromě lidí jedinými tvory, kteří využívají hierarchickou strukturu v jazyce.

O tom vědci hovoří již od 70. let, avšak nyní to potvrzují i počítačové analýzy, které představují určitý objektivní nástroj pro "měření" struktury a složitosti písní.

Samci keporkaků (Megaptera novaeangliae) zpívají písně trvající od šesti do 30 minut. Tyto zvuky se výrazně odlišují v různých obdobích a předpokládá se, že v době páření pomáhají přilákat samičky.

Experti lidskou řeč popisují jako hierarchickou, neboť se skládá ze souvětí, která se skládají z vět, které zase obsahují slova.

Někteří odborníci však jsou stále skeptičtí vůči tomu, že velrybí zpěv by mohl obsahovat podobný stupeň organizovanosti, o čemž jako první hovořili v roce 1971 Roger Payne a Scott McVay v časopise Science.

Tehdy někteří namítali, že jde o příliš subjektivní pozorování, uvedl Rjudži Suzuki, který působí na Lékařském institutu Howarda Hughese a Massachusettském technologickém institutu v USA.

Suzuki s kolegy vyvinul počítačový algoritmus k analýze 16 písní samců keporkaků. Software je založen na matematických zákonitostech, jako je například pravděpodobnost. V úvahu bere i umístění a opakování nejmenších jednotek ve zvířecím zpěvu.

Suzuki ve studii otištěné v časopise Journal of the Acoustical Society of America uvedl, že analýzy objektivně prokazují, že velrybí zpěv má hierarchickou skladbu. Zdůraznil však také, že velrybí písně jsou velmi vzdálené našemu způsobu vyjadřování a lidé stále nevědí, o čem vlastně jsou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video