Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velmoci se snaží přimět etnické Albánce k novému jednání o Kosovu

  10:27aktualizováno  10:27
Diplomatičtí zástupci USA a Ruska stejně jako jejich kolega zastupující Evropskou unii se ode dneška nanovo snaží přimět v Kosovu zástupce etnických Albánců, aby se nebránili dalším jednáním se Srbskem o budoucnosti této provincie. Podle agentury AP se ale jen stěží podaří diplomatům dospět k tomu, aby jednání vyústila v dohodu.
osn - organizace spojených národů

osn - organizace spojených národů | foto: Reuters

Podnět k nynější cestě zahraničních diplomatů do Kosova dala ruská hrozba, že Moskva zablokuje v Radě bezpečnosti OSN západní plán, který by provincii zaručil nezávislost, a to pod mezinárodním dohledem.

Delegace vyjednávačů tvořená Američanem Frankem Wisnerem, Rusem Alexandrem Bocanem-Charčenkem a Wolfgangem Ischingerem z EU se má ještě před jednáním s nejvyššími zástupci etnických Albánců sejít s představiteli OSN a NATO.

Výsledky jednání s etnickými Albánci, která se zřejmě protáhnou na další čtyři měsíce, mají dostat podobu zprávy, jež má být generálnímu tajemníku OSN Pan Ki-munovi předložena do 10. prosince.

Pozice vyjednávačů je podle AP velmi obtížná, protože dopis, který jim před časem zaslali albánští předáci, zdůrazňuje, že "územní celistvost Kosova je nedotknutelná a nelze o ní diskutovat".

Zatímco etničtí Albánci trvají na úplné nezávislosti Kosova na Bělehradu, Srbsko si chce svou "historickou" provincii udržet pod kontrolou. Kosovo, kde 90 procent obyvatel tvoří etničtí Albánci, je sice formálně součástí Srbska, od roku 1999 ho však spravuje mezinárodní společenství. Před osmi lety donutily nálety NATO tehdejší režim Slobodana Miloševiče stáhnout srbské síly z provincie a ukončit krvavé tažení proti albánským povstalcům.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz