Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jih Čech zasáhly silné bouřky. Kroupy rozbíjely okna, utloukly tři čápy

  11:05aktualizováno  28. května 7:45
Jižní cíp republiky zasáhly v pátek v podvečer první silné bouřky s intenzivním krupobitím. Podle svědků padaly kroupy o průměru několika centimetrů, které na několika místech poničily majetek a utloukly i tři čápy. Přívalové deště přidělaly práci hasičům, kteří odčerpávali vodu ze sklepů. Na Hodonínsku vykolejil vlak kvůli popadaným větvím.

První bouřkové pásmo se vytvořilo kolem třetí hodiny odpoledne v okolí Českého Krumlova. „V Krumlově to spadlo pěkně, bouřka s krupobitím pak pokračovala někam na Kaplicko. V těch místech dokonce i prohrnovali cestáři tratě pro rallye Český Krumlov, která se tu dnes jede,“ napsal své postřehy v diskusi pod článkem jeden ze čtenářů iDNES.cz.

Fotogalerie

Například v obci Malonty nedaleko Dolního Dvořiště bylo krupobití velmi intenzivní. „Během deseti minut tu bylo úplné peklo, teď tu svítí slunce a je modrá obloha. Auta, zahrady, všechno je zničené,“ hlásil po 18. hodině večer svědek Robert Debnár, který redakci zaslal i záběry z obce. Na nich je patrné, jak kroupy poničily jeho auto, u kterého rozbily mimo jiné i přední světlo.

Podle starosty obce tu padaly kroupy o velikosti holubích vajec. Zhruba u deseti domů rozbily okna i tašky na střechách. „Nic podobného nepamatuji,“ řekl ČTK Malý, kterému je 56 let. Během zhruba 15 minut tu napadlo asi 20 centimetrů krup, které museli místní odstranit pluhem.

Kroupy zabily v obci i tři čápy

Nejhorší je ale podle starosty smrt tří čápů, které kroupy utloukly. V hnízdě je umístěna webová kamera, a lidé z Malont je tak mohli sledovat v přímém přenosu. „V době bouřky kamera naštěstí nefungovala. Samice chránila mláďata a všechny je to stálo život. Samce zatím nemůžeme najít,“ uvedl Malý. Malonty mají i se spádovými obcemi 1 400 obyvatel.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Matějů žádné další větší škody bouřky v kraji nezpůsobily. „Bouřka byla spíše lokální na Kaplicku, řešíme ani ne deset událostí. Není to nic dramatického, vyjížděli jsme hlavně k popadaným stromům,“ uvedla pro iDNES.cz před 19. hodinou večerní Matějů.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

První bouřkové pásmo se poté dále přesunulo do Rakouska, v jižním cípu republiky se však i nadále tvořily lokální intenzivní bouře.

Právě Jižní Čechy patřily podle meteorologů mezi nejohroženější. „Podle odhadů tam může spadnout až dvacet milimetrů srážek za hodinu a teoreticky tam budou i nějaké kroupy. Podle radarů k nám postupuje od západu svižné proudění,“ řekl iDNES.cz v pátek před 18. hodinou meteorolog Štefan Handžák.

Bouřky zeslábly a tvoří se lokálně, ze západu hrozí dál

Večer už bouřková činnost slábla. „Bouřky se vyskytují spíše ojediněle, ale neznamená to, že jsou slabé. Asi před hodinou se vytvořila bouřka nad Brnem, která postupuje k jihovýchodu a objevují se v ní i kroupy. Další ojedinělé bouřky jsou na Frýdlantsku nebo u Kopřivnice,“ řekl iDNES.cz po 21. hodině Jan Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu.

Výstraha, kterou meteorologové vydali v pátek dopoledne, varovala před velmi silnými a silnými bouřkami v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji, dále v Kraji Vysočina, Praze a Středočeském kraji. Platná byla od 15. hodiny odpoledne až do páteční půlnoci.

Bouře měly opět provázet kroupy a přívalové deště s úhrny až 30 mm za hodinu. Vítr mohl mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu. „Nad střední Evropu od západu zasahuje mělká brázda nízkého tlaku vzduchu a zároveň k nám proudí teplý a vlhký vzduch od jihozápadu. Během pátku budou postupovat z Německa do Čech bouřky a v odpoledních hodinách se také budou nad naším územím vytvářet. Místy mohou být silné, na jihu a západě Čech i velmi silné,“ uvedl ve výstraze meteorolog Tomáš Mejstřík.

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste řádění bouřky, či jiné rozmary počasí, nebo jakoukoliv zajímavou událost?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Přívalové deště zaměstnaly v nočních hodinách hasiče v Jihomoravském kraji. Na Vyškovsku a Hodonínsku odčerpávali vodu ze zatopených sklepů. „Ze všech obcí zde byly nejsilněji zasaženy Slavkov u Brna a Hodějovice, kde přívalové srážky způsobily vytopení několika desítek domů a zanesení ulic bahnem,“ uvedl mluvčí hasičů Rostislav Zelený. Kvůli popadaným větvím vykolejil v pátek večer vlak na Hodonínsku u obce Jestřabice. Bylo v něm 27 lidí, kteří museli soupravu opustit a využít náhradní dopravu.

Bouřky postupovaly k východu a ve večerních hodinách se dostaly na Moravu a do Slezska, kde jejich intenzita zeslábla. Další bouřky očekává Český hydrometeorologický ústav také o víkendu.

V pondělí se v Česku objevily nejméně dvě silné supercelární bouře, které se při postupu přes Příbramsko spojily v jednu. Přinesly s sebou mimořádně intenzivní srážky a kroupy. Krupobití na některých místech vytvořilo souvislou několikacentimetrovou vrstvu, kterou musely pomáhat odklízet pluhy (více čtěte zde).

Při posledních bouřkách zasypaly Hořovice na Berounsku přívaly krup:

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Najdete na iDNES.cz