Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velký úklid po ropném Černobylu v USA bude trvat roky

  10:04aktualizováno  10:04
Tři měsíce po havárii vrtu v Mexickém zálivu podle firmy BP ropa už neuniká, byť se objevily spekulace o nové trhlině. Odstraňování přímých následků nejhorší ropné katastrofy všech dob potrvá do podzimu - pokud vydrží kryt vrtu. S následky na mořský život a pobřežní ekosystémy se budou USA potýkat řadu let.

Odstranění škod ropou poničeného pobřeží u Lousiany bude trvat roky (19. července 2010) | foto: AP

Tři měsíce poté je snad děsivý výron ropy ze dna Mexického zálivu konečně zadušen - byť i tuto milosrdnou zprávu v pondělí zmocněnec americké vlády pro ropnou havárii Thad Allen zpochybnil. Hovořil o nově zjištěném průsaku z poškozeného podmořského vrtu Macondo.

NEJVĚTŠÍ ÚNIK ROPY

20. dubna: Výbuch na těžební plošině Deepwater Horizon zabil 11 dělníků. Plošina vyhloubila vrt v hloubce 1 500 metrů pod hladinou.

22. dubna: Na hladině Mexického zálivu se vytvořila ropná skvrna o délce asi osmi kilometrů.

7. května: Pokus zastavit únik ropy pomocí obřího krytu, který byl spuštěn na vrt, se nezdařil.

7. července: Havárie zasáhla Texas, poslední dosud nezasažený stát na pobřeží Mexického zálivu.

12. července: BP instalovala na vrt nový kryt.

18. července: Test podle BP prokázal, že kryt na vrtu funguje.

Mluvčí společnosti British Petroleum (BP) Mark Salt to odmítl: "O žádné trhlině nevíme, kryt těsní," řekl podle agentury AP. (více čtěte zde)

Vznik nového otvoru by katastrofu jen zhoršil a snahu o definitivní zabetonování vrtu podstatně zkomplikoval. Ale i když se dnes ukáže, že mohutný poklop opravdu těsní, vyhráno zdaleka není. Mnohé prognózy zůstávají krajně nejisté.

Které živočišné a rostlinné druhy se z ropného koktejlu vzpamatují, které budeme muset odepsat? Uspíší smrtící ropná lázeň vymírání mokřin, které ochraňují jedno z největších amerických měst (New Orleans) a spoluvytváří tamní bohatý rybářský region?

Jaký dopad bude mít nejhorší ropná katastrofa v dějinách na budoucnost hlubinné těžby v Mexickém zálivu? A jak havárie poznamená psychiku statisíců Američanů, jež náhle všudypřítomná černá mazlavá hmota připravila o iluze a mnohdy i o obživu? A může to všechno vůbec dobře skončit?

Když toho máš dost, tak toho máš dost

Sandy Renová, jejíž rodina žije v Plaquemines Parish na pobřeží Louisiany po tři generace, si není vůbec jistá, zda chce čekat na odpovědi na výše uvedené otázky ve svém dosavadním domově.

"Jsem připravená se sbalit a odejít," řekla třiačtyřicetiletá žena agentuře Reuters. Její manžel je teď stejně jako ostatní zdejší rybáři závislý na úklidové práci, již mu poskytuje firma BP, která je za hrůznou katastrofu odpovědná. "Když toho máš dost, tak toho máš dost. To je právě můj případ," filozofoval.

Uhynulý krab v Mexickém zálivuTěžaři spalují ropu v Mexickém zálivu

Velkého úklidu se na pobřeží amerických států v Mexickém zálivu účastní desetitisíce lidí. Podle odhadu vlády potrvá jen odstraňování přímých následků havárie nejméně do podzimu. S dlouhodobými následky se budou Američané potýkat ještě celou řadu let. To se týká i jejich duševního zdraví.

"Hlavní problém, se kterým se budeme setkávat v příštích letech, nejsou jen dopady ropné skvrny na fyzické zdraví, ale i na duševní zdraví," řekl neworleanskému zpravodajskému serveru NOLA antropolog Lawrence Palinkas, který zkoumal i sociální dopady havárie ropného tankeru Exxon Valdez před dvěma desetiletími.

Ropná skvrna v Mexickém zálivu (14. června 2010)Jedna z návštěvnic Kongresu na šéfa BP křičela, že by měl skončit ve vězení (17. června 2010)

Stejně jako na Aljašce jsou podle něho nejzranitelnějšími skupinami děti, lidé, kteří likvidují ropnou skvrnu, a obyvatelé pobřeží, kteří přišli o živobytí. Lidé trpí depresemi, úzkostmi a tyto duševní potíže jsou přitom obvykle spojeny se sociálními problémy, jako jsou domácí násilí, alkohol, drogy.

"Vysokotlaké trubice pro odsávání ropy nemůžou odstranit psychologické trauma," uvedl Palinkas.

Pracovníci záchraného centra v Burasu očišťují pelikána pokrytého ropou.Vědci rovněž zaznamenali první příznaky toho, že ropná skvrna v Mexickém zálivu mění mořský potravní řetězec. Ropa zabíjí nebo zamořuje některé tvory a podporuje růst jiných, kteří jsou lépe uzpůsobeni životu v poškozeném životním prostředí, napsala agentura AP. Příkladně nedaleko místa, kde ropa vytékala do moře, zaznamenali přírodovědci rozsáhlé vymírání ohnivek - rosolovitých organismů, jimiž se živí mořské želvy.

"Může dojít k proměně mořského života, která se bude kaskádovitě šířit potravinovým řetězcem a ohrozí pobřežní rybářský průmysl, v němž se pohybují miliardy dolarů," řekl mořský biolog Rob Condon.

Slabou útěchou může pro někoho být fakt, že dlouho se bude vzpamatovávat i firma BP, považovaná za hlavního viníka hrůz. Čelí stovkám žalob a experti odhadují, že celkem bude muset zaplatit na vyčištění životního prostředí a jako odškodnění až 100 miliard dolarů.

PLOŠINA PRÝ MĚLA PROBLÉMY UŽ DŘÍV

Potopená plošina Deepwater Horizon měla v minulosti vážné problémy; zanedbávala se i údržba, uvedl podle AP vrchní inženýr těžební plošiny Stephen Bertone.

Pokud je to pravda, jeho výpověď by mohla přenést pozornost od společnosti BP (vrt provozovala) k firmě Transocean. Ta vlastnila potopenou plošinu a britské společnosti ji pronajímala.

Audit ze září 2009 podle Bertoneho ukázal, že na plošině Deepwater Horizon bylo třeba opravit 390 drobných závad. Práce na nich by zabraly podle odhadů 3 500 hodin. Bertone řekl, že jeho personál neměl dostatečné možnosti na to, aby opravy provedl.

Zdroj: ČTKHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz