Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velký investor má vliv na rozvoj regionu

  20:46aktualizováno  20:46
J i h l a v a - Krajské město a jeho blízké okolí už nenabízí dostatek kvalifikovaných pracovníků pro firmu Bosch Diesel. Firma patřící k německému strojírenskému gigantu nyní zaměstnává v jihlavských závodech dva tisíce šest set lidí a plánuje výstavbu další výrobní haly.

"S generálním ředitelem Bosch Diesel jednáme o tříletém plánu postupného nárůstu jeho zaměstnanců. Je jasné, že samotná Jihlava není schopna uspokojit poptávku firmy v plné výši," řekl Jiří Hrdlička, ředitel Úřadu práce v Jihlavě. Již dnes přiváží výrobní podnik svoje pracovníky například z menších vesnic Telčska.

Nezaměstnaných je v Jihlavě nyní méně než šest procent, což je hluboko pod devítiprocentním celostátním průměrem. "Úřad práce bude od září zahajovat několikaměsíční rekvalifikační programy určené speciálně pro pracovníky strojírenských profesí," uvedl Jiří Hrdlička.

"Kdo se do programu přihlásí, bude mít téměř stoprocentní jistotu, že po jeho skončení získá ve firmě Bosch zaměstnání. Mohu říci, že nebýt takového podniku v Jihlavě, byla by zde nezaměstnanost o tři až pět procent vyšší," dodal Hrdlička.
Nová hala, kterou hodlá firma vystavět v Pávově, má mít rozlohu více než sedmnáct tisíc metrů čtverečních a měla by zaměstnat dalších devět set lidí.

Dokumentaci, která se týká posouzení vlivu výstavby nové haly na životní prostředí mohou jihlavští obyvatelé prostudovat na odboru životního prostředí magistrátu. "Zatím měl o dokument EIA zájem pouze jeden novinář. Obyvatelé města se bohužel vyjadřují většinou až k dokončeným stavbám," sdělila vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Jiřina Doležalová.

Podle Zdeňky Ušelové z Regionální rozvojové agentury ovlivňuje díky větší koupěschopnosti jeho zaměstnanců rozvoj malého a středního podnikání. Zároveň je rozrůstání zahraniční firmy dobrou referencí pro další investory, kteří mají zájem vstoupit do regionu. Prostřednictvím daní z nemovitostí a ze závislé činnosti pak zvyšuje i daňovou výtěžnost města.

"Příjmy města pocházejí především z daní. Každý zaměstnanec daně platí, proto nepřímo velcí zaměstnavatelé naplňují městskou pokladnu," řekl náměstek primátora František Zelníček.

Jak uvedl ředitel jihlavského úřadu práce, ovlivňuje silná zahraniční firma i vzdělanost v regionu. "V Brně se rozrůstá jiná firma, která zaměstnává, bohužel, pracovníky se základním vzděláním. To výrazně snižuje snahu tamních lidí se vzdělávat," sdělil ředitel Jiří Hrdlička.

Podle slov vedoucí odboru rozvoje města hraje Bosch v regionu pozitivní roli. "Ze zkušeností víme, že pro pracovníky této firmy není problém splácet stavební spoření, nebo složit členský vklad do bytového družstva," uvedla Monika Pertlová.

Firma Bosch Diesel v Jihlavě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Meteorolog Milan Šálek.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Najdete na iDNES.cz