Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velký investor má vliv na rozvoj regionu

  20:46aktualizováno  20:46
J i h l a v a - Krajské město a jeho blízké okolí už nenabízí dostatek kvalifikovaných pracovníků pro firmu Bosch Diesel. Firma patřící k německému strojírenskému gigantu nyní zaměstnává v jihlavských závodech dva tisíce šest set lidí a plánuje výstavbu další výrobní haly.

"S generálním ředitelem Bosch Diesel jednáme o tříletém plánu postupného nárůstu jeho zaměstnanců. Je jasné, že samotná Jihlava není schopna uspokojit poptávku firmy v plné výši," řekl Jiří Hrdlička, ředitel Úřadu práce v Jihlavě. Již dnes přiváží výrobní podnik svoje pracovníky například z menších vesnic Telčska.

Nezaměstnaných je v Jihlavě nyní méně než šest procent, což je hluboko pod devítiprocentním celostátním průměrem. "Úřad práce bude od září zahajovat několikaměsíční rekvalifikační programy určené speciálně pro pracovníky strojírenských profesí," uvedl Jiří Hrdlička.

"Kdo se do programu přihlásí, bude mít téměř stoprocentní jistotu, že po jeho skončení získá ve firmě Bosch zaměstnání. Mohu říci, že nebýt takového podniku v Jihlavě, byla by zde nezaměstnanost o tři až pět procent vyšší," dodal Hrdlička.
Nová hala, kterou hodlá firma vystavět v Pávově, má mít rozlohu více než sedmnáct tisíc metrů čtverečních a měla by zaměstnat dalších devět set lidí.

Dokumentaci, která se týká posouzení vlivu výstavby nové haly na životní prostředí mohou jihlavští obyvatelé prostudovat na odboru životního prostředí magistrátu. "Zatím měl o dokument EIA zájem pouze jeden novinář. Obyvatelé města se bohužel vyjadřují většinou až k dokončeným stavbám," sdělila vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Jiřina Doležalová.

Podle Zdeňky Ušelové z Regionální rozvojové agentury ovlivňuje díky větší koupěschopnosti jeho zaměstnanců rozvoj malého a středního podnikání. Zároveň je rozrůstání zahraniční firmy dobrou referencí pro další investory, kteří mají zájem vstoupit do regionu. Prostřednictvím daní z nemovitostí a ze závislé činnosti pak zvyšuje i daňovou výtěžnost města.

"Příjmy města pocházejí především z daní. Každý zaměstnanec daně platí, proto nepřímo velcí zaměstnavatelé naplňují městskou pokladnu," řekl náměstek primátora František Zelníček.

Jak uvedl ředitel jihlavského úřadu práce, ovlivňuje silná zahraniční firma i vzdělanost v regionu. "V Brně se rozrůstá jiná firma, která zaměstnává, bohužel, pracovníky se základním vzděláním. To výrazně snižuje snahu tamních lidí se vzdělávat," sdělil ředitel Jiří Hrdlička.

Podle slov vedoucí odboru rozvoje města hraje Bosch v regionu pozitivní roli. "Ze zkušeností víme, že pro pracovníky této firmy není problém splácet stavební spoření, nebo složit členský vklad do bytového družstva," uvedla Monika Pertlová.

Firma Bosch Diesel v Jihlavě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz