"Velký bratr" dorazil do Prahy

Černý Most - Kontroverzní a v zahraničí velice populární soutěže, založené na všudypřítomném sledování neznámých, obyčejných lidí, dorazily už i do Prahy. V nákupním centru na Černém Mostě v těchto dnech vyrůstá prosklená místnost, která se od zítřka stane na dva týdny improvizovaným domovem pro čtrnáct vybraných dobrovolníků. Sedm mužů a stejný počet žen bude trávit čtyřiadvacet hodin na prostoru necelých padesáti metrů čtverečních. Bez možnosti kontaktu s vnějším prostředím a pod neustálým dohledem přihlížejících.

Ti budou moci přímo přes stěny skleníku či v on-line přenosu na internetu sledovat, jak soutěžící jedí, čistí si zuby, hádají se, navazují vztahy, prostě žijí. Sami účastníci hry, ale i diváci budou denně rozhodovat, kdo je jim protivný a půjde z kola ven. Na vítěze, který po dvou týdnech zůstane v skleněném vězení sám, čeká čtvrt milionu korun.

Záliba v pozorování soukromí jiných je podle psychologa Karla Humhala vlastní každému. "Je to jako v řeckém psychodramatu, kde si diváci můžou prožít něco skutečného, co se ale jich netkne. A přitom vědí, že to není vyumělkovaný život z hollywoodských filmů, ale realita," soudí.

Co však žene samotné soutěžící, aby dali své soukromí v šanc? "Myslím, že to bude docela dobrej odvaz," míní sedmatřicetiletý Jiří Haratyk, který je jedním z vybraných, jenž bude bojovat o vítězství. Pro většinu účastníků jsou však zřejmě hlavním lákadlem peníze, které přitahují i dobrovolníky v zahraničí. "Nyní jsem hlášená na pracovním úřadě, ale každou chvíli začneme s kamarádkou podnikat, tak bych výhru rozhodně použila na tento účel," plánuje Pavla Krátká.

Další soutěžící si chtějí pořídit za peníze auto či luxusní dovolenou. Na ruku ovšem dostanou pouze část výhry. Většinu obdrží v nákupních poukázkách od sponzora celého podniku. Celý projekt nemusí být pouhou nevinnou hrou. Psychickou pomoc po účinkování v tzv. reality show v cizině vyžadovalo mnoho účastníků. "Je to extrémní zátěž na psychiku, která může skončit i kolapsem," říká Humhal. Navíc organizátoři připustili, že sestavu aktérů vybrali tak, aby zakládala nějaký konflikt. Proto je mezi soutěžícími nezaměstnaný i manažer.

Vše odstartoval v roce 1999 v Nizozemsku proslulý televizní pořad Big Brother. Tato show si získala obrovskou popularitu. "Z ekonomického hlediska je to ideální možnost, jak znásobit příjmy," míní mediální analytik Petr Gotwald. "Nejdůležitější aktivita mimo televizní vysílání patří internetu. Kdykoliv lze živě sledovat počínání hlavních účinkujících, získávat o nich nejčerstvější informace, prohlížet si jejich fotografie, chatovat s jinými diváky, hrát interaktivní hry," doplnil Gotwald.

Podobný typ pořadu začala nedávno vysílat televize Nova pod názvem Kdo přežije. Peníze na zakoupení licence na vysílání "bratra" teď shání Prima. Programová ředitelka Jana Kasalová navíc připustila, že by televize ráda vyvinula vlastní reality show. "Problém je, že práva, která má ochráněna producent pořadu Big Brother, jsou tak marketingově propracovaná, že je nelze jen tak něčím trumfnout," uvedla. Nařčení z nemorálnosti se Prima nebojí. "Naopak si myslím, že Češi jsou ideální národ čumilů. Ačkoli to jen neradi přiznáváme, téměř všichni rádi nakukujeme sousedům do kuchyně," dodala Kasalová.

V tomto prostoru bude sedm mužů a sedm žen žít několik dní pod dohledem přihlížejících a on-line přenosu na internetu. (12. září 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video