Příliš velké změny v rozpočtu, jak o to usilují některé strany, mohou podle šéfa ODS Mirka Topolánka zpochybnit vládu Jana Fischera.

Příliš velké změny v rozpočtu, jak o to usilují některé strany, mohou podle šéfa ODS Mirka Topolánka zpochybnit vládu Jana Fischera. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Velké změny rozpočtu by ohrozily Fischerovu vládu, varoval Topolánek

  • 645
Přesuny miliard korun, které chystají poslanci, mohou podle šéfa ODS Mirka Topolánka ohrozit mandát vlády Jana Fischera. Velké změny v rozpočtu chce přitom prosadit hlavně ČSSD. Ve hře je to, jak vysoká se příští rok bude vyplácet mateřská, kolik peněz dostanou státní zaměstnanci na platy či ústavy sociální péče na svou činnost.

"Vedle úřednické vlády může v parlamentu vzniknout alternativní vláda Jiřího Paroubka za pomoci komunistů a několika dalších jednotlivců," obává se Topolánek. - čtěte Na parlament se valí smršť návrhů levice. Vláda si od ní drží odstup

Velké změny v rozpočtu, které někteří poslanci chystají, by podle ODS znamenaly nejen porušení dohod o úsporách podle již schváleného "balíčku" ministra financí Eduarda Janoty. "Považovali bychom to za zpochybnění mandátu vlády," varoval šéf ODS.

Kdo se nejvíc blýskne před voliči?

V parlamentu totiž začíná jedna z hlavních bitev roku - o rozdělení miliard ze státního rozpočtu. A strany se před blížícím se klíčovým hlasováním začaly předhánět, která z nich prosadí co nejvíce svých priorit, jimiž by před květnovými volbami zaujaly voliče.

ČSSD tak chce například bojovat za vyšší platy státních zaměstnanců, lidovci za zachování výše mateřské na letošní úrovni. A TOP 09, která půjde do voleb společně s hnutím Starostové a nezávislí, přišla dnes s tím, že by se měly rezervovat dvě miliardy obce do deseti tisíc obyvatel na projekty, na něž přispívá i Evropská unie.

Pro vládu Jana Fischera je to trochu prekérní situace. Poslanci ji mohou v parlamentu rozpočet na příští rok podstatně předělat.

Levice nesouhlasí s tím, aby se v příštím roce o čtyři procenta snížily platy učitelů i dalších státních zaměstnanců - hasičů, policistů, státních úředníků. Kývla na to přitom při schvalování úsporného balíčku, který předložila vláda, aby stlačila schodek rozpočtu na 163 miliard korun.

ČSSD chce také peníze z rozpočtu vyčlenit 1,5 miliardy korun na dotace pro zemědělce a další peníze pro ústavy sociální péče v krajích. "Jde o 3,8 miliardy korun pro poskytovatele sociálních služeb," upřesnil dnes místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Celkem jde podle něj o přesuny zhruba 11,5 miliardy korun.

Fischer kvůli rozpočtu jednal s Paroubkem

Kvůli velkým změnám, které ČSSD v rozpočtu prosazuje, se dnes s předsedou strany Jiřím Paroubkem sešel premiér Jan Fischer.

"Já jsem panu premiérovi řekl, jaké tři konkrétní změny do rozpočtu navrhujeme. Z hlediska celkového objemu rozpočtu jsou tyto změny titěrné, nemění schodek rozpočtu a já věřím, že si to i pan Topolánek uvědomí," odvětil Paroubek na dotaz iDNES.cz, zda ho Fischer přesvědčil, aby se ČSSD některých svých návrhů vzdala.

"Byla to informativní schůzka, kamínek do mozaiky," řekl po schůzce s Paroubkem obecně Fischer. Na dotaz, jak vnímá názor občanských demokratů, že může být příliš velkými změnami zpochybněn mandát jeho vlády, Fischer odpověděl, že neměl šanci Topolánkova slova slyšet přímo, a proto na to zatím nebude reagovat.

Přesun miliard na sociální služby a na podporu zemědělců - celkem za 4,5 miliardy korun - chce kromě sociální demokracie podpořit také KDU-ČSL, potvrdil iDNES.cz předseda strany Cyril Svoboda. Lidovci ale především trvají na tom, že se musí škrtnout další věc z Janotova balíku - podle nich nesmí klesnout mateřská, kterou rodiče dostávají 28 týdnů. - čtěte Nesnižujme mateřskou, navrhli lidovci. Vláda s tím kvůli rozpočtu nesouhlasí

"Tak, jak prošel Janotův balík, klesla by mateřská o 23 procent. To je pro nás nepřijatelné," řekl Svoboda. Je velmi pravděpodobné, že pro tento návrh seženou lidovci podporu - pro je i ČSSD a komunisté. Bude to ale znamenat nutnost najít další více než 1,2 miliardy korun, aby se nezvýšil schodek rozpočtu.

Do boje o přerozdělování miliard se pustila i TOP 09, která chce evidentně vyjít vstříc partnerovi z hnutí Starostové a nezávislí. "Navrhujeme vyčlenit 2,033 miliardy korun na kompenzaci propadu příjmů malých obcí do deseti tisíc obyvatel," řekl první místopředseda nové strany TOP 09 Miroslav Kalousek. Škrtat je podle něj možné napříč rozpočtem, aby se miliardy pro nejmenší obce našly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video